ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:14 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Рак молочної залози - це найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночому здоров’ю. За статистикою, рак молочної залози займає перше місце по захворюваності серед жінок України. Щороку на цей недуг хворіє 16 тисяч українок, кожні 30 хвилин лікарі діагностують новий випадок захворювання, кожну годину від раку грудей помирає одна жінка. Цифри досить сумні. І мабуть, у кожної представниці прекрасної статі на думку проходило питання: "Як ж діагностувати рак молочної залози на початкових стадіях та яка можлива профілактики?" Це є досить важливе питання і на це питання повинна знати відповідь кожна жінка, щоб зберегти своє здоров'я та життя.

Взагалі, груди - це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Тому, саме зараз хотілося розглянути основні моменти профілактики раку грудей та фактори, які впливають на його розвиток.

Серед відомих факторів розвитку раку молочної залози варто розглянути наступні:

1) Стать. Чому саме стать? Тому, що 99% випадків раку грудей припадає на жінок і тільки 1% на чоловіків. Тому просто бути жінкою означає мати наявність основного фактора ризику раку грудей.

2)Вік. Ризик захворіти раком молочної залози збільшується з віком. У жінок старше 45років ймовірність захворіти раком більша у три рази ніж у молодших жінок.

3) Спадковість. Чиї кровні родичі хворіли раком молочної залози, у тих жінок вищі ризики також захворіти.

4) Вживання алкоголю. Доведено, що ті жінки які регулярно вживають спиртні напої для них ризик захворіти на рак грудей збільшується у 1,5 рази.

5)Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.

6) Малорухливий спосіб життя. Було досліджено, що навіть лише 10 годин прогулянок на тиждень знижує ризик захворіти на 20%.

7) Паління. Вживання тютюнових виробів підвищує ризик розвитку раку грудей.

8) Відмова від годування груддю. Годування груддю знижує ризик захворіти раком молочної залози у два рази.

9) Уміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою жінка повинна вміти боротися зі стресами, повинна бути спокійною як озеро. Жінки які постійно знаходяться в стресі хворіють на рак грудей у 1,5 рази частіше.

Як тоді ж вберегти себе та виявити патологію на ранніх стадіях?

«Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хворобу важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Для того щоб лікування було ефективним необхідно вчасно діагностувати цю патологію. Тому профілактика раку молочної залози включає три основні кроки:

1) Самообстеження. Перші ознаки раку жінка може виявити при самообстеженні. Сюди входять: ущільнення або будь-які інші зміни молочної залози при пальпації грудей, виділення з соска, білючість молочних залоз під час місячних.

2) Обстеження в лікаря. Щорічно жінка повинна проходити обстеження в лікаря, а також УЗД грудей до (40років), та мамографію (старше 40 років). Мамографія - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, які важко промацати, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь взагалі можна відчути під час пальпації. Найкраще обстеження проходити на 7-10 день менструального циклу, коли груди найменш чутливі.

3) Спосіб життя. Правильне збалансоване харчування та рухомий спосіб життя також допоможуть жінці уникнути розвитку раку молочної залози, звичайно це не дає 100% гарантії, але правильний спосіб життя допоможе уникнути важких форм цієї патології.

Рак грудей - це проблема 21ст. Ця патологія потребує вчасного виявлення та ефективного лікування. Вище розглянуто тільки основні моменти які допоможуть уникнути та вчасно виявити цю хворобу. Головне прислухатися до свого тіла і навіть при малих скаргах звертатися до лікаря. Бережіть себе та будьте здорові!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету,

Настя Чаущак, студентка 1 групи ІІ курсу фахового коледжу БДМУ