Інтерв'ю А.М.Бербеця газеті "Буковинська правда" від 09.03.2011

Кукульняк Богдана

ЛІНІЯ ФРОНТУ – ЯК НА ВІЙНІ

ЧЕРЕЗ АБОРТ БЕЗПОВОРОТНО ВТРАЧАЮТЬ ШАНС НА ЖИТТЯ ЩОРОКУ ПОНАД ДВІСТІ ТИСЯЧ УКРАЇНЦІВ

Мінімум раз у житті аборт робили 40% українок. І це тільки офіційна статистика. За даними ж громадських організацій, щороку, за статистикою, небажаної дитини позбуваються понад 200 тисяч українок. У групі ризику - підлітки. Медики кажуть, що останні кілька років кількість абортів серед неповнолітніх дівчаток не зменшується. Так, кожне десяте переривання вагітності відбулося, коли дівчатам ще не було 19 років. Загалом, кількість абортів в Україні втричі перевищує європейські показники.

У той же час відзначимо, як сьогодні стверджують гінекологи, через незадовільний рівень здоров'я і нездоровий спосіб життя українки стають безплідними. Близько мільйона подружніх пар з тих чи інших причин не мають дітей.

Щороку здорових майбутніх мам стає дедалі менше. І рівень медицини тут далеко не на першому місці, кажуть лікарі-гінекологи. Головна причина - загальний рівень здоров'я. Він незадовільний, через це приблизно 40% пологів відносять до категорії патологічних. Проблеми із серцем, легенями, нирками, ендокринні і судинні порушення - все це теперішні діагнози вагітних жінок.

Отже, безпліддя та аборти в Україні, сьогодні є непоодиноким явищем. Можна сказати навіть загрозливим. І Буковина тут не виняток.

Безпліддя на Буковині

Що є причиною безпліддя, і чи вдається вилікувати цю хворобу на Буковині, розповів доцент кафедри акушерства і гінекології БДМУ, кандидат медичних наук Бербець Андрій Миколайович:

Безпліддя існує двох видів: первинне (тобто якщо в жінки ніколи не було вагітності) і вторинне (коли вона має дитину, але ще хоче народити і в неї не виходить завагітніти). Дуже часто це проблема повторного шлюбу. Причин цьому є декілька. Перша – інфекція, друга не менш поширена – це є гормональні проблеми (тобто ендокринне безпліддя, коли у жінки проблеми із репродуктивними гормонами. Іноді буває комбіноване безпліддя (коли одночасно присутніми є інфекція та гормональні порушення в організмі). Можуть бути й інші причини. В нас на Буковині, як в середньому і по Україні, безпліддя зустрічається в середньому у 20% подружніх пар.

- Як боротися із цією проблемою?

- Починати слід із звернення до свого дільничого лікаря-гінеколога. Він призначить необхідні обстеження і, в разі необхідності, порадить, куди слід звернутися за подальшою допомогою. На сьогодні існують спеціалізовані клініки репродуктивної медицини. Так, на території Чернівецької обласної лікарні є Буковинський центр репродуктивної медицини, де займаються проблемою безпліддя у подружніх пар. Подібні клініки є також в Івано-Франківську, Львові, звичайно ж, у Києві. В Чернівцях є можливості вилікувати безпліддя, але це залежить від того, наскільки людина хвора та й від того чи може вона собі дозволити (у матеріальному плані) такі послуги. Навіть, якщо справа не доходить до комерційної клініки, дуже часто пацієнтам доводиться йти в аптеку, де ліки безкоштовно не видають. Серед тих, хто може собі дозволити лікування, у 75% - 80% лікування є успішним. На превеликий жаль, у 20% пацієнтів безпліддя є невиліковним. Хоча репродуктологи вважають, що практично кожну жінку, за рідкісним винятком, можна вилікувати від безпліддя. Для цього розроблені такі прогресивні методики, як «запліднення в пробірці» чи навіть «сурогатне материнство».

Досить великою проблемою є народження здорової дитини. Одна справа - якщо жінка завагітніла, а інша – якщо вона цю вагітність виношує і народжує дитину, це різні речі. Коли жінка завагітніла, до народження дитини ще досить далеко, і цю вагітність треба виносити. На жаль, не кожна вагітність після лікування завершується успішно.

Безпліддя завжди було дуже болючим моментом подружнього життя. У подружніх пар, позбавлених можливості мати дітей, взаємна незадоволеність виражена найбільш гостро. Тому важливо пам’ятати, що вирішення проблеми безпліддя залежить в рівній мірі від обох у подружжі.

Безплідність може спостерігатися в абсолютно здорових, на перший погляд, подружніх пар. Але, як правило, воно частіше розвивається після одного чи декількох абортів, перенесених запальних захворювань статевих органів, при порушеннях обміну речовин. Проблема полягає в першу чергу в недбалому, безвідповідальному ставленні до себе. Причому, це стосується рівною мірою як жінок, так і чоловіків.

Звичайно, що ця проблема на Буковині лікується. Свідченням цього є наявність декількох клінік репродуктивного відтворення, проте не завжди лікування в них є ефективним. Виходячи з цього, потрібно досить серйозно підходити до питання вибору клініки.

«Ненароджені» громадяни

Рівень абортів у нашій області на сьогодні є досить високий, хоча останніми роками за статистикою, офіційно зменшилась кількість абортів.

Офіційна статистика здійсненних абортів в Україні є досить жахлива і практично не відрізняється за динамікою від регіональної:

- 1990 рік - більше 1 млн абортів;

- 1992 рік – більше 900 тис. абортів;

- 1995 рік – більше 700 тис. абортів;

- 2000 рік – більше 400 тис. абортів;

- з 2001 по 2003 рік – більше 300 тис. абортів за рік;

- з 2004 по 2010 рік – більше 200 тис. абортів за рік.

Це якщо враховувати тільки заклади Міністерства охорони здоров’я України, але не потрібно забувати і про приватні клініки. Так, щодня в Україні роблять понад 700 абортів.

Стаття 281 Цивільного кодексу України визначає право будь-якої жінки на штучне переривання вагітності терміном до 12 тижнів.

Якщо є медичні показання загрози здоров’ю та життю вагітної - право на аборт подовжують до терміну 22 тижні - це визначається Постановою Кабінету міністрів України «Про реалізацію статті 281 Цивільного кодексу України» від 15 лютого 2006 року.

Іноземці вважають українське законодавство надто м’яким у цьому питанні. Адже в Україні дозволяється переривати вагітність до п’яти місяців. Для порівняння – у багатьох європейських країнах це можна робити не пізніше ніж у два місяці.

Аборти: причини та наслідки

Доцент БДМУ Бербець Андрій Миколайович: „Серед найпоширеніших причин для здійснення абортів насамперед є: сімейна та матеріальна невлаштованість, небажання мати дитину. Інколи буває медична проблема, коли жінці вагітність протипоказана, оскільки вона становить небезпеку для її здоров’я.

Щодо мене особисто,- каже п.Андрій, - до абортів ставлюся негативно. Тому, що з медичної точки зору, це є грубе втручання в організм жінки, яке призводить до порушення її гормонального балансу. Це є також і психологічна травма, яка, до речі, вражає не лише жінку, але досить часто всю її родину.В будь-якому разі, приймати таке рішення для жінки дуже складно. З часом, вона сама може впасти в депресію. А з релігійної точки зору – це взагалі великий гріх“.

«Загрози» для майбутніх матерів

Гінекологічні захворювання – це захворювання, пов'язані з анатомо-фізіологічними особливостями жіночого організму. На сьогодні, кількість гінекологічних захворювань серед жінок різного віку значно зросла, спричинені різними факторами, вони негативно впливають на здоров’я жінки.

Андрій Миколайович: „В першу чергу, варто назвати дві проблеми, з якими доводиться стикатися безпосередньо, практично щоденно в лікарській практиці.

Перша проблема стосується вагітних і невагітних жінок однаково. Це інфекції, що передаються статевим шляхом. Причиною їх поширення є репродуктивна поведінка населення. Не всі ведуть себе розумно і стримано. І, до речі, не всі живуть у шлюбі, це очевидно. Зокрема, сюди відносяться такі інфекції різного типу як: хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз. На жаль, трапляються ВІЛ інфекції, сифіліс, гонорея. Це все величезна проблема.

Також виникають й інші питання, зокрема – якщо жінка стає вагітною, то можуть виникнути ускладнення вагітності різного типу через ці ж інфекції.

На жаль не всі пацієнти розуміють, що до вагітності треба готуватися заздалегідь. Тобто ці інфекції треба виявити не на етапі вагітності, а до її настання. В ідеалі мало б бути так: сімейна пара, яка свідомо підходить до питання вагітності та народження дитини, повинна обстежитись заздалегідь. Зокрема, в першу чергу на інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом. При чому, обстежитись повинні як жінка так і чоловік. В дійсності 40% - 50% пацієнтів так і роблять. Проте, значна частина людей, особливо молодих дівчат (18 – 20 років), що вагітніють, зазвичай, не обстежуються. Це перетворюється на медичну проблему. І з цими ускладненнями приходиться боротися безпосередньо під час вагітності.

Друга велика проблема, це так звана екстрагенітальна патологія (захворювання, які безпосередньо не пов’зані із репродуктивною сферою). Звичайно, що ці захворювання накладають свій відбиток на стан здоров’я жінки, і відповідно на те, як вона виношує вагітність. Це захворювання серця, легень, неврологічні захворювання“.

І насамкінець про буденні питання, які хвилюють багатьох людей.

Андрій Миколайович, скільки коштує на сьогодні зробити аборт?

- В Чернівцях медичний аборт можна виконати в державній установі – пологовому будинку. Обидва пологові будинки міста мають в своєму складі так звані госпрозрахункові відділення. Адже медичний аборт, що виконується за бажанням жінки, є платною послугою. Офіційний платіж вноситься в касу пологового будинку і складає близько 800 грн. Також місті є приватні клініки, які мають ліцензію на надання подібних медичних послуг.

Скільки коштує в середньому курс лікування від безпліддя і який термін лікування?

Якщо випадок нескладний, то курс терапії буде коштувати кількасот гривень (вартість медикаментів, які необхідно придбати в аптеці), а термін лікування буде складати близько двох-трьох тижнів. Якщо випадок складний, залучаються допоміжні репродуктивні технології, а це означає, що потрібно звертатися до спеціалізованої клініки, більшість з яких в Україні є приватними. Вартість їхніх послуг сягає кілька тисяч доларів США. Щодо тривалості терапії, то непоодинокими є випадки, коли подружжя лікується від непліддя 5 і більше років.

Як зберегти репродуктивне здоров‘я буковинок, уникнути небажаної вагітності чи непліддя, як не дозволити медичному абортові зруйнувати подружнє життя – про це ми, сподіваюсь, поговоримо в наших наступних публікаціях.