COVID-19 та вагітність

опубліковано 14 трав. 2020 р., 01:12 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:35 ]

COVID-19 - це нова хвороба, яка вражає легені та дихання. Симптоми включають підвищення температури, кашель та утруднене дихання, а також нудоту та діарею, втрату нюху чи смаку. Симптоми можуть з’являтися через 2 - 14 днів після того, як вірус потрапив до організму.

Передача. Більшість випадків COVID-19 в усьому світі мають дані про передачу людини від людини. Вагітні жінки мають ймовірності заразитися інфекцією, не більшу ніж у загальній популяції. Вагітність фізіологічно змінює імунну систему жінки,тому реакції на будь які вірусні інфекції можуть перебігати більш тяжко. Це стосується і COVID-19.

Наразі висувають припущення стосовно вертикальної передачі (передача від жінки дитині антенатально або під час пологів). У двох статтях було опубліковано дані про IgM для SARS-COV-2 у сироватці новонароджених. Оскільки IgM не проникає через плаценту, це, ймовірно -  неонатальна імунна відповідь на внутрішньоутробну інфекцію. Попередні повідомлення з Китаю свідчать про відсутність доказів цього: навколоплідні води, пуповина, мазки з горла новонароджених, плаценти та зразки грудного молока від інфікованих COVID-19 жінок та їхніх дітей до цих пір усі давали негативні результати на наявність вірусу.

Вплив на вагітних. Більшість жінок відчувають лише легку або помірну симптоматику застуди / грипу. Більш важкі симптоми, такі як пневмонія та виражена гіпоксія широко описані при наявності COVID-19 у людей групи ризику, до якої можна включити і вагітних.

Існують повідомлення про випадки жінок із тяжким перебігом корона вірусної інфекції на момент народження, які потребували вентиляції та оксигенації. У науковій літературі опубліковано одиночний випадок смерті матері та внутрішньоутробної смерті плода на 30 тижні вагітності. Ці випадки смерті, які сталися в Ірані, були безпосередньо віднесені до COVID-19.

Вплив на плід. Наразі немає даних, які б свідчили про підвищений ризик викидня або ранньої втрати вагітності через COVID-19. В даний час немає доказів того, що вірус тератогенний. Існують випадки передчасних пологів у жінок із COVID-19, але незрозуміло, чи це має безпосереднє відношення до корона вірусної інфекції чи за іншої причини.

Рекомендації. Вагітним, так як і всім людям що входять до групи ризику, та тих, що поза нею рекомендують:

·                   часто мити руки милом та водою не менше 20 секунд;

·                   застосовувати дезінфікуючі засобом для рук, що містить не менше 60% спирту, якщо неможливо їх помити;

·                   уникати дотику очей, носа та рота;

·                   залишатися вдома якомога більше;

·                   триматись не менше 2 метрів від інших людей, якщо вам потрібно вийти на вулицю;

·                   уникати хворих.

Головне завдання – не піддаватись загальній паніці та не забувати, що емоційний стан жінки також чинить значний вплив на стан плода.

Підготувала: студентка 5 курсу 23 групи медичного факультету №2 (спец. «Лікувальна справа») ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» Таранцова Л.О.

Викладач: канд. мед. наук, доцент кафедри акушерства та гінекології Бакун О.В