Публікація Оксани Боднарюк на сайті БДМУ

Вищий державний навчальний заклад України «Буковинський державний медичний університет»

Боднарюк О.І.

Рівень споживання спиртних напоїв в Україні , та й в цілому світі значно підвищився в порівнянні з минулими роками й характеризується колосальними цифрами.

Понад 90% 15-17-річної учнівської молоді в Україні має досвід вживання алкоголю. Близько 60% підлітків неодноразово перебували в стані сп'яніння. Масштаби та темпи поширення алкоголізму в країні такі, що ставлять під загрозу фізичне й моральне здоров'я підлітків. Зловживання алкоголем, за даними ВООЗ, є третьою після серцевосудинних і онкологічних захворювань причиною смертності. Щорічно у світі 9 % усіх випадків смерті молодих людей 15-29 років є наслідком зловживання алкоголем. До 80 % дорослих, хворих на алкоголізм, почали зловживати алкоголем саме в підлітковому віці. ВООЗ офіційно визнала етиловий спирт наркотиком номер 1. Особливо тривожним фактором є раннє залучення й швидке звикання до спиртного дітей і підлітків. Алкоголізм у них розвивається швидше, ніж у дорослих, і має набагато тяжчі наслідки. Результати дослідження «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» (ESPAD), проведеного в 1995-2011 рр. у 36 країнах Європи, показали, що понад 90 % 15-17річної учнівської молоді в Україні має досвід вживання алкоголю, майже 60 % підлітків кілька разів перебували в стані сп'яніння, а перша спроба вживання будьяких алкогольних напоїв відбувається у віці 13 років або раніше. Рівень поширеності вживання алкогольних напоїв серед хлопців та дівчат є практично однаковим .

На сьогоднішній день численними клінічними спостереженнями і експериментальними даними доведено, що практично немає такого органу, який не піддавався б токсичній дії алкоголю. При потраплянні етилового спирту в ШКТ уже через 2 хвилини він всмоктується в кров й розноситься по всіх клітинах організму. Особливо згубну дію чинить алкоголь на організм представниць прекрасної половини людства.

У жінок зловживання алкоголем викликає стійке порушення менструального циклу, скорочується термін настання менопаузи. Нестабільний цикл робить неможливою плановану вагітність(американські вчені довели,що при тривалому розпиванні спиртних напоїв більше ніж наполовину знижується ймовірність запліднення). Якщо ж завагітніти все-таки вдається, то ризик виникнення патологій у плода перевищує середньостатистичний на 40-50%. Дані потології можуть проявити себе наступним чином:

o   виникають вроджені вади серця

o   у майбутньої новонародженої дитини діагностують проблеми із зором або слухом

o   є більшою ймовірність виникнення розумової відсталості

o   аномалії обличчя(коротка та вузька очна щілина,широке плоске перенісся,мікроцефалія,епікантус,гіпоплазія верхньої або нижньої щелепи,мікрогнатія,вовча паща).

Спостереження за жінками, що вживали алкоголь під час вагітності показують, що у багатьох з них виникав токсикоз, викидні або передчасні пологи. Етиловий спирт легко переходить у молоко матері, що годує і  викликає симптоми отруєння, які можуть виражатися в алергічних реакціях, неспокої, порушенні діяльності кишечника. Також, слід зазначити, що порушується робота й ендокринних залоз, що особливо небезпечно в підлітковому віці,оскільки від нормального функціонування ендокринної системи залежать ріст, розвиток та статеве дозрівання.

Тому, памятайте про це, бережіть себе та своє здоров’я, адже це найбільша цінність, яку нам не можна згубити!