Публікація І.Р. Ніцовича в газеті "Буковина" від 20 січня 2012 року

П'ятниця, 20 січня 2012, 10:55

Протягом останнього десятиріччя на тлі складних соціально-економічних реформ у нашій країні відбувається негативний процес поширення тютюнопаління серед жінок, насамперед дітородного віку. За даними МОЗ України, нині кожна п’ята жінка – активний курець, причому кількість цигарок, які викурюють жінки 20-29 років за добу, збільшилась у 2,2 разу, 30-39 років – у 1,6.

Серед 15-річних регулярно палять 20% юнаків і 14% дівчат, а протягом останніх 10 років кількість дітей до 11-річного віку, які вперше спробували курити, збільшилась з 34 до 42% серед хлопчиків і з 11 до 28% серед дівчаток. Поширеність цієї згубної звички серед жінок є трагедією людства, оскільки жіночий організм більш чутливий до токсичного та канцерогенного впливу тютюну, і його наслідки неодмінно позначаться на здоров’ї майбутніх поколінь.

Звичайно, всім дівчатам хочеться коли-небудь стати гарними мамами і мати найкращу в світі дитину. Тому вони погоджуються поліпшити свій спосіб життя та змінити умови, які впливають на здоров’я майбутньої дитини, якщо вони про них довідаються. Мені не раз доводилось зустрічати жінок, які курили, але відмовились від цієї звички на час вагітності та годування малюка. На жаль, деяких із них щось підштовхувало знову почати курити, коли він підростав і переходив на інше харчування. Коли майбутня мама вирішувала, що зараз їй курити не можна, зазвичай відмова відбувалась без істотних проблем, навіть у випадках вираженої залежності від нікотину. Для більшості з таких жінок тютюновий дим навіть ставав різко неприємним, коли вони довідувались про можливі проблеми, що чекають на дитину.

Але більшість жінок не задумуються про наслідки куріння під час вагітності. Хоча вже давно доведено, що ця згубна звичка збільшує ризик виникнення різних патологій у плода. В акушерській практиці симптомокомплекс, що спричинюється несприятливою дією тютюну, називається «фетальний тютюновий синдром».

Вплив тютюнового диму на дитину ще до її народження призводить до різних негативних наслідків у її розвитку. Найстрашніше, що внаслідок куріння може статися внутрішньоутробна загибель плода. Це не залякування, а науково обгрунтований факт. Куріння подвоює шанс народження мертвого немовляти. Ризик спонтанного аборту у вагітних жінок, які курять, на 30-70% вищий, ніж у тих, хто не має такої звички, затримка розвитку та гіпоксія плода – на 25-35%, ризик викидня, за деякими даними, сягає 96%, а рівень смертності немовлят під час пологів – у середньому на 40% вищий. До того ж, куріння може стати причиною безпліддя у 28% жінок та на три роки наближує настання менопаузи.

Нікотин та чадний газ настільки легко проникають через плаценту, що концентрація цих речовин у плода нерідко вища, ніж у крові його матері. Дитя перебуває в стані постійної кисневої недостатності, при цьому страждають його мозок, нирки, серце. Це спричинює передчасні пологи (дитина народжується з малою масою тіла), зумовлює затримку в розвитку різних органів плода, безпліддя у народженої дитини в майбутньому. Дитина може народитися з вадою серця, дефектами носоглотки (заяча губа, вовча паща), з пахвинною грижею, косоокістю, з недорозвиненими легенями (після народження страждає від частих респіраторних захворювань, що можуть супроводжуватися задухою). Такі ж симптоми чекають майбутнє немовля, якщо жінка перебуває постійно поруч з членом сім’ї, який курить.

Ще в утробному стані в дітей матерів-курців відбуваються значні зміни в розвитку функціонування слухової зони мозку, що після народження проявляється у зниженій реакції на звуки і змінених процесах звикання до звуків. Це спричинює порушення розвитку виразного мовлення.

Діти, які зазнали впливу куріння ще в лоні матері, є більш проблемними. Це виявляється у підвищеній імпульсивності, агресії (діти б’ються, кусаються), бунтарстві, схильності до ризику, тривожності, депресії, у них відстає інтелектуальний розвиток.

Дослідження показали: якщо жінка викурює під час вагітності більш як 10 цигарок на день, то ризик зловживання наркотиками для її доньки зростає вп’ятеро, а ризик проблемної поведінки для сина – вчетверо. Ймовірність того, що така дитина спробує курити до свого 10-річчя, зростає в п’ять разів.

Є жінки, які намагаються звести до мінімуму кількість викурених за день сигарет у період вагітності. Це безглуздо, тому що не дає потрібного результату. Якщо ви народите хвору і слабку дитину, викурюючи всього дві сигарети в день, кого будете звинувачувати в наявній патології? Природно, тільки себе. Незворотні наслідки може мати навіть одна цигарка.

Коли ж потрібно кинути палити? При плануванні сім’ї слід позбутися згубної звички ще до зачаття або відразу після нього. Якщо ж ви палите і тільки що виявили свою вагітність, то повинні припинити до терміну 14 тижнів. У цьому випадку шанс народити здорову дитину майже не відрізняється від шансів здорової вагітної жінки, яка взагалі не дружить з цигарками.

Чи можливо відновити куріння після пологів? Якщо ви не можете назавжди відмовитися від куріння, то відновити його без шкоди для здоров’я дитини можна тільки після закінчення періоду годування груддю, тому що нікотин проникає в грудне молоко. Крім відомих симптомів отруєння нікотином, у дитини може постраждати імунна система. Тому, якщо вам не байдуже здоров’я вашої дитини і ваше, відмовтеся зовсім від цигарок ще до настання вагітності. Безсумнівно, розстатися з цією звичкою нелегко. Можливо, вам знадобиться допомога психотерапевта, адаптована голкорефлексотерапія та фітоаромотерапія з використанням комплексу ефірних і рослинних олій, інші немедикаментозні методи лікування. Так чи інакше, головне – ваше бажання з усвідомленням великої відповідальності перед майбутньою дитиною.

Ігор НІЦОВИЧ, 

кандидат медичних наук, доцент кафедри 

акушерства і гінекології з курсом дитячої 

та підліткової гінекології БДМУ.