Стаття А.В. Семеняк та І.Р. Ніцовича в газеті "Доба" за 10 жовтня 2013 року

"ТРИМАЙ НОГИ В ТЕПЛІ..."

ЗМЕРЗАННЯ МОЖЕ СТАТИ ПРИЧИНОЮ ХВОРОБ МОЗКУ, СЕРЦЯ І ВИКЛИКАТИ БЕЗПЛІДДЯ

Цьогорічна осінь не поспішає порадувати нас "бабиним літом", змушуючи одягатись тепліше та раніше звичного вмикати опалення. Всі ж бо ми добре знаємо: прийшов холод – чекай на хвороби. Проте чомусь ставимось до цього надто легковажно, мовляв, а хто не хворіє в таку погоду? Лікарі ж наголошують: навіть незначне захворювання може мати сумні наслідки.

Усі "холодні" хвороби виникають насамперед через зниження імунітету. У послаблений організм інфекціям легше проникнути. Завідувач інфекційного відділення обласної клінічної лікарні Валентина Мендреску каже, що саме у жовтні-листопаді набирають обертів інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів. "Пік захворюваності на грип припаде на кінець грудня – початок січня, проте вже зараз є поодинокі випадки захворювання на грип та ангіну, – каже Валентина Борисівна. – Цього року на Буковині очікуються одразу три різних віруси грипу: вже відомі нам "Каліфорнія" та "Вікторія", а також новий вірус грипу В "Масачусетс". Грип здатний мутувати, тому потрібно вакцинуватися щороку, аби від нього вберегтись".

Окрім грипу та ангіни, холод може принести такі хвороби, як риніт, фарингіт, ларингіт, трахеїт та бронхіт. Вони небезпечні тим, що можуть призвести до важких ускладнень та інших небезпечних захворювань. Зокрема, переохолодження та ускладнення після гаймориту, гострих респіраторних захворювань, фарингіт, ларингіт можуть спричинити отит – запалення вуха, що часто переростає у гостре і хронічне гнійне захворювання. Збудники отитів – патогенні бактерії, такі як стрептококи пневмококи, гемофільні палички – активізуються у слизовій оболонці носа і викликають запалення. Біль у вусі, гнійні виділення зі слухового проходу, підвищена температура – все це симптоми гострого гнійного отиту.

Ще одна небезпека, яка криється за ангінами та фарингітами – ревматизм. Він пов'язаний зі стрептококовою інфекцією, яка перш за все вражає серце (із виникненням вад), суглоби, рідше – нервову систему та інші внутрішні органи.

Та "атакувати" холод може не лише "згори", а й "знизу". Так, найпоширенішими захворюваннями сечостатевої системи є запалення нирок, яке проявляється у піонефрозі чи пієлонефриті. При таких хворобах з організму виводяться корисні сполуки, а шкідливі, навпаки, залишаються. Через це відбувається інфікування сечовивідних шляхів, виникають камені в нирках.

За словами лікарів, жіночий організм до холоду більш вразливий. Зокрема, запалення – це найчастіша гінекологічна проблема. Воно й зрозуміло: яка б не була погода, дівчата прагнуть похизуватися ніжками у коротеньких спідницях та тоненьких колготках. Тому, щойно на вулиці холоднішає, біля гінекологічних кабінетів виростають черги. Доцент кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої і підліткової гінекології БДМУ, кандидат медичних наук Ігор Ніцович пояснює, що запалення – це не що інше, як реакція організму на мікроорганізми. Тому не потрібно дивуватись, що прийшовши до гінеколога із "застудою", мусите обстежитись на предмет інфекцій, що передаються статевим шляхом. Часто саме такі інфекції й виявляють у жінок, які навіть не підозрювали про це.

Доцент кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої і підліткової гінекології БДМУ, кандидат медичних наук Аліна Семеняк радить дівчатам та жінкам менше часу проводити на холоді, не сидіти на холодних поверхнях, відмовитись від вживання алкоголю. "Щоб уникнути хвороб, жінкам необхідно також підвищувати свій імунітет, – каже Аліна Вікторівна. – Для цього треба їсти свіжі фрукти та овочі, відмовитись від продуктів, що містять консерванти, позбутися шкідливих звичок. Також потрібно врегулювати режим дня, чергувати час праці та відпочинку, добре спати (не менше восьми годин на добу), уникати стресових ситуацій".

Загалом підвищення імунітету – порада від усіх лікарів. Проте не менш важливо – тепло одягатись. Хай би якими не були виклики моди, ноги, як і поперек, мають бути в теплі, груди та шия – закриті, на голові – шапка чи теплий шарф. Адже втрачене здоров'я дорого коштує.

Діонісія КЕРНИЧНА, "ДОБА"

Джерело: газета "Доба"