Публікація А.В. Семеняк в газеті "Доба" від 17 січня 2013 року

ГРИП У ВАГІТНИХ

Ось і настала холодна пора з різкими перепадами температури повітря. У цей час найбільший ризик підхопити респіраторні вірусні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом. До таких захворювань належать грип, парагрип, аденовірусна та інші інфекції.

Вірус, проникаючи через дихальні шляхи, вражає слизові оболонки носа, ротоглотки, трахеї та бронхів, призводить до зниження імунітету і тим самим сприяє загостренню хронічних захворювань – ревматизму, пієлонефриту, холециститу та ін. Також може виникати таке ускладнення, як пневмонія.

Основними ознаками захворювання є підвищення температури тіла до 39-40 градусів, больові відчуття у горлі, головний біль, загальна слабкість. Захворювання здебільшого починається гостро – з лихоманки, головного болю, турбує ломота в поперековій ділянці, м'язах рук та ніг. На другу-третю добу з'являється першіння в горлі, сухий кашель, нежить.

До групи ризику належать не лише діти та люди старшого віку, а й вагітні жінки – майбутні мами та їхні ще не народжені діти, які особливо вразливі в перші та останні три місяці вагітності. Перші місяці вагітності є особливими, оскільки відбувається закладка всіх органів дитячого організму. В останньому триместрі вагітності під впливом інфекції різко знижується опірність організму вагітної, порушуються функції ендокринної та імунної систем, що сприяє активації приспаних захворювань.

Інфекційно-токсична дія грипу сприяє гіповітамінозу, порушенню водно-електролітного балансу, що провокує розвиток більш важких ускладнень як у вагітної, так і плода. У жінок, які перенесли грип під час вагітності, можливе виникнення вроджених аномалій розвитку плоду, спостерігається значна частка передчасних пологів, внутрішньоутробного інфікування плоду та, як наслідок, зростає відсоток ускладнень.

Щоб цього уникнути, хворобу краще попередити, ніж лікувати. Відтак необхідно більше уваги приділяти профілактиці та дотриманню певних рекомендацій. Обмежте користування громадським транспортом та перебування в громадських місцях, особливо на початку та в кінці вагітності. Уникайте контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції. Перед виходом з дому змащуйте слизові носа оксоліновою маззю, користуйтесь марлевими пов'язками у приміщеннях, де людно. Намагайтеся не торкатись на вулиці рота, носа та очей. Повернувшись додому, мийте не тільки руки, а й слизову носа. Обов'язково провітрюйте кімнату (3-4 рази на добу). Якщо хтось із родини захворів, ізолюйте його від вагітної, кип'ятіть посуд, дотримуйтесь правил особистої гігієни.

При перших проявах грипу звертайтесь до лікаря. Самолікування може призвести до небажаних наслідків. У більшості випадків вагітні жінки можуть лікуватися в домашніх умовах з дотриманням таких принципів: провітрювати приміщення та проводити щоденне вологе прибирання, вагітна повинна перебувати в стані спокою без фізичних та емоційних навантажень, вживати достатню кількість рідини – 1,5-2 літри, – краще чай з малини, шипшини, смородини, узвар із сухофруктів.Харчування має бути збагаченим вітамінами з переважанням молочно-рослинної їжі. Фармацевтичні засоби можна приймати тільки з дозволу лікаря.

Аліна СЕМЕНЯК, доцент кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології БДМУ

Джерело: громадсько-політичний тижневик "Доба".