Публікація А.М. Бербеця в газеті "Буковинська правда" від 8.12.2011 року

Соломон Ігор

Чи існує надійний метод запобігання небажаної вагітності? Як діють гормональні контрацептиви? Як правильно приймати й хто може використовувати комбіновані оральні гормональні контрацептиви? Ми зібрали запитання, що найчастіше цікавлять наших читачів, і попросили відповісти на них кандидата медичних наук, доцента кафедри акушерства та гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ Андрія Миколайовича Бербеця.

– Стовідсотково надійного методу попередження вагітності не існує, – розповідає Андрій Миколайович. – Природу важко «обманути», а природа жіночого організму полягає в тому, щоб вагітніти та народжувати дітей. Проте можна порівняти різні методи запобігання вагітності за їх надійністю. Для цього медики розробили спеціальний показник – індекс Перля. Він показує, скільки жінок завагітніли протягом одного року, користуючись тим чи іншим методом контрацепції. Наприклад, ризик завагітніти при користуванні методом «підрахунку критичних днів» складає не менше 9 випадків зі 100, а користування презервативом не набагато надійніше: 4-7 випадків зі 100. Ніби й небагато, але подумайте про те, чи хотіли б Ви потрапити в цю «статистику»! Для порівняння: гормональні пігулки «дають» лише 0,1 вагітність на 100 випадків. Надійніше – тільки хірургічна стерилізація, але, на жаль, цей метод є незворотним. Отже, за умови правильного прийому та дотримання рекомендацій лікаря сумніватися в надійності протизаплідних пігулок не доводиться.

– Розкажіть, як саме діють гормональні контрацептиви?

– Вони блокують овуляцію, тобто фізіологічний процес виходу яйцеклітини з яєчника. У здорових жінок, як правило, овуляція відбувається приблизно в середині менструального циклу, після чого яйцеклітина відправляється в «подорож» матковою трубою назустріч сперматозоїду чоловіка, а отже, стає можливим запліднення і подальша вагітність. А коли немає яйцеклітини – немає і вагітності! Проте цим вплив контрацептивів на організм жінки не обмежується. Так, на період прийому протизаплідних засобів вся репродуктивна система «виключається» і перебуває в стані спокою. Причому «відпочивають» не тільки яєчники, але й структури головного мозку, що відповідають за нормальний менструальний цикл, а це гіпоталамус та гіпофіз.

– Як правильно приймати гормональні протизаплідні засоби?

– Комбіновані оральні гормональні контрацептиви (а вони найбільш розповсюджені) містять комбінацію двох речовин, що є аналогами природних гормонів жіночого організму: естрогену (переважно активний в першій фазі місячного циклу) і прогестерону (пік його дії припадає на другу фазу циклу). Рекомендується починати прийом в перші п’ять днів менструального циклу, якщо вагітність відсутня. Якщо прийом почати після п’ятого дня, необхідно застосовувати допоміжний метод запобігання вагітності протягом семи днів. Протизаплідні слід приймати по одній пігулці щодня в один і той же час доби. Який саме час доби – обирати Вам, але лікарі зараз частіше рекомендують приймати протизаплідні засоби ввечері. Чому? По-перше, пік гормональної активності здорового організму припадає саме на нічні години. По-друге, незначні побічні ефекти (якщо такі будуть) значно менше відчуваються вночі, оскільки припадають на період сну. По-третє, ввечері в спокійній обстановці значно менше шансів забути прийняти потрібну таблетку, аніж вранці, коли жінка збирається (іноді поспіхом) на роботу чи навчання. Ще одне дуже важливе зауваження: пігулки приймаються 21 день поспіль з наступною 7-денною перервою. За ці дні, коли Ви не приймаєте нічого, повинна пройти менструація. На восьмий день можна починати приймати наступну упаковку. Проте це справедливо лише щодо тих препаратів, де в упаковці 21 таблетка. А що робити, якщо пігулок не 21, а 28? Відповідь проста – приймати їх без перерви.

– Хто може використовувати комбіновані оральні гормональні контрацептиви?

– Це жінки репродуктивного віку (18-45 років). Серед них жінки: які мають будь-яку кількість пологів в анамнезі, включаючи жінок, які ще не народжували; які потребують або бажають використовувати високоефективний метод попередження небажаної вагітності; після пологів, які не годують груддю; після аборту; які страждають на анемію; з дисменореєю та хронічними тазовими болями; з нерегулярним менструальним циклом; з позаматковою вагітністю в анамнезі; з передменструальними симптомами; з такими гіперандрогенними станами, як акне, себорея, гірсутизм легкого ступеня; з варикозною хворобою; з депресивними розладами; з порушеннями функції щитоподібної залози; з доброякісними захворюваннями молочних залоз; з доброякісними захворюваннями яєчників, ендометріозом, міомою.

– У яких випадках слід утриматись від прийому протизаплідних засобів?

– Комбіновані оральні контрацептиви протипоказані жінкам: вагітним; які годують груддю; з вагінальною кровотечею, причина якої не з’ясована (до встановлення причини); з тяжкими захворюваннями печінки або жовтяницею; з доброякісною чи злоякісною пухлиною печінки у даний час або в анамнезі; з порушеннями кровообігу на даний час або в анамнезі, особливо якщо вони пов’язані з тромбозом (тромбоз глибоких вен, легенів, ішемічна хвороба серця, інсульт і т.д.); із систолічним («верхнім») артеріальним тиском більше 160 мм рт. ст. та діастолічним («нижнім») – більше 100 мм рт. ст.; які мають порушення згортання крові або ускладнення перебігу діабету в анамнезі; які хворіють на рак молочної залози чи статевих органів або мають його в анамнезі; з мігренями та осередковими неврологічними симптомами; які схильні забувати про щоденне використання таблеток; які мають алергію на будь-які компоненти контрацептивів; жінки старше 35 років, які курять.

– Чи правда, що від гормональних контрацептивів жінки набирають зайву вагу? І взагалі, які побічні дії є характерними для цих препаратів?

– У народі існує думка, що протизаплідні засоби автоматично викликають ожиріння. Щодо зайвої ваги, то така проблема була актуальна років 20-30 тому, коли дози гормонів, що містилися в протизаплідних засобах, були в кілька разів вищими. Тепер, якщо жінка набирає один-два кілограми, лякатися не слід: це зумовлено затримкою води в організмі. Припините приймати протизаплідні – зникнуть і зайві кілограми. Однак, звичайно, стежте за тим, скільки і що саме Ви їсте. Якщо відмічаєте, що Ваша харчова поведінка різко змінилась (наприклад, різко підвищився апетит), можливо, цей препарат Вам просто не підходить. Щодо інших побічних дій, то у відповідь на прийом контрацептивів найчастіше спостерігаються нудота та легкий головний біль. Для їх уникнення рекомендується приймати пігулки перед сном. Невеликі кров’янисті виділення зі статевих шляхів («мажучі» виділення) також не повинні Вас лякати: в перші три місяці прийому протизаплідних препаратів це вважається нормальним явищем. Проте слід запам’ятати стани, при яких слід звернутися до лікаря НЕГАЙНО: сильний біль у грудях або задишка; сильні головні болі, що почались або посилились після початку прийому комбінованих оральних контрацептивів; порушення зору; сильні болі в нижніх кінцівках; повна відсутність будь-яких кровотеч або виділень протягом тижня без таблеток (упаковка з 21 таблетки) чи під час використання семи неактивних таблеток (із 28-денної упаковки), що може бути ознакою вагітності. Необхідно терміново звернутись до лікаря, якщо виникло будь-яке зперерахованих вище ускладнень.

– Як правильно припинити прийом контрацептивів?

– Досить просто: «допити» упаковку пігулок до кінця, а нову не починати. Проте не варто припиняти прийом на середині упаковки: може з’явитись кровотеча зі статевих шляхів, і знадобиться втручання лікаря.

– Що робити, якщо жінка забула своєчасно прийняти таблетку?

– Найголовніше – не лякатись! Якщо пропущена одна таблетка – прийміть її, як тільки згадаєте про неї, а наступну – в запланований час. Якщо пропущено дві або більше таблеток – приймайте по дві пігулки щодня доти, доки не увійдете «в графік». В цьому випадку є одне маленьке «але»: необхідно використовувати додатковий засіб запобігання вагітності, наприклад, презерватив. А якщо пропущені пігулки є неактивними – просто забудьте про них!

– Чи може дівчина чи жінка сама обирати для себе гормональні контрацептиви?

– Цього робити не рекомендується, адже вони мають побічні дії та протипоказання. Не нехтуйте нагодою зайвий раз відвідати лікаря. У нього Ви отримаєте більш повну інформацію як щодо гормональної контрацепції, так і щодо інших методів планування сім’ї. І нехай кожна вагітність буде бажаною, очікуваною та планованою!

Міфи і правда

Сучасні гормональні пігулки не спричинюють збільшення ваги тіла й посилений ріст волосся. І все ж таки є нюанси, які варто враховувати:

– гормональні контрацептиви не можна пити разом з аскорбіновою кислотою – вітаміном С: ударні дози (до 1 г на добу) всмоктують естроген. Таку ж дію має і парацетамол. Значить, перерва між прийомами цих препаратів має складати 2 години;

– гормональні пігулки не спричинюють безпліддя: якщо вирішуєте народити дитину, достатньо припинити їх пити і завагітніти можна у першому ж циклі після припинення прийомупігулок. Іноді настає «ефект відміни»: після відмови від гормонів яєчники починають працювати у посиленому режимі й імовірність настання вагітності підвищується. Тому, якщовирішили просто зробити перерву і не пити пігулки, а вагітність не бажана, варто бути особливо обережними;

– пігулки не зроблять з Вас секс-бомбу з невтомним темпераментом: вони тільки захистять від хвилювань про небажану вагітність і дозволять отримувати справжнє задоволення від інтимного життя.