Новини‎ > ‎

Чому важливо вживати фолієву кислоту для жінок дітородного віку?

опубліковано 21 трав. 2020 р., 08:40 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:45 ]
Фолієва кислота це життєво необхідний водорозчинний вітамін групи B, також поширеними її назвами є вітамін M і B9, Вс, фолат, фолацин, птероілглютамінова кислота, тетрагідрофолієва кислота, що бере участь в ряді важливих обмінних реакцій в організмі людини. Назва вітаміну походить від латинського folium - «лист». Справа в тому, що вперше вчені виявили фолієву кислоту в продуктах харчування у великій кількості саме в листі зелені: петрушка, базиліці, кропі, салаті і шпинаті.

Фолієва кислота бере активну участь в процесах регуляції функцій органів кровотворення, позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підтримує імунну систему, бере участь в окисно-відновних процесах в організмі, сприяє нормальному утворенню і функціонуванню білих кров’яних тілець. Також вітамін В9 необхідний для біосинтезу білка, позитивно впливає на продуктивну роботу мозку, особливо кісткового, допомагає засвоювати інші вітаміни групи В, сприяє вирівнюванню пігментації.

Фолієва кислота відіграє найважливішу роль особливо при вагітності. За даними ВООЗ, дефіцит фолієвої кислоти зустрічається більш ніж у половини сучасних жінок. В9 є одним з незамінних елементів в процесі формування ДНК, бере участь в фізіологічному, тобто правильному, розвитку плода. Саме цей процес найбільш важливий для ембріона, плоду, а в подальшому - і для дитини. Адже від «якості» ділення клітин залежить правильність закладки і розвитку внутрішніх органів дитини, в тому числі серця і головного мозку.

Процес утворення нервової трубки плода, з якої в подальшому утворюється вся нервова система - від нервових волокон до кори головного мозку, відбувається на перших етапах розвитку вагітності, тобто до 12 тижнів. Тому особливо важливо дотримуватися цільовий рівень фолієвої кислоти в першому триместрі вагітності.   

Цікаво, що у високих дозах фолієва кислота має естрогеноподібну дію, сповільнюючи настання менопаузи і послаблюючи її симптоми, а також дозволяє коректувати у дівчат-підлітків статевий розвиток.

Джерелами фолієвої кислоти є харчові продукти та харчової добавки, що містить натуральний вітамін.

Джерела фолієвої кислоти рослинного походження містяться у бобових, зелених листових овочах, пшеничних проростках і дріжджах, злаках, висівках, гречаній і вівсяній крупах, цитрусових (особливо Памела і грейпфрути). Горіхи, банани, диня, абрикоси, суниця, інжир, аґрус, вишня, капуста (білокачанна), гарбуз, морква, фініки, гриби, буряк, томати, хліб – це все є рослинні джерела фолієвої кислоти.

Джерелом фолієвої кислоти твариного походження є печінка, яловичина, баранина, свинина, домашня птиця, яйця, молоко і молочні продукти, риба.

Оскільки наступає літо, то влітку слід звернути увагу на фрукти, овочі та ягоди, які є безпосереднім джерелом фолієвої кислоти, особливо суниця, вишня і аґрус.

При вагітності брак фолієвої кислоти може стати причиною серйозних порушень і навіть аномалій розвитку плоду. Причому аномалії виникають дуже важкі: мозкові грижі; дефекти нервової трубки, яка є зачатком і основою всієї нервової системи у тварин і людини; гідроцефалія – водянка головного мозку, або аненцефалія – його повна відсутність; різні вроджені розумові патології і затримки розумового розвитку.

 А також передчасні пологи, передчасний розрив навколоплідної оболонки і народження недоношеної дитини – всього цього можна уникнути, якщо жінка під час вагітності отримує достатньо фолієвої кислоти.

Щоб попередити негативні наслідки при нестачі фолієвої кислоти спробуємо розібратися як правильно корегувати та вживати в достатній кількості В9.

Як приймати фолієву кислоту?

Зручні форми випуску :  жувальні таблетки,  рідка форма, капсули,  льодяники, пастилки,  рослинні капсули, таблетки.

Дозування 400 або 800 мкг?

Вітамін В9 випускається в зручній дозуванні: 400 мкг, 800 мкг, 1 мг. Така різноманітність обумовлено різними показаннями з прийому певної дози. Так, початкові етапи профілактики дефіциту В9 часто проводять добавкою, що містить 800 мкг, і лише потім переходять на 400 мкг В9. При цьому, два-три рази на рік рекомендується повторювати курс прийому В9 дозою 800 мкг.

Фолат або фолієва кислота?

У харчових добавках часто зустрічається вітамін В9 у вигляді метілфолата - це одна з форм вітаміну, яка володіє найбільш вираженою активністю. Справа в тому, що сама по собі фолієва кислота не є достатньо активною речовиною. Наприклад, вона не здатна проникнути через гематоенцефалічний бар'єр і потрапити в мозок. Щоб пройти цей бар'єр, В9 повинен перетвориться в більш активну форму фолатів. Фолати - це загальна назва для речовин В9.

Денна норма споживання вітаміну В9

Вагітній жінці необхідно підвищену кількість В9 - до вікової норми додається 200 мкг / добу. Наприклад, вагітній у віці 40 років в першому триместрі необхідно вживати 400 мкг / добу вітаміну В9. Слід звернути увагу, що користь і необхідність прийому фолатів під час вагітності доведена ВОЗ.

Під час лактаційного періоду - годування грудьми, необхідно вживати на 60-100 мкг / добу більше від вікової норми.

Курс прийому харчової добавки з фолієвою кислотою:

·        Людині необхідно вживати певну кількість фолієвої кислоти щодня. Це потрібно для того, щоб рівень фолатів в крові не опускався нижче нормального значення 5-20 мкг / л.

·        Важливість прийому добавки день у день базується на тому, що фолати дуже скоро виводяться з організму - наприклад, в день втрачається 1% фолатів з сечею, крім цього частина витрачається на різні метаболічні процеси.

·        Фолієву кислоту необхідно вживати постійно. В залежність від обраної вами дозування препарату, один або два рази на день.

·        Вітамін В9 бажано вживати разом з їжею, чим раніше - тим краще. Прийом вітаміну В9 у вечірній час може стимулювати нервову систему і тимчасово погіршити якість сну. Денний же прийом навпаки, додасть життєвої енергії і посприяє будь-якої активності.

А безпосередньо у виборі препарату з фолієвою кислотою вам допоможе сімейний лікар або лікар-перинатолог під час вагітності.

Будьте здорові! Бережіть себе!

Матеріал підготувала: к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет»,  Дяк Крістіна Вікторівна.

Comments