Новини‎ > ‎

ГОТУЄМОСЯ ДО ВАГІТНОСТІ

опубліковано 21 трав. 2020 р., 08:35 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:39 ]

Ви вирішили стати батьками? Чудово! А чи відомо вам, що потрібно ретельно готуватися до настання бажаної вагітності? Пара, яка планує дитину, повинна знати, що здоровий малюк може народитися тільки у здорових батьків.

Порадами для майбутніх батьків поділилася Наталія Волошинович - лікар акушер-гінеколог, викладач кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету. Підготовка до вагітності має назву прегравідарна або преконцепційна підготовка (з лат. gravida – «вагітна»). Це комплекс діагностичних і лікувально-профілактичних заходів, що спрямовані на зменшення ризиків виникнення різноманітних ускладнень під час вагітності та пологів, а також народження дітей із вродженими вадами розвитку. Ретельно проведена преконцепційна підготовка дозволяє оцінити стан здоров’я майбутніх тата і мами та підвищити вірогідність настання нормальної вагітності, виношування та народження здорової дитини.

 Одже, про що потрібно подбати заздалегідь, перш ніж приступати до зачаття?

За 3-6 місяців до планованої вагітності сімейній парі необхідно повністю відмовитись від вживання алкоголю та тютюнопаління; обмежити вплив промислових токсинів (розчинники, летючі речовини та ін.), шкідливих фізичних факторів (шум, вібрація, електромагнітні поля, іонізуюча радіація та ін.). Необхідно  звернути увагу на харчування – категорично відмовитись від фаст-фудів, виключити з раціону копченості, напівфабрикати і продукти із значним вмістом стабілізаторів та консервантів. Слід надати перевагу овочам та фруктам. Важливе значення має споживання їжі багатої фолатами й вітамінами групи В. Харчові джерела фолієвої кислоти містяться в злакових і продуктах їхньої переробки (борошно грубого помолу, хлібо-булочні виробу із цього борошна, гречана й вівсяна крупа), а також багатими на їхній вміст є квасоля, соя, цвітна капуста, салат, шпинат, зелена цибуля, гриби, печінка, сир, ікра та яйця. Чим раніше ви перейдете на раціональне і збалансоване харчування – тим краще. Адже здорове та правильне харчування зміцнить імунітет та помітно покращить самопочуття.

Уникайте надмірної інсоляції (впливу сонячної радіації), переохолодження, фізичних та емоційних перенапружень, гарячих ванн та саун. Майбутнім матусям необхідно нормалізувати масу тіла. Жінкам, які важать менше 45 кг – в сторону її збільшення, а жінкам, вага яких 70 кг і більше – зайнятись поступовим схудненням, шляхом регулярних занять спортом та обмеженням вуглеводної їжі. Гарна фізична підготовка – це майже стовідсоткова гарантія легкої вагітності й нормальних пологів. В жодному випадку не вживайте препарати для зменшення апетиту чи «спалювання жирів».

Основним принципом перинатальної медицини сьогодні є демедикація вагітності. Тобто, чим менше лікарі призначають медикаментів, тим краще. Проте, для профілактики вроджених вад нервової трубки плоду рекомендується вживати щоденно 400 мкг фолієвої кислоти як чоловікові, так і жінці мінімум за 3 місяці до зачаття.  Препарати, що містять фолієву кислоту, часто мають у складі й необхідну дозу вітамінів. Але в жодному разі не потрібно обирати їх самостійно, адже доза для лікування і профілактики – різна. Порадьтесь з лікарем, скільки і протягом якого часу слід приймати, щоб не завдати собі шкоди. Трапляються жінки, що мають хронічні захворювання, до прикладу, бронхіальну астму, цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, які самостійно припиняють приймати ліки від цих хвороб, вважаючи, що це зашкодить дитині. Але цим вони можуть погіршити стан свого здоров’я та завдати шкоди плоду.

 І, звичайно, основним моментом у підготовці до вагітності є відвідування медичного закладу, де вас оглянуть, обстежать та проконсультують. Розпочинати слід з огляду лікаря акушер-гінеколога з обов’язковою кольпоскопією і забором мазків на мікрофлору та на онкоцитологічне дослідження. Також необхідно пройти ультразвукове обстеження органів малого тазу для виключення патологічних процесів та для визначення стану репродуктивних органів.

Слід пам’ятати, що деякі інфекційні захворювання дуже небезпечні для вагітної та плода.

Обов’язковим є обстеження на TORCH-інфекції. Адже неможливо точно знати чи хворіли ви краснухою чи ні. Не завжди і батьки володіють даною інформацією, оскільки краснуха часто маскується під банальне ГРВІ, чи навпаки. Більш точну інформацію можна отримати лише з аналізу крові на виявлення антитіл. Проводиться кількісний аналіз з визначенням титру антитіл – антитіла до краснухи, хламідій, герпесу, токсоплазми, цитомегаловірусу. Наявність антитіл IgG означає вироблений імунітет до цих інфекцій і не є перешкодою для вагітності. Наявність IgM означає гостру стадію захворювання, планування вагітності при такому результаті аналізу потрібно відтермінувати до повного одужання. Якщо немає антитіл IgG до краснухи, необхідно зробити щеплення і після цього оберігатися, щоб запобігти випадковій вагітності протягом 3 місяців. Підступність вірусу полягає в тому, що потрапляючи в організм вагітної жінки, він проходить через плацентарний бар’єр і уражає плід, що в подальшому призводить до вроджених вад розвитку.

 

Не менш важливим є обстеження на ВІЛ-інфекцію, сифіліс і деякі види гепатитів (зазвичай В і С).

Лабораторне визначення групи крові і резус-фактора (причому не тільки у майбутньої мами, але і у тата) дає можливість визначити ризик резус-несумісності і несумісності по групі крові.

Також необхідно відвідати терапевта. Дуже добре, якщо ви повністю здорові, і все-таки переконатися у цьому не завадить! Лікар огляне вас, оцінить загальний стан організму й готовність до майбутніх навантажень. При виявлені хронічних захворювань – скерує вас до вузьких спеціалістів. Можливо, порекомендує пройти обстеження в інших фахівців – ендокринолога, невропатолога, генетика та ін.

Не варто відтерміновувати візит до стоматолога для оцінки стану ротової порожнини. Відомо, що під час вагітності стан зубів погіршується. Тому не лінуйтесь відвідати стоматолога, навіть якщо у вас немає скарг. Варто, щоб лікар оглянув ваші зуби і дав певні рекомендації. Якщо буде потрібно – зробіть рентген, адже після настання вагітності всі опромінювання будуть заборонені.

 

Приємної вам вагітності та легких пологів!
Comments