Стаття О.А.Андрієць у газеті "Буковина"  від 14.01.2011

Дорослі проблеми дівчаток

Щоденно ми, батьки, можемо вільно говорити про те, як зміцнити імунітет дитини, як вилікувати надокучливий кашель чи тривалий нежить, захворювання нирок та сечового міхура, як запобігти виникненню гастриту тощо. Та водночас, чи то через свою сором'язливість, чи просто не надаючи особливого значення, нехтуючи, зовсім не обговорюємо питання статевого виховання, «жіночого» здоров'я своїх донечок. Але саме від того, як ми будемо піклуватися про найінтимніше здоров'я дівчаток, наскільки ми його збережемо, буде залежати їхнє репродуктивне майбутнє та й сімейне щастя загалом. Найчастіше проблеми зі здоров'ям у дівчаток віком до 8 років виникають через недосконалість та зниження імунітету, наявність паразитів в організмі, а також, як не прикро, через неуважність батьків. У дівчаток такого віку частіше за інші гінекологічні проблеми найбільш поширені вульвовагініти та бактеріальні вагінози. Причиною їх виникнення може бути порушення гігієни через неправильну обробку мамою зовнішніх статевих органів дівчинки. Дівчинку необхідно підмивати так, щоб вода стікала від піхви до ануса, і в жодному випадку ватний тампончик не повертався в зворотному напрямку, адже після такого миття мікрофлора кишечника може легко потрапити до піхви і стати причиною неприємних ситуацій та захворювань – вульвовагінітів. Профілактика – це насамперед щоденна особиста гігієна статевих органів дівчинки та зміна нижньої білизни. У дівчинки мають бути індивідуальні рушник та ліжко. Для миття маленької дівчинки достатньо теплої перевареної води, можна з відваром ромашки, без використання спеціальних засобів для інтимної гігієни. Слід мати на увазі, що використання мила може викликати сухість зовнішніх статевих органів та утворення мікротріщин слизової оболонки. Важливою умовою репродуктивного здоров'я є ретельне спостереження за станом кишечника, адже саме він забезпечує нам імунний захист. Обов'язковим є обстеження та профілактика глистяної інвазії, адже гострики можуть дістатися піхви та спровокувати запалення. Варто пам'ятати про цікавість маленьких дівчаток, які інколи можуть вводити собі у піхву і бусинку, і ґудзичок, що також викликає запалення і чималі хвилювання та неприємності. Пам'ятаймо: дитина повинна раціонально харчуватися та більше рухатися. Сидячий спосіб життя, як виявилося, – проблема не тільки для дорослих. Спочатку діти сидять в школі, потім виконують домашні завдання, переглядають телепрограми, сидять перед комп'ютером. Низька рухова активність провокує у дівчинки застій крові в малому тазу, а як наслідок – в майбутньому відчуття важкості внизу живота та болючі місячні. Вік дівчинки з 12 до 16 років є етапом для встановлення менструального циклу. Рання або ж пізня поява місячних, їх нерегулярність, болючість – не є нормою, тривалість понад 7 діб або відсутність протягом 2-3 місяців – перші тривожні дзвіночки, які повинні змусити маму з дівчинкою звернутися до дитячого гінеколога. Не бійтеся, не соромтеся, не вважайте за непотрібне звертатися до дитячого гінеколога. Не може вирости здорове дерево, якщо «хворі» його насінини. Отож, подбайте про щасливе, успішне, здорове майбутнє ваших доньок. Лікарі, дитячі гінекологи кожної центральної районної лікарні області, міської дитячої поліклініки, обласної дитячої лікарні №2, пологового будинку №1 м. Чернівці, а також співробітники нашої кафедри завжди готові прийти вам на допомогу.

Оксана АНДРІЄЦЬ, доктор медичних наук, професор, обласний позаштатний дитячий гінеколог, в.о. зав. кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ.