Попередження небажаної вагітності

опубліковано 16 груд. 2019 р., 23:25 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 груд. 2019 р., 00:08 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

17.12.2019 р.  Упродовж останніх років спостерігається збільшення показників захворюваності та смертності серед дівчат-підлітків, які спричинені ранніми вагітностями, пологами та абортами, як наслідок низької культури міжстатевих відносин. Дослідження показали, що серед дівчат, віком 14-18 років, які живуть статевим життям, 30,8 % були вагітними. У 53,6 % наслідком вагітності став медичний аборт, лише у 25 % - пологи, а у 21,4 % - мимовільний викидень. Ця ситуація є дуже тривожною, тому що дані показники у декілька разів більші від відповідних показників західноєвропейських країн.

Одним з основних аспектів консультування підлітків є забезпечення їх інформацією з питань контрацепції. Слід погодитися з тим, що найкращий засіб контрацепції для більшості підлітків —це відповісти "ні". Молоді люди часто вірять різним міфам про методи контрацепції, і ці міфи повинен розвіяти консультант.

Способи контрацепції для підлітків поділяють на:

• бажані (презервативи, ОК);

• застосовані (діафрагма, губка, сперміциди);

• менш популярні (ПМПС);

• застосовані в крайніх випадках (ВМЗ, посткоїтальна контрацепція).

У випадках правильного використання презервативи є достатньо ефективними (теоретична ефективність 90-95 %, а практична –90 %). Використання презервативів надає підліткам впевненості в собі, оскільки як юнака, так і дівчинку, хвилює вірогідність небажаної вагітності чи ризик зараження ЗПСШ. Це необхідно підкреслювати під час бесіди з підлітками.

ОК стають усе більш популярними серед підлітків, оскільки вони не впливають на сексуальну активність і забезпечують високий контрацептивний ефект. Теоретична ефективність ОК у жінок репродуктивного віку складає 99,5 %, а практична –98 %. Показник неефективності (індекс Перля) у підлітків дещо вищий, що зумовлено помилками (пропусками) в застосуванні ОК в юному віці. Гормональні засоби контрацепції не варто вибирати самостійно чи за порадою подруги. Призначати їх повинен фахівець після гінекологічного і загального обстеження.

Однак існують випадки, за яких ніяких заходів не приймалося або статевий акт супроводжувався таким способом попередження вагітності, який не можна вважати надійним (наприклад застосовувався перерваний статевий акт або розірвався презерватив). Крім того, зґвалтування є також показанням для використання екстреної контрацепції.

Тому кожний метод контрацепції застосовується в залежності від ситуації для попередження небажаної вагітності. А кожна сучасна дівчина-підліток чи молода жінка повинна замислюватися над збереженням свого здоров’я, а особливо репродуктивного.

Інформацію підготувала: Асистент кафедри акушерства та гінекології Дяк К.В.