Стаття І.Р. Ніцовича в газеті "Буковина" від 11 червня 2012 року

Кожна молода мама повинна знати, що її молоко є найбільш повноцінною їжею для її дитини в перші 6 місяців життя, а за окремими спостереженнями, і протягом першого року життя.

Материнське молоко з давніх-давен сприймалося не лише як адекватна їжа, але й як потужна протидія багатьом захворюванням. Наші пращури не могли пояснити, в чому полягає його захисний ефект, але на власні очі бачили і розуміли, що діти, які вигодовуються грудним молоком, рідко хворіють, добре ростуть і розвиваються.

Сучасна клінічн

а медицина володіє переконливими фактами щодо переваг грудного вигодовування, яке виконує важливу біологічну роль – захисну, регуляторну, профілактичну.

Грудне молоко – найбільш цінний і незамінний продукт харчування дітей у перші місяці життя, ідеально пристосований для них. До його складу входять: найбільш корисні дитині білки і жири у необхідних кількостях; достатня кількість води, заліза, солей, кальцію, фосфатів, інших життєво важливих мікроелементів та вітамінів, спеціальні ферменти; речовини, що сприяють росту і розвитку нормальної мікрофлори кишечника, пригнічують ріст патогенних бактерій тощо.

Основні правила успішного грудного вигодовування (рекомендації ВООЗ).

1. Раннє прикладання до грудей протягом першої години після народження.

2. Виключення годування новонародженого з пляшки або іншим способом до того, як мати прикладе його до грудей, щоб у дитини не сформувалася установка на будь-яке інше годування, окрім грудного.

3. Спільне перебування матері й дитини в одній палаті дозволить адаптуватися одне до одного й налагодити годування на вимогу.

4. Необхідно навчитися правильно прикладати дитину до грудей, зручно влаштовуватися при годуванні, годувати в різних положеннях, годувати лежачи й відпочивати разом з дитиною, при необхідності правильно зціджувати молоко.

5. Смоктання грудей – не тільки задоволення потреби в їжі, а й спосіб спілкування з матір’ю, що забезпечує дитині почуття безпеки й комфорту. Тому дитину треба прикладати до грудей на вимогу, але не рідше ніж кожні 1,5-2 години (вдень). Кожні 2 години почергово міняти груди. Чому такими важливими є часті прикладання для мами? Справа в тому, що за вироблення й виділення молока відповідають 2 гормони. Перший – пролактин виробляється тільки у відповідь на смоктання дитиною грудей. Таким чином, щоразу годуючи дитину, ми "замовляємо" молоко на наступне годування. Другий гормон – окситоцин – відповідає за виділення молока із грудей.

6. Тривалість годування регулює дитина: не слід відривати дитину від грудей раніше, ніж вона сама відпустить сосок.

7. Нічні годування дитини забезпечують стійку лактацію. Саме вночі, з 3 до 8 години ранку, гормон пролактин виробляється в максимальній кількості, якщо в цей час дитина смокче.

8. Не слід догодовувати й допоювати дитину. У перші дні в грудях виробляється молозиво. Його не багато, але цього досить для задоволення харчової потреби дитини. Грудні діти не мають потреби в додатковій воді, бо в грудному молоці втримується 87-90% води.

9. Повна відмова від сосок, пустушок і годування з пляшечки. Іноді дитині досить одного-двох годувань із пляшки, щоб вона перестала брати груди правильно. При необхідності введення прикорму його слід давати тільки з чашки, ложки або піпетки.

10. Не слід пропонувати дитині іншу з грудей раніше, ніж вона висмокче з першої. Якщо мати поквапиться запропонувати малюкові другу з грудей, він не доотримає пізнього молока, багатого білками та жирами. Внаслідок дисбалансу між передньою та задньою порціями молока у дитини може спостерігатися розлад травлення.

11. Не варто мити соски перед годуванням і після нього – це призводить до знищення захисного шару жирів ареоли і соска, внаслідок чого утворюються тріщини. Груди слід мити не частіше 1-го разу на день під час гігієнічного душу.

12. Відмова від контрольних зважувань дитини, проведених частіше 1 разу на тиждень. Ця процедура не дає об'єктивної інформації про повноцінність харчування дитини. Вистачає чи ні дитині молока, перевіряється тестом мокрих пелюшок (рахуємо сечовипускання). У нормі за добу повинно бути використано 12 і більше підгузників. Частота стільця відповідає кількості годувань (6-10 разів) у перший місяць життя. Дитина спокійна, витримує інтервали між годуваннями – 2 і більше години.

13. Виключення додаткового зціджування молока. При правильно організованому грудному вигодовуванні молока виробляється рівно стільки, скільки потрібно дитині. Зціджування необхідне у разі вимушеного розлучення матері з дитиною, проблем з годуванням і т.п.

14. До 6 місяців дитина перебуває тільки на грудному вигодовуванні й не потребує додаткового харчування і введення прикорму.

15. Підтримка матерів, що годували своїх дітей грудьми до 1-2 років. Годування до 1 року не є фізіологічним терміном припинення лактації. Увесь той час, поки ви будете годувати дитину грудьми, ви сприятимете її захисту від інфекцій і постачатимете унікальними речовинами, необхідними для розвитку організму. Цих речовин немає у жодному прикормі!

16. Навчання догляду за дитиною і техніки грудного вигодовування необхідні сучасній матері, щоб вона змогла без зайвої турботи зі зручністю для себе та дитини її ростити.

Що необхідно мамі для вироблення достатньої кількості молока?

Збільшити частоту годувань, не пропускати нічні годування; якщо дитина довго спить, не чекаючи на її пробудження треба зцідити молоко молоковідсмоктувачем; пропонувати обидві груді в одне годування і закінчувати тією груддю, з якої почали; максимально довго перебувати з дитиною, забезпечуючи тісний контакт з нею; необхідне спокійне оточення вдома, допомога та психологічна підтримка чоловіка і родичів; достатній за тривалістю нічний сон (6-8 годин) та відпочинок вдень (1-2 години); правильне та збалансоване харчування з використанням спеціальних продуктів харчування для матерів, що годують дитину грудьми; прийом настоїв трав, що стимулюють лактацію (чебрець, материнка, кропива, кмин, кріп, аніс, фенхель, меліса), а також редька з медом, морква терта з молоком, настій волоських горіхів.

Якщо взаємини між мамою й дитиною доброзичливі, доступ до грудей безперешкодний, то дитина бачить та відчуває в маминих обіймах гарантований захист від усіх нещасть.

Ігор НІЦОВИЧ,

кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової  гінекології БДМУ

Газета "Буковина"