Новини‎ > ‎

Вплив вітаміну D на перебіг вагітності

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:42 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:55 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Вагітність - час розвитку нового життя. Для формування малюка в утробі матері, її організм повинен бути здоровим. Дитина бере всі важливі речовини, запас яких повинен поповнюватися. Вітаміни, мінерали, ультрамікроелементи сприятливо впливають на репродуктивну функцію жіночого організму. Тому варто подбати про те, щоб організм отримував їх в достатній кількості ще до настання вагітності. Вітаміни – одна з найважливіших груп серед поживних речовин. Здоров’я дитини багато в чому залежить від їхнього надлишку або нестачі.

В даній статті, основну увагу буде звернено на вплив вітаміну D на організм вагітної жінки та малюка. В останні роки темі профілактики дефіциту вітаміну D присвячено багато досліджень, публікацій та дискусій.

Що таке вітамін D і як він потрапляє в організм людини?

Вітамін D – це група біологічно активних речовин з гормоноподібною дією. Існують різновиди вітаміну D (D1-D6). Проте, коли говорять про вітамін D, мають на увазі ергокальциферол (вітамін D2) та холекальциферол (вітамін D3). Основним природнім джерелом вітаміну D для дітей та дорослих є його утворення у шкірі під дією сонячного світла.

Також відомо, що в організм людини вітамін D потрапляє у формі ергокальциферолу (D2) з рослинною їжею (їстівні гриби) та холекальциферолу (D3), що міститься в продуктах тваринного походження (жирна риба, яйця та молочні продукти).

Який вплив вітаміну D?

Хоча традиційно вітамін D належить до жиророзчинних вітамінів, але свою дію в організмі він виконує як гормон. В організмі він зазнає ряд змін, перетворюючись на свою активну форму – кальцитріол.

Вітамін D грає ключову роль в розвитку і підтримці кісткової і м'язової тканин

Недостатність вітаміну D відіграє вагому роль не лише в патогенезі патології кісткової системи, а й у розвитку ожиріння, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, запалення, автоімунної та онкологічної патології, порушень репродуктивного здоров’я. Характеристика вітаміну D як гормону, що регулює мінеральний обмін, поповнилась новими даними, які суттєво розширили уявлення про його фізіологічну роль. Активні метаболіти вітаміну D (тобто кальцитріол) регулюють розмноження та розвиток клітин, синтез ліпідів, білків, ферментів, гормонів, роботу органів і систем, забезпечують захисну та репродуктивну функції.

Ускладненнями вагітності при дефіциті вітаміну D є прееклампсія, гестаційний діабет, передчасні пологи, схильність до інфекційних захворювань, народження дитини з низькою масою.

Прееклампсія – загрозливий стан не лише для матері, але й для плода, що може призвести до передчасних пологів. До того ж, у матерів із прееклампсією підвищується ризик народження дитини з недостатньою масою, що має наслідки в різному віці. Прееклампсію частіше виявляють у вагітних із недостатністю вітаміну D. Крім того, застосування вітаміну D може істотно впливати на обмін глюкози в період вагітності, попереджає виникнення гестаційного діабету.

Вітамін D істотно впливає на внутрішньоутробний розвиток опорно-рухового апарату, імунної, серцево-судинної системи, формування нейронів, м’язового апарату, функцію підшлункової залози, вуглеводневий обмін. Недостатність вітаміну D під час вагітності значно впливає на здоров’я дитини і найчастіше проявляється формуванням патології скелета. Встановлено, що діти, які народились від матерів із низьким рівнем вітаміну Д, частіше хворіють на хронічні хвороби дихальної системи, розсіяний склероз, цукровий діабет, шизофренію.

Недостатність цього вітаміну не є єдиною причиною виникнення подібних станів, однак доведено, що додатковий прийом вітаміну D у період вагітності знижує ймовірність цих ускладнень, зменшує частоту пологів шляхом кесаревого розтину. Своєчасна діагностика та усунення причин, що можуть призвести до розвитку ускладнень, пов’язаних із дефіцитом вітаміну D, має важливе значення у попередженні материнської і дитячої смертності.

Чи поширеною є недостатність вітаміну D?

На сьогодні недостатність вітаміну D, за даними Всевітньої організації охорони здоров’я, має характер пандемії, було підраховано, що понад 1 млрд осіб мають дефіцит або недостатність вітаміну D. Проблема гіповітамінозу D aктуальна і для України. Важливе значення має забезпеченість вітаміном D вaгітних та немовлят. Саме ця частка населення становить групу підвищеного ризику D-гіповітамінозних станів.

До групи підвищеного ризику D-гіповітамінозних станів взагальному належать: новонароджені, діти молодшого віку, вагітні, люди похилого віку, темношкірі.Вітамін D здатний проникати через плаценту, але концентрації його у плода завжди істотно нижче, ніж в крові матері. Майже 30% вагітних жінок в європейських країнах мають вкрай його низький рівень, у вагітних іншої етнічної приналежності важкий дефіцит спостерігали у 59-84%.

Вказується, що причинами зниженого рівня вітаміну D є зменшенням перебування на відкритому повітрі, використання сонцезахисних кремів із високим захистом від ультрафіолету, урбанізація, проблеми сучасної екології, короткий світловий час, порушення раціону харчування, гострі та хронічні захворювання печінки і нирок, прийом різних препаратів (антибіотики, кортикостероїди, протисудомні препарати).

Профілактика недостатності вітаміну D.

  • Частіше гуляйте на свіжому повітрі, особливо буде корисним виконання фізичних вправ на природі.

  • Хоча взимку світловий день дуже короткий, старайтесь навіть у цю пору року у ясні зимові дні як можна більше перебувайте на свіжому повітрі,під сонячними променями. Досить, щоб для сонця були відкриті обличчя і кисті рук.

  • Використовуйте захисні креми з невисоким захистом від ультрафіолету або взагалі відмовтесь від їх використання.

  • Змініть раціон харчування – вітамін Д у великій кількості міститься в яєчних жовтках, вершковому маслі, жирній рибі (тунець, тріска, лосось), грибах, молоці.

  • Оскільки вітамін Д допомагає засвоювати кальцій, стежте, щоб організм отримував достатню кількість цього мікроелементу.

  • Для додаткового надходження вітаміну Д можна використовувати медичні препарати. Часто він є у складі мультивітамінних комплексів для вагітних. Однак перед застосуванням будь-яких препаратів порадьтесь з лікарем.

Підготували

Андрієць Оксана Анатоліївна,

доктор медичних наук

професор кафедри акушерства та гінекології

БДМУ,

Федораш Діана Степанівна,

студентка 6 курсу 17 групи БДМУ

Comments