Лауреати Нобелівської премії з фізіології та медицини за 2012 рік

8.10.2012 у Стокгольмі були оголошені імена лауреатів Нобелівської премії з медицини та фізіології - в цій категорії нагороди присуджені британцеві Джону Гардону і вченому з Японії Сін'я Яманаку, як повідомляється в прес-релізі, за "відкриття можливості перепрограмування зрілих клітин в плюрипотентні". Простіше кажучи, вчені нагороджені преміями за роботи в галузі вивчення проблеми отримання індукованих стовбурових клітин. Церемонія нагородження нових лауреатів премії запланована на 10 грудня 2012 року.

Сер Джон Гардон народився в 1933 р. і зараз є відомим британським біологом, який веде роботу з пересадки клітинних ядер. Він - випускник Оксфордського Університету, свій докторський ступінь вчений захищав в технологічному інституті в Каліфорнії.

Ще в 1962 році Гардон провів вражаючий експеримент, замінивши ядро ​​з яйцеклітини жаби на ядро, взяте з клітин її ж кишечника, в результаті чого, з такої яйцеклітини згодом розвивалися нормальні пуголовки. Цим експериментом вчений довів, що в геномі вузькоспеціалізованих клітин може зберігатися інформація, якої цілком достатньо для роботи всіх інших клітин організму.

Другий лауреат Нобелівської премії цього року, Сін'я Яманака народився в Японії в 1962 році, вчився в університеті Кобе, а ступінь докторанта отримав в осакському університеті в 1993 році. У 2006 році японський вчений провів дослідження, яким довів, що, активувавши всього лише чотири гени клітин сполучної тканини, їх можна перетворити на стовбурові клітини, з яких можуть надалі розвиватися будь-які клітини організму.

Джон Гардон                                     Сін'я Яманаку