Новини

    Колектив кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету сердечно вітає Оксану Анатоліївну з Днем народження!  Нехай ваше життя складається так само добре, як у чудовій казці, поряд завжди будуть рідні, а в домі достаток, тепло та затишок! Нехай ваше життя буде із приємними турботами, геніальними ідеями та блискучими перемогами! Бажаємо Вам нових здобутків, незгасної енергії в повсякденній, відповідальній діяльності! А ваша творча енергія, організаторський талант, відданість справі і високий професіоналізм хай і надалі плідно слугують людям під мирним небом!!! Здоров'я Вам і довгих років життя, поваги, вдячності та любові від всіх хто Вас оточує! Будьте щасливі і Богом благословенні! Любимо і цінуємо Вас!

Регіональна​ науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету

опубліковано 16 лист. 2022 р., 23:47 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

17.11.2022​о​10.00​ відбудеться ​регіональна​ науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та ОКНП «Чернівецький обласний перинатальний центр» на тему «Проблеми м’язів тазового дна у жінок репродуктивного віку та розлади у менопаузі».
1. Хто займається тазовим дном? Гінеколог, уролог, фізичний терапевт?
Булик Т.С. – к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
2. Лапароскопічне лікування нетримання сечі та пролапсу органів малого таза у жінок.
Андрієць А.В. – к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
3. Сучасні підходи у лікуванні постменопаузальної вульвовагінальної атрофії.
Волошинович Н.С. – к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
Регіональна науково – практична конференція відбудеться у режимі онлайн за посиланням https://meet.google.com/bxw-fyum-edt .

Шановні колеги. В рамках конференції 17.11.22 планується підключення до операційної мед центра Yuzko та демонстрація онлайн операції при неповному матково вагінальному випаданню культі шийки матки ( в анамнезі лапаротомія та видалення тіла матки). Планується лапароскопічне видалення культі та промонтофіксація сітчастим протезом. Оперує - доц Андрієць Анатолій Володимирович. Доєднуйтесь, буде цікаво!

Сучасні аспекти планування сім’ї та підготовки до вагітності

опубліковано 15 черв. 2022 р., 14:33 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

На сьогоднішній день статистичні дані говорять про те, що з впровадженням новітніх технологій та створенням сучасних неонатальних центрів, загальна народжуваність та можливість виносити немовлят стали кращими. Проте, як показують статистичні дані, насправді з 10 вагітностей планується заздалегідь всього одна. 

До прикладу за даними ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України» проаналізованих на основі даних державної та галузевої статистики України за 2000–2011 рр. встановлено, що за останнє десятиріччя вдалося істотно поліпшити основні показники захворюваності вагітних і новонароджених: частота гестозів вагітних зменшилась у 1,8 рази, анемій – у 1,6 рази, ускладнених пологів – у 2,2 рази, акушерських кровотеч – у 1,9 рази. При цьому частота народжених хворими і захворілих новонароджених зменшилася в 1,8 рази переважно за рахунок зниження рівня захворюваності на внутрішньоматкову гіпоксію і асфіксію у пологах (у 4,6 рази), родову травму (у 1,9 рази).

Проте все ще був високим рівень абортів (13,5 на 1000 жінок фертильного віку), збільшилася частота захворювань, що ускладнюють вагітність, пологи і післяпологовий період, зокрема, хвороб системи кровообігу (в 1,5 рази) і сечостатевої системи (в 1,1 рази), та частота родорозрішення шляхом кесаревого розтину (в 1,5 рази). А розвиток в Україні частих епідемій в різних областях говорять самі за себе (кір, краснуха, важкі форми грипу з ускладненнями тощо).

Саме тому зараз необхідно в першу чергу звернути увагу на правильну та своєчасну підготовку до вагітності та планування сім’ї загалом.

Тому у даній статті ми розглянемо необхідні сьогодні напрямки профілактики, підготовки та моніторингу захворюваності у вагітних та новонароджених: 1. Психологічна підготовка:

Даний пункт має на увазі вибір оптимального періоду появи дитини в сім’ї, тобто час коли молода пара буде фізично та психічно готова до появи дитини. Це є не менш важливим оскільки сьогодні багато молодих сімей виявляються не тільки фізично не здоровими, а й м’яко кажучи психічно не готовими до такої відповідальності.

Для проходження цього етапу слід не боятися за потреби звернутися до сексолога та сімейного психолога, які допоможуть встановити фізичну та душевну гармонію між молодими батьками та підготувати їх до появи бажаної дитини. А щоб цього не сталось слід скористатись консультацією гінеколога для правильного та індивідуального вибору контрацептивів.

 1. Обов’язкові та бажані лабораторні обстеження та щеплення:

 1. Обов’язкові для жінки:

- УЗД матки та придатків, органів черевної порожнини та щитовидної залози ;

- Гінекологічний мазок на визначення патогенної мікрофлори та TORCH інфекцій

- Загальний аналіз крові та сечі

2.3 Бажані обстеження та щеплення для жінки:

- Аналіз на наявність антитіл до краснухи (за потреби щеплення) ;

- Аналіз на наявність в організмі токсоплазми (за потреби лікування) ;

- Аналіз крові на цитомегаловірус та герпес (визначення їх активності, за потреби пройти лікування).

2.4 Обов'язкові аналізи для обох батьків:

- Визначення групи крові та резус фактора (прогнозує виникнення резус конфлікту);

- Загальний аналіз крові ;

- Біохімічний аналіз крові ;

- Загальний аналіз сечі ;

- Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини та тазу

- Подальше виявлення і лікування хронічних і гострих запальних захворювань).

 1. Консультація вузьких спеціалістів:

 • Консультація терапевта (аналіз лабораторних методів обстеження, виявлення та лікування гострих та хронічних захворювань) ;

 • Огляд ендокринолога(за потреби визначення рівня гормонів та лікування) ;

 • Консультація у лікаря генетика (за наявності спадкових хвороб у сім’ї);

 • Консультація гінеколога (огляд, взяття мазка, лікування, вибір контрацептиву) ;

 • Консультація уролога, сексолога для чоловіків (аналіз наявних скарг, взяття мазка, лікування) ;

 1. Вітамінотерапія яка може бути рекомендована лікарем гінекологом за відсутності протипоказань до їх використання:

 • Фолієва кислота ;

 • Ангіовіт (запобігання підвищенню в крові майбутніх мам рівня гомоцистеїну) ;

 • Вітамін Е ;

 • Вітамін D (у дозі 500 МО для дорослих, 1000 МО для вагітних);

 • Рибячий жир.

 1. Спосіб життя:

 • Відмова від шкідливих звичок та нездорової їжі: для чоловіків не меньше 75 днів до початку спроб зачаття (час повного оновлення сперми), для жінок хоча б 6 місяців ;

 • Збалансоване та здорове харчувння з підвищеним вмістом вітамінів та води та харчових волокон ;

 • Нормалізація режиму сну, праці та відпочинку ;

 • Регулярні фізичні навантаження.

 1. Отримання потрібних знань:

- Не перейматеся, якщо вагітність не настала в перший же цикл. Більшість здорових фертильних пар можуть зачати упродовж 6-12 місяців. Жінкам, старшим за 35 років, може знадобитися вдвічі більше часу. За різними даними, 78-82% жінок 35-40 років можуть завагітніти протягом року. У 24-34 роки такий шанс становить 84%. Максимальна ймовірність зачаття буде в разі незахищеного сексу тричі на тиждень за тиждень до ймовірної овуляції та під час неї. Час настання овуляції в усіх різний, і з віком овуляція може наставати пізніше.

- Отримання рекомендованої літератури для майбутніх батьків у гінеколога та педіатра, її опрацювання. Важливий пункт, оскільки навіть при правильній підготовці потрібно знати про можливі ускладнення вагітності, вміти вчасно їх розпізнати та правильно на них реагувати, а також знати про періоди вагітності та дитинства і їх нормальних перебіг.

Дуже широким помилкою є думка, що в плануванні сім’ї та підготовці до вагітності повинна брати участь тільки жінка. Насправді ж від чоловіка успішний результат залежить не менше, ніж від жінки. І підготовка майбутнього тата повинна проводитися не менш ретельно, ніж мами. Підготовка до вагітності чоловіка також повинна проводитися під контролем медичних працівників.


Автор: к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Приймак Світлана Григорівна

27-28 травня відбувся симпозіум "Теорія та практика репродукції людини" у режимі онлайн

опубліковано 30 трав. 2022 р., 00:35 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 30 трав. 2022 р., 23:33 ]

Шановні колеги! 
27-28 травня 2022 року Українська асоціація репродуктивної медицини спільно з Буковинським державним медичним університетом он-лайн на платформі www.uarm.org.ua/online-symposium провела міжнародний симпозіум «Теорія та практика репродукції людини».  Програма симпозіуму включала актуальні питання репродуктивної медицини сьогодення. На заході з цікавими доповідями виступили д. мед. н., доктор філософії, головний науковий директор IVIRMA Global та директор IVI Madrid Хуан Антоніо Гарсія-Веласко (Іспанія),  професор з акушерства та гінекології в медичній школі Хадасса Єврейського університету в Єрусалимі, директор відділу репродуктивної медицини, безпліддя та ЕКЗ Медичного центру Каплан у Реховоті Зєєв Шохам (Ізраіль), засновник і голова Європейського товариства фертильності (EFS) Якуб Деєвський (Польща), клінічний ембріолог і андролог, директор лабораторії ЕКЗ в Медичному центрі університету Барзілай у Ашкелоні, директор андрологічної лабораторії в Cryobank Israel, магістр біохімії, д-р Еліезер Гірш (Ізраіль). Дуже зворушливо було чути від іноземних спікерів слова підтримки у цей складний час для українського народу. Надзвичайно цікавою була секція «Виклики сьогодення. Як вони змінили нас», модератором якою був   д.м.н., професор, завідувач кафедри акушерства та гінекології ХНУ ім. В.Н. Каразіна, директор «Клініка репродуктивної медицини ім. академіка В.І. Грищенка» Микола Григорович Грищенко. Про вплив стресу, який зараз під час війни фактично відчуває на собі кожен в Україні, доповіли д.мед.н., професор, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії НМУ ім. О.О. Богомольця Олег Сазонович Чабан та д.мед.н., керівник відділу діабетології ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка Національної академії медичних наук України» Любов Костянтинівна Соколова. Молоді науковці кафедри акушерства та гінекології БДМУ доповіли про свої здобутки на секції «Молодіжний УАРМ». Дозвольте висловити вдячність за активне сприяння в освітянській роботі та ознайомленні українських репродуктологів та акушерів-гінекологів з найкращими досягненнями зарубіжної та вітчизняної репродуктології  нашим партнерам ТОВ «Феррінг Україна», ТОВ «Сона-Фарм», TOB «Абботт Україна», ТОВ «Хімлаборреактив».  Шановні колеги, сподіваємося,  що ми і в майбутньому  зможемо розвивати нашу співпрацю з метою розвитку репродуктивної медицини та відродження нації України. Бажаємо всім натхнення, внутрішньої стійкості та сили, творчої наснаги та перемоги!

Оргкомітет симпозіуму.


Відео YouTube


Відео YouTubeЩо робити, щоб дівчинка не боялася і не соромилася лікаря гінеколога?

опубліковано 24 груд. 2021 р., 00:31 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 24 груд. 2021 р., 00:33 ]

Важливо знайти професіонала, який створить з дівчинкою позитивний психологічний зв'язок.
Тоді в майбутньому у дівчини не буде негативного ставлення до лікаря-гінеколога.
Якщо ваші відносини з дочкою довірчі, вона підготовлена і знає про те, як буде змінюватися її тіло, то зайвого занепокоєння не відбудеться.
Та однаково, навіть якщо дочка не боїться йти до гінеколога, не тисніть на дитину, не примушуйте до огляду або взяття аналізів при першому ж візиті, якщо нічого не турбує.
Добре заздалегідь вдома підготувати з дочкою список питань, які вона хотіла б задати лікареві. Можливо лікар ще під час запису на консультацію порадить відразу провести УЗД органів малого таза трансабдомінально (зовнішнім датчиком). Щоб оцінити стан внутрішніх статевих органів дівчинки: тоді поясніть, що перед дослідженням потрібно буде пити воду, щоб наповнити сечовий міхур. Також поясніть дочці, як проводять огляд гінекологи, чому це робиться і що ви весь час будете поряд з нею.
Автор: к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Оксана БОДНАРЮК


Лазерна епіляція при вагітності

опубліковано 24 груд. 2021 р., 00:23 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Вагітність - чудовий період у житті жінки, коли в її тілі б'ється маленьке серце і зовсім скоро вона подарує світу новонародженого. Звичайно, не у всіх жінок цей період проходить безтурботно й легко, бувають ускладнення, які супроводжуються болем або певними обмеженнями в їжі й рухах. Але, не дивлячись на будь-який дискомфорт, кожна жінка завжди хоче залишатися доглянутою та привабливою.


Під час вагітності може посилитися зростання небажаного волосся, а питання їх видалення стає ще актуальнішим. Який спосіб обрати, щоб уникнути больових відчуттів і не зашкодити своєму здоров'ю та здоров'ю малюка? Чи протипоказана лазерна епіляція вагітним? Спобуємо з’ясувати.

Протипоказання до лазерної епіляції при вагітності. Вагітність і лактація є відносними протипоказаннями до процедури лазерної епіляції. Якщо такі захворювання як цукровий діабет або онкологія є абсолютними протипоказаннями до процедури, то на сьогоднішній день немає доказів негативного впливу лазера на формування плоду. Так чи можна вагітним жінкам і годуючим мамам робити лазерну епіляцію?

 !!! ВАЖЛИВО: Будь-який вплив - апаратний, ін'єкційний, хірургічний - в період очікування дитини краще відкласти, якщо в цьому немає крайньої потреби.

Чи шкідлива лазерна епіляція при вагітності і чому?

Звичайно, існує кілька методів видалення небажаного волосся, наприклад, гоління, віск, депіляційні креми. Але всі вони не дають довготривалого ефекту, до того ж у жінки в «цікавому» положенні до них також є протипоказання. Воскова депіляція досить болюча, а креми для видалення волосся з великою ймовірністю можуть викликати алергічну реакцію. Гоління необхідно повторювати кожні 2-3 дні, до того ж на останніх термінах, з великим животом, це робити незручно.

І, знову-таки, косметологічні засоби, що використовуються до і після гоління, також можуть спровокувати алергію. Хоча, банальне гоління, мабуть, найбезпечніший і оптимальний в даному випадку варіант видалення волосся на тілі.

Вагітність — це відносне протипоказання для лазерної епіляції. Якщо Ви робили лазерну епіляцію до вагітності і при цьому не відчували больових відчуттів, це не означає, що цей комфорт зберігатимется при вагітності. Зміни гормонального фону найчастіше викликають підвищену чутливість.

Розглянемо основні причини, за якими лазерна епіляція під час вагітності небажана:

1. Головне, чого повинна уникати майбутня мама - це будь-яких негативних емоцій. Біль, напруга, стрес, страх можуть негативно позначитися на перебігу вагітності та виробленні грудного молока. Якщо у жінки низький больовий поріг, і вона буде відчувати неприємні відчуття під час процедури, це може погано відбитися на поведінці плода, формуванні його нервової системи, самопочутті майбутньої мами.

2. Під час вагітності та в період лактації у жінки змінюється гормональний фон. Не виключено, що процедура лазерної епіляції може виявитися абсолютно безрезультатною або, як варіант, викликати посилений ріст волосся або пігментацію. Це непередбачувано та не прогнозовано.

 3.Поширене питання «Чи можна під час вагітності робити лазерну епіляцію бікіні та білої лінії живота (БЛЖ)?». Гіпотетично така процедура може спровокувати тонус матки, а цього, безумовно, не можна допускати. До речі, волосся що з'явилося під час вагітності в зоні пупка і БЛЖ (смужка від пупка донизу) випадають самостійно після пологів.

4. У багатьох жінок під час виношування дитини може виникнути варикоз - розширення вен. А це пряме протипоказання до процедури.

5. Зміни гормонального фону можуть викликати посилений ріст волосся над верхньою губою або на підборідді. Лазерна епіляція обличчя при вагітності, в принципі, можлива, але не варто забувати, що це дуже чутлива зона. Больові відчуття можуть спричинити негативні наслідки. Тому, в першу чергу необхідно враховувати співвідношення ризику і користі будь-якої процедури в період вагітності.

Що робити, якщо Ви завагітніли під час курсу лазерної епіляції?

Буває, що вагітність настала після того, як Ви почали курс лазерної епіляції. В цьому випадку слід перервати процедури до того часу, як Ви перестанете годувати дитину грудьми. Ідеально, якщо лазерна епіляція відновиться вже після вагітності. Дану процедуру вагітним краще не проводити, проте, якщо в цьому є крайня необхідність, слід отримати «добро» від Вашого гінеколога.
Звичайно, красивою та доглянутою жінка хоче залишатися у будь-якій ситуації. Але, чекаючи дитину, в першу чергу необхідно звести до мінімуму всілякі ризики. Тому
кращим рішенням буде відкласти лазерну епіляцію до народження дитини.

Матеріал підготувала к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології

Наталія ВОЛОШИНОВИЧ

Нобелівська премія з фізіології та медицини-2021

опубліковано 18 жовт. 2021 р., 09:16 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎


4.10.2021 року Нобелівський комітет у Стокгольмі назвав ім'я лауреатів премії в області медицини та фізіології.

Ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян - за дослідження рецепторів температури і дотику.

Вручення відбулося дистанційно і транслювалося на сайті Нобелівського комітету.

Відкриття Джуліуса і Патапутяна нобелівське журі визнало проривним.

"Лауреати нинішнього року дозволили нам зрозуміти, як температура або механічна сила ініціюють нервові імпульси, які допомагають нам сприймати світ і адаптуватися", - заявили в комітеті.

Ця технологія потенційно може застосовуватися в різних областях - від медицини до віртуальної реальності і робототехніки.

Науковці відкрили рецептори, які реагують на механічні подразники шкіри та внутрішніх органів. 

Зокрема Девід Джуліус використав капсаїцин, гостру сполуку з перцю чилі, яка спричиняє печіння, щоб ідентифікувати рецептори у нервових закінченнях шкіри, які реагують на тепло. Патапутіан для цього дослідження використав чутливі до тиску клітини.

Ці відкриття дали початок інтенсивній науковій діяльності, яка призвела до швидкого розширення розуміння того, як наша нервова система відчуває тепло, холод та механічні подразники.

"Лауреати відкрили нові ланки у нашому розумінні складної взаємодії наших почуттів з навколишнім середовищем", – йдеться на офіційному сайті премії.

Джерела: bbc.com, life.pravda.com.ua.

Молодіжний УАРМ

опубліковано 7 черв. 2021 р., 13:55 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:43 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Шановні колеги!
28 травня 2021 року відбулась секція «Молодіжний УАРМ» у рамках проведення Міжнародного симпозіуму «Теорія та практика репродукції людини»

Організатори: Українська асоціація репродуктивної медицини, Буковинський державний медичний університет.

На секції молоді професіонали та початківці поділитися результатами своїх наукових досліджень, поспілкувалися в режимі відеоконференції.

Модератори секції:
Булик Тетяна Сергіївна -  к. мед. н., доцент БДМУ;
Бабій Наталія Володимирівна- лікар-інтерн акушер-гінеколог, ст. лаб. кафедри акушерства та гінекології БДМУ.

Молодіжний УАРМ


20.05.2021р. відбулась регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Збережемо бажану вагітність"

опубліковано 20 трав. 2021 р., 06:07 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:51 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Програма конференції:
1. Невиношування вагітності. Вибір тактики з позиції доказової медицини.
Макарчук О.М. - д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та
гінекології ННІПО ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний
університет».
2. СПКЯ, прегравідарна підготовка – зменшення перинатальних ризиків.
Булик Т.С. - к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
3. Успіхи перинатального центру щодо збереження бажаної вагітності з
ускладненим перебігом. Албота О.М. - к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
4. Збереження вагітності після ДРТ. Юзько О.М. – д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та гінекології БДМУ.


Регіональна науково-практична конференція "Збережемо бажану вагітність"

Регіональна науково-практична конференція ‎(2021-05-20 at 00_59 GMT-7)‎.mp4


15.04.2021 відбулася регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології БДМУ спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Прикладна УЗ-діагностика в акушерстві, гінекології та мамології"

опубліковано 15 квіт. 2021 р., 10:32 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 09:05 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]


Відеозапис конференції Ви можете переглянути на цій сторінці.

Переривчасті курси ‎(2021-04-14 at 23_57 GMT-7)‎.mp4

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:14 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 09:03 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Рак молочної залози - це найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночому здоров’ю. За статистикою, рак молочної залози займає перше місце по захворюваності серед жінок України. Щороку на цей недуг хворіє 16 тисяч українок, кожні 30 хвилин лікарі діагностують новий випадок захворювання, кожну годину від раку грудей помирає одна жінка. Цифри досить сумні. І мабуть, у кожної представниці прекрасної статі на думку проходило питання: "Як ж діагностувати рак молочної залози на початкових стадіях та яка можлива профілактики?" Це є досить важливе питання і на це питання повинна знати відповідь кожна жінка, щоб зберегти своє здоров'я та життя.

Взагалі, груди - це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Тому, саме зараз хотілося розглянути основні моменти профілактики раку грудей та фактори, які впливають на його розвиток.

Серед відомих факторів розвитку раку молочної залози варто розглянути наступні:

1) Стать. Чому саме стать? Тому, що 99% випадків раку грудей припадає на жінок і тільки 1% на чоловіків. Тому просто бути жінкою означає мати наявність основного фактора ризику раку грудей.

2)Вік. Ризик захворіти раком молочної залози збільшується з віком. У жінок старше 45років ймовірність захворіти раком більша у три рази ніж у молодших жінок.

3) Спадковість. Чиї кровні родичі хворіли раком молочної залози, у тих жінок вищі ризики також захворіти.

4) Вживання алкоголю. Доведено, що ті жінки які регулярно вживають спиртні напої для них ризик захворіти на рак грудей збільшується у 1,5 рази.

5)Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.

6) Малорухливий спосіб життя. Було досліджено, що навіть лише 10 годин прогулянок на тиждень знижує ризик захворіти на 20%.

7) Паління. Вживання тютюнових виробів підвищує ризик розвитку раку грудей.

8) Відмова від годування груддю. Годування груддю знижує ризик захворіти раком молочної залози у два рази.

9) Уміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою жінка повинна вміти боротися зі стресами, повинна бути спокійною як озеро. Жінки які постійно знаходяться в стресі хворіють на рак грудей у 1,5 рази частіше.

Як тоді ж вберегти себе та виявити патологію на ранніх стадіях?

«Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хворобу важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Для того щоб лікування було ефективним необхідно вчасно діагностувати цю патологію. Тому профілактика раку молочної залози включає три основні кроки:

1) Самообстеження. Перші ознаки раку жінка може виявити при самообстеженні. Сюди входять: ущільнення або будь-які інші зміни молочної залози при пальпації грудей, виділення з соска, білючість молочних залоз під час місячних.

2) Обстеження в лікаря. Щорічно жінка повинна проходити обстеження в лікаря, а також УЗД грудей до (40років), та мамографію (старше 40 років). Мамографія - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, які важко промацати, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь взагалі можна відчути під час пальпації. Найкраще обстеження проходити на 7-10 день менструального циклу, коли груди найменш чутливі.

3) Спосіб життя. Правильне збалансоване харчування та рухомий спосіб життя також допоможуть жінці уникнути розвитку раку молочної залози, звичайно це не дає 100% гарантії, але правильний спосіб життя допоможе уникнути важких форм цієї патології.

Рак грудей - це проблема 21ст. Ця патологія потребує вчасного виявлення та ефективного лікування. Вище розглянуто тільки основні моменти які допоможуть уникнути та вчасно виявити цю хворобу. Головне прислухатися до свого тіла і навіть при малих скаргах звертатися до лікаря. Бережіть себе та будьте здорові!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету,

Настя Чаущак, студентка 1 групи ІІ курсу фахового коледжу БДМУ

1-10 of 227