Міжнародний день менопаузи

опубліковано 9 жовт. 2020 р., 06:23 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 9 жовт. 2020 р., 06:31 ]
Міжнародний день менопаузи - 18 жовтня, був проголошений Всесвітньою організацією охорони здоров'я разом з Міжнародним товариством з проблем менопаузи. Головна мета цього заходу - привернути увагу до жіночого здоров'я в період менопаузи. Основне завдання - підвищити рівень інформованості в суспільстві і висвітлити тему, яка до цього часу є незрозумілою для багатьох.
У житті кожної жінки настає період, коли вона зіштовхується з проблемою клімаксу (менопаузи).
Взагалі, з точки зору вироблення жіночих статевих гормонів, все життя жінки поділяється на кілька етапів:
1. пременопауза - з моменту першої менструації і до кінця регулярних менструацій;
2. перименопауза - період до і після менопаузи;
3. менопауза - час останньої менструації;
4. постменопауза - період, що починається через 12 місяців після менопаузи і до кінця життя.
Перименопауза, менопауза, постменопауза умовно об'єднуються в клімакс - клімактеричний період.

Перименопауза

Цей період починається, в середньому, за 4 роки до менопаузи (≈ вік - 46,5 років) і триває протягом 12 місяців після припинення менструацій. Перименопауза - це час великих гормональних змін в організмі жінки. Рівень естрогенів (жіночих статевих органів) починає коливатися і постійно зменшується. У зв'язку з дефіцитом жіночих гормонів розвивається цілий ряд неприємних симптомів: гарячі припливи і нічна пітливість, депресивний стан, дратівливість.

Менопауза

Це час останньої менструації. Середній вік настання менопаузи - 52,7 роки. Але наблизити настання клімаксу можуть: куріння, перенесені гінекологічні операції, сильний і тривалий стрес, інфекційні хвороби в період статевого дозрівання, важкі захворювання, виснаження. До настання менопаузи призводить видалення яєчників або порушення їх функції внаслідок опромінення або хіміотерапії.

Постменопауза

Через 12 місяців після менопаузи, жінки вступають в стадію постменопаузи - період до кінця життя, зазначений дефіцитом жіночих статевих гормонів.
Як вже було сказано, першими симптомами, пов'язаними з дефіцитом жіночих статевих гормонів є припливи і нічна пітливість, різкі зміни настрою, дратівливість.
Вони тривають, як мінімум, від 2 до 5 років, а потім, як правило, зникають.
Крім того, в перші кілька років після менопаузи дуже швидко відбуваються втрати кісткової маси, а також починають прогресувати зміни судин, від яких раніше жінку захищав високий рівень гормонів естрогенів. Ці зміни збільшують для жінок ризик захворювання остеопорозом (підвищена крихкість кісток), а також ризик серцевих захворювань.
Так як більшість захворювань в клімактеричному періоді виникають в результаті дефіциту статевих гормонів, жінкам часто призначається замісна гормональна терапія (ЗГТ).
Мета ЗГТ - заміщення гормональної функції яєчників для досягнення такого рівня гормонів в крові, який би реально поліпшив загальний стан, забезпечив профілактику пізніх обмінних порушень і не викликав побічних ефектів.
ЗГТ призначають з лікувальною і профілактичною метою.
З лікувальною - для корекції наступних розладів:
 нейровегетативних - дратівливість, сонливість, слабкість, занепокоєння, депресія, забудькуватість, неуважність, зниження лібідо;
 косметичних - сухість шкіри, ламкість нігтів, зморшки, випадіння волосся;
 урогенітальних - нетримання сечі, часті позиви в нічний час доби.
З профілактичною - для запобігання остеопорозу і серцево-судинних захворювань.
ЗГТ призначають строком до 5 років. При наявності протипоказань до ЗГТ або небажанні жінки їх приймати, фахівець може запропонувати використання рослинних і гомеопатичних лікарських засобів.
Головна рекомендація жінкам в менопаузі - обов'язкові консультації з лікарем-гінекологом, який допоможе зменшити прояви менопаузи і зможе розробити індивідуальний план заходів щодо збереження здоров'я.

Автор: Токар П.Ю. викладач кафедри акушерства та гінекології
ВДНЗ України “Буковинський державний медичний університет”