Лауреати Нобелівської премії з фізіології та медицини за 2016 рік

3.10.2016 р. Нобелівський комітет оголосив лауреата премії з фізіології та медицини.

Премію з медицини отримав японський мікробіолог Ешінорі Осумі за дослідження механізмів аутофагії.

Ешінорі Осумі

Аутофагія - процес, при якому клітина самопоїдає себе. Аутофагія має важливу функцію - клітина позбавляється від пошкоджених білків і органел. Таким чином клітина так само поповнює нестачу поживних речовин для підтримки своєї життєдіяльності.

Лауреат проводив дослідження на пекарських дріжджах, для визначення ген, відповідальних за аутофагію. У слідстві проведених експериментів вчений виявив десяток ген, що відповідають за процеси аутофагії. Якщо деактивувати ці гени, то клітина втратити здатність до самознищення. Подібні механізми присутні і в людському тілі.

Сам процес аутофагії виглядає так: клітинна мембрана ізолює всякі пошкоджені частини клітини, утворюючи тим самим аутофагосому, яка надалі зливається з лизосомою - своєрідним клітинним "шлунком", де зібрані пошкоджені органели і білки починають засвоюватися.

Процес аутофагії

Важливість цього відкриття полягає в тому, що в майбутньому можна буде програмувати клітини, у яких збився процес аутофагії. Таким чином можна буде боротися з раком, хворобою Альцгеймера, Паркінсона, очищаючи організм від шкідливих клітин.

У 2016 році на премію претендували 273 науковці. Вони подавали свої проекти до кінця січня цього року. Навесні та влітку члени Нобелівського комітету оцінювали роботи кандидатів, щоб у жовтні у Каролінському інституті оприлюднити своє остаточне рішення.

Напередодні Нобелівський комітет надіслав конфіденційні запрошення кандидатам.

Традиційно Нобелівську премію з медицини чи фізіології присуджують за важливе відкриття у галузі. На премію номінують наукові розробки, які змінили наукову парадигму та мають велику користь для людства. 

Джерела:

espreso.tv, life.pravda.com.ua