Лауреати Нобелівської премії з фізіології та медицини 2014
Нобелівський комітет поділив навпіл премію у сфері фізіології та медицини. Одну частину отримає Джон О'Кіф, другу – подружжя Май-Брітт та Едвард Мозер.
Премію вручено за відкриття клітин, які становлять систему позиціонування в головному мозку, і доведення клітинної основи цієї складної когнітивної функції. У прес-релізі Нобелівського комітету цю систему названо «внутрішньою GPS» людини.
Джон О'Кіф народився 1939 року в США. Нині він працює в Інституті когнітивної нейронауки та департаменті анатомії Лондонського університетського коледжу. 1971 року О'Кіф відкрив перший компонент системи позиціонування мозку – нейрони місця в гіпокампі, які визначають положення предмета в просторі.
Подружжя Май-Брітт та Едвард Мозер заснували Інститут нейронауки імені Кавлі та Центр вивчення біології пам'яті при Норвезькому університеті науки та технології в Трондхеймі. 2005 року вони відкрили другий важливий компонент системи позиціонування – так звані координатні клітини (grid cells), які дають змогу формувати систему координат, позиціонувати всередині неї предмети і розраховувати до них шлях.
Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології вручають із 1901 р. Її лауреатами стали 104 науковці, зокрема 10 жінок. Наймолодшим володарем цієї нагороди з фізіології та медицині (1923 рік) став 32-річний Фредерік Бантінг, один із відкривачів інсуліну. Найдорослішим лауреатом (1966 р.) став 87-річний Пейтон Раус, який відкрив онкогенні віруси.
Розмір Нобелівської премії 2014 року становитиме 8 млн шведських крон. 2013-го премію з фізіології та медицини здобули Джеймс Ротман (Йель), Ренді Шекман (Каліфорнійський університет в Берклі) і Томас Зюдоф (ФРН, Стенфордський університет з 2008 року) за відкриття молекулярних принципів організації транспортної системи всередині клітини.
На фото: Джон О'Кіф, Май-Брітт та Едвард Мозер.