Стаття О. Андрієць та О. Боднарюк в газеті "Буковина" від 20 січня 2012 року

П'ятниця, 20 січня 2012, 10:59 

Так, це ти. А хочеш знати, чому тебе так називають? Тому що ти перебуваєш на шляху до дорослого життя, до самостійності. Ти ще не доросла, але вже й не дитина. Ти хочеш всього одразу й багато, хочеш подобатись іншим, привертати увагу, бути цікавою, мрієш покохати й бути коханою. Але інколи ти почуваєшся дуже самотньою. І все це природно для твого віку.

Згідно з визначенням Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, підлітковий період – це друга декада життя, тобто вік від 10 до 19 років. Це період статевого дозрівання, який закінчується приблизно до 20 років. До цього часу завершується дозрівання репродуктивної системи, а також відбувається психологічна переоцінка того, що відбувається довкола, самоствердження, вибір життєвої позиції. 

 

Без сумніву, ти вважаєш себе дорослою, незважаючи на те, що про це думають батьки та оточення. Тебе приваблює протилежна стать, а подруги все частіше потай говорять про статеве життя. Але дорослою людина стає не в певному віці, а тоді, коли вона навчиться відповідати за свої вчинки, і більше того, навчиться здійснювати їх усвідомлено. Початок статевого життя неможливо запрограмувати і виділити перелік певних мотивів. Це завжди дуже особисте, завжди відповідальне рішення, яке значною мірі може змінити твоє сприйняття світу і подальше особисте життя. Однак остаточне рішення про початок статевих взаємовідносин краще приймати, розуміючи ступінь відповідальності такого кроку. Слід пам’ятати про можливість настання небажаної вагітності, про ймовірність інфікування інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Ранній початок статевих відносин пов’язаний з високим ступенем ризику виникнення запальних захворювань, зумовлених ІПСШ, які стають основною причиною таких серйозних проблем у майбутньому, як безпліддя, позаматкова вагітність, невиношування вагітності.

На сьогоднішній день ІПСШ швидко розповсюджуються в усьому світі, і для інфікування достатньо всього одного незахищеного статевого контакту. Якщо ти справді вважаєш себе дорослою, то, певно, знаєш, що таке презерватив і що з його допомогою можна запобігти й небажаній вагітності, й інфекціям, що передаються статевим шляхом, у тому числі й такій грізній хворобі, як СНІД. Деякі інфекції можуть передаватися не тільки статевим шляхом, а й побутовим. Тому слід дотримуватись правил особистої гігієни. Не можна користуватись чужою білизною, рушничком, бритвою, зубною щіткою, помадою тощо.

При найменшій підозрі на захворювання краще чесно розповісти батькам і разом звернутися до лікаря. Сусіди, друзі, подруги чи однокласники – добрі порадники, але не в цьому випадку. Дитячий гінеколог проведе обстеження та за необхідності призначить лікування. Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням! 

Якщо у вас виникли запитання чи ви потребуєте допомоги – звертайтесь за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 129, кафедра акушерства та гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ. Тут ви завжди зможете отримати консультацію та допомогу висококваліфікованих спеціалістів.

Оксана АНДРІЄЦЬ,

завідувачка кафедри, професор, 

Оксана БОДНАРЮК, 

асистент.