"Вагітна у 16". Інтерв'ю О.А. Андрієць газеті "Доба" від 28 березня 2013 року

ВАГІТНА У 16

КІЛЬКІСТЬ ЮНИХ БУКОВИНОК ЗІ СТАТЕВИМИ ПРОБЛЕМАМИ ЩОРОКУ ЗРОСТАЄ

Буковинці Тетяні Г. скоро виповниться двадцять два. Вона має середню спеціальну освіту, живе у районному центрі, працює продавцем у місцевому магазині. Здавалося б, звичайне, нічим не примітне життя. Та є одне "але" – її донечка цьогоріч піде до першого класу.

Тетяна народила у чотирнадцять років, коли навчалась у 9-му класі. Каже, що, дізнавшись про вагітність, розгубилась – батькам розповісти про дитину боялася, хлопець же був категорично проти пологів. Проте дівчина твердо вирішила – буде народжувати.

"Важко було зізнатися у цьому рідним, проте мама мене підтримала, навіть не дорікала, – розповідає Таня. – Я дуже вдячна їй за ту витримку і підтримку, яку вона мені давала. Адже я тоді ще сама була дитиною і фактично за онукою доглядала мама". Коли про вагітність дізнався батько Тетяни – вкрай розсердився. Ні, не на доньку. А на хлопця, який її покинув у такий момент. Майже силою примусив його одружитись. Та шлюб з примусу протримався недовго – менше ніж через рік подружжя подало на розлучення.

"Перші роки було дуже важко, – зізнається Тетяна. – Мої друзі закінчували школу, планували своє майбутнє, а я сиділа вдома з дитиною, серед купи брудних пелюшок. У мене теж були неабиякі плани, – у школі я була відмінницею, хотіла вступати на німецьку філологію. Але тепер, згадуючи ті роки, жодного разу не пошкодувала, що потратила їх на виховання донечки".

Обласний дитячий гінеколог, завідувач кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ Оксана Андрієць розповідає, що, порівняно з 2010-2011 роками, кількість пологів і абортів серед дівчат-підлітків у віці до 18 років торік зменшилась. Особливо це спостерігається у віковій категорії 15-17 років. Так, у 2012 році мамою стала 181 дівчина віком до 18 років. Водночас лікар зазначає, що за останні роки підлітків, які звертаються до гінекологів по допомогу, стало більше. До того ж, "раннє кохання" притаманне як жителькам сільської місцевості, так і представницям обласного центру.

На думку Оксани Анатоліївни, саме лібералізація сексуальних стосунків стає причиною появи більшої кількості гінекологічних патологій, захворювань та інфекцій, які передаються статевим шляхом. У розмовах з лікарем частина дівчат-підлітків зізнається, що за такий короткий проміжок статевого життя вони встигли змінити двох-трьох сексуальних партнерів. Факт, що дівчата "пізнають" фізичну близькість надто рано, підтверджує й те, що минулого року в області був один випадок пологів та один аборт у дівчат віком до чотирнадцяти (!) років.

Проте, як зазначає гінеколог, сучасні дівчата стали більш свідомими в плані сексуального життя. Не в останню чергу завдяки профілактичним бесідам лікарів з підлітками, молодь знає про засоби контрацепції. Проте Оксана Анатоліївна не перестає нагадувати – гормональна контрацепція не захищає від інфекцій. "Сьогодні зросла кількість захворювань статевої системи, – каже лікар. – Ці хвороби продовжують "молодшати". Наприклад, пухлина яєчників, або, як її ще називають, киста, тепер діагностується навіть у дівчат-підлітків".

Найчастіше батьки до ранньої вагітності дочки ставляться негативно. За словами Оксани Андрієць, траплялись випадки, коли батьки самі приводили свої "чада", аби тим зробили аборт. Минулоріч навіть були непоодинокі звертання щодо переривання вагітності на пізньому терміні. Згідно з законодавством, батьки в змозі вирішувати долю дівчини, допоки їй не виповнилось 14 років. У таких випадках лікарі переконують і майбутню маму, і її батьків у необхідності народжувати. Найменше прав у вирішенні питання пологів або аборту неповнолітньої дівчини має, власне, батько дитини. "Хлопець не може вирішувати таких питань, – каже Оксана Анатоліївна. – Адже це здоров'я і життя дівчини, за яке відповідає вона і її батьки".

...Молода мама Тетяна не уявляє свого життя без доньки. "Я не відчуваю себе старшою за своїх однолітків тільки тому, що в мене є дитина, – каже вона. – Звісно, досвіду у мене більше, але я, як і мої друзі, відпочиваю, розважаюсь, ходжу на побачення. А донька лише робить моє життя щасливішим". Оксана Андрієць погоджується, що дитина не стане на заваді у житті юної дівчини, проте це не означає, що потрібно вагітніти якомога раніше. "Фізіологія жіночого організму передбачає своє становлення і дозрівання до вісімнадцяти років, – каже медик. – Тільки тоді організм дівчини буде готовим до виношування і народження дитини".

Діонісія КЕРНИЧНА, "ДОБА"

Джерело: громадсько-політичний тижневик "Доба".