Стаття Ю.В. Цисар в газеті "Доба" від 17 січня 2013 року

ЖІНКА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДИТИНИ

Останнім часом багато говориться про вплив шкідливих факторів на здоров'я юних дівчат. Погіршення екологічної ситуації в містах, забруднення повітря, води, збільшення в незміцнілих організмах концентрації важких металів та "хронічний стрес" серед молоді негативно відбиваються на становленні репродуктивної функції дівчинки-підлітка. На жаль, ми не в змозі виключити ці фактори з нашого життя і разом переїхати в екологічно чисте, тихе й спокійне місце.

Однак негативний вплив деяких з них ми можемо звести до мінімуму, або повністю позбутися їх впливу на організм. Для цього потрібно нормалізувати режим дня та відпочинку, відмовитися від паління й алкоголю, раціонально харчуватися. Адже, за визначенням ВООЗ, репродуктивне здоров'я – це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або недуг, що стосуються репродуктивної системи, її функцій і процесів. Відтак проблеми репродуктивного здоров'я населення в умовах сучасної економічної та демографічної кризи виходять за межі охорони здоров'я і набувають характеру першочергових завдань національної політики. Питання збереження репродуктивного здоров'я дітей та підлітків залишаються вкрай актуальними, оскільки порушення репродуктивної функції організму дорослої жінки багато в чому залежить від нормального формування в дитячому віці.

Період статевого дозрівання триває більше 10 років, у періоди від 7-14 років та 14-18 років. Тому вкрай важливо максимально вберегти здоров'я дівчинки-підлітка саме в час його дозрівання, адже репродуктивна система в період статевого дозрівання характеризується підвищеною чутливістю.

Екзогенна інтоксикація (куріння, алкоголь, токсичні речовини та наркотики) здатна завдати організму дівчини більшої шкоди, ніж організму дорослої жінки. Дівчата, які рано починають палити, гірше розвиваються фізично, частіше страждають на захворювання верхніх дихальних шляхів. Дія нікотину на статеву сферу найчастіше проявляється порушенням менструального циклу, зокрема, дисменореєю, де основним симптомом є розлади менструації.

Наслідки тривалого зловживання наркотичними речовинами руйнівні: вони викликають порушення серцевої діяльності й кровообігу, хвороби печінки і нирок, служать причиною раку і деградації особистості, що часто пов'язано з соціальним падінням. Хоча підлітки й намагаються досить часто дивитися на світ дорослим поглядом, вважають себе готовими приймати дорослі рішення, зокрема, стосовно свого життя та здоров'я.

Юлія ЦИСАР, викладач кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ

Джерело: громадсько-політичний тижневик "Доба".