Новини


Що робити, щоб дівчинка не боялася і не соромилася лікаря гінеколога?

опубліковано 24 груд. 2021 р., 00:31 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 24 груд. 2021 р., 00:33 ]

Важливо знайти професіонала, який створить з дівчинкою позитивний психологічний зв'язок.
Тоді в майбутньому у дівчини не буде негативного ставлення до лікаря-гінеколога.
Якщо ваші відносини з дочкою довірчі, вона підготовлена і знає про те, як буде змінюватися її тіло, то зайвого занепокоєння не відбудеться.
Та однаково, навіть якщо дочка не боїться йти до гінеколога, не тисніть на дитину, не примушуйте до огляду або взяття аналізів при першому ж візиті, якщо нічого не турбує.
Добре заздалегідь вдома підготувати з дочкою список питань, які вона хотіла б задати лікареві. Можливо лікар ще під час запису на консультацію порадить відразу провести УЗД органів малого таза трансабдомінально (зовнішнім датчиком). Щоб оцінити стан внутрішніх статевих органів дівчинки: тоді поясніть, що перед дослідженням потрібно буде пити воду, щоб наповнити сечовий міхур. Також поясніть дочці, як проводять огляд гінекологи, чому це робиться і що ви весь час будете поряд з нею.
Автор: к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Оксана БОДНАРЮК


Лазерна епіляція при вагітності

опубліковано 24 груд. 2021 р., 00:23 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Вагітність - чудовий період у житті жінки, коли в її тілі б'ється маленьке серце і зовсім скоро вона подарує світу новонародженого. Звичайно, не у всіх жінок цей період проходить безтурботно й легко, бувають ускладнення, які супроводжуються болем або певними обмеженнями в їжі й рухах. Але, не дивлячись на будь-який дискомфорт, кожна жінка завжди хоче залишатися доглянутою та привабливою.


Під час вагітності може посилитися зростання небажаного волосся, а питання їх видалення стає ще актуальнішим. Який спосіб обрати, щоб уникнути больових відчуттів і не зашкодити своєму здоров'ю та здоров'ю малюка? Чи протипоказана лазерна епіляція вагітним? Спобуємо з’ясувати.

Протипоказання до лазерної епіляції при вагітності. Вагітність і лактація є відносними протипоказаннями до процедури лазерної епіляції. Якщо такі захворювання як цукровий діабет або онкологія є абсолютними протипоказаннями до процедури, то на сьогоднішній день немає доказів негативного впливу лазера на формування плоду. Так чи можна вагітним жінкам і годуючим мамам робити лазерну епіляцію?

 !!! ВАЖЛИВО: Будь-який вплив - апаратний, ін'єкційний, хірургічний - в період очікування дитини краще відкласти, якщо в цьому немає крайньої потреби.

Чи шкідлива лазерна епіляція при вагітності і чому?

Звичайно, існує кілька методів видалення небажаного волосся, наприклад, гоління, віск, депіляційні креми. Але всі вони не дають довготривалого ефекту, до того ж у жінки в «цікавому» положенні до них також є протипоказання. Воскова депіляція досить болюча, а креми для видалення волосся з великою ймовірністю можуть викликати алергічну реакцію. Гоління необхідно повторювати кожні 2-3 дні, до того ж на останніх термінах, з великим животом, це робити незручно.

І, знову-таки, косметологічні засоби, що використовуються до і після гоління, також можуть спровокувати алергію. Хоча, банальне гоління, мабуть, найбезпечніший і оптимальний в даному випадку варіант видалення волосся на тілі.

Вагітність — це відносне протипоказання для лазерної епіляції. Якщо Ви робили лазерну епіляцію до вагітності і при цьому не відчували больових відчуттів, це не означає, що цей комфорт зберігатимется при вагітності. Зміни гормонального фону найчастіше викликають підвищену чутливість.

Розглянемо основні причини, за якими лазерна епіляція під час вагітності небажана:

1. Головне, чого повинна уникати майбутня мама - це будь-яких негативних емоцій. Біль, напруга, стрес, страх можуть негативно позначитися на перебігу вагітності та виробленні грудного молока. Якщо у жінки низький больовий поріг, і вона буде відчувати неприємні відчуття під час процедури, це може погано відбитися на поведінці плода, формуванні його нервової системи, самопочутті майбутньої мами.

2. Під час вагітності та в період лактації у жінки змінюється гормональний фон. Не виключено, що процедура лазерної епіляції може виявитися абсолютно безрезультатною або, як варіант, викликати посилений ріст волосся або пігментацію. Це непередбачувано та не прогнозовано.

 3.Поширене питання «Чи можна під час вагітності робити лазерну епіляцію бікіні та білої лінії живота (БЛЖ)?». Гіпотетично така процедура може спровокувати тонус матки, а цього, безумовно, не можна допускати. До речі, волосся що з'явилося під час вагітності в зоні пупка і БЛЖ (смужка від пупка донизу) випадають самостійно після пологів.

4. У багатьох жінок під час виношування дитини може виникнути варикоз - розширення вен. А це пряме протипоказання до процедури.

5. Зміни гормонального фону можуть викликати посилений ріст волосся над верхньою губою або на підборідді. Лазерна епіляція обличчя при вагітності, в принципі, можлива, але не варто забувати, що це дуже чутлива зона. Больові відчуття можуть спричинити негативні наслідки. Тому, в першу чергу необхідно враховувати співвідношення ризику і користі будь-якої процедури в період вагітності.

Що робити, якщо Ви завагітніли під час курсу лазерної епіляції?

Буває, що вагітність настала після того, як Ви почали курс лазерної епіляції. В цьому випадку слід перервати процедури до того часу, як Ви перестанете годувати дитину грудьми. Ідеально, якщо лазерна епіляція відновиться вже після вагітності. Дану процедуру вагітним краще не проводити, проте, якщо в цьому є крайня необхідність, слід отримати «добро» від Вашого гінеколога.
Звичайно, красивою та доглянутою жінка хоче залишатися у будь-якій ситуації. Але, чекаючи дитину, в першу чергу необхідно звести до мінімуму всілякі ризики. Тому
кращим рішенням буде відкласти лазерну епіляцію до народження дитини.

Матеріал підготувала к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології

Наталія ВОЛОШИНОВИЧ

Нобелівська премія з фізіології та медицини-2021

опубліковано 18 жовт. 2021 р., 09:16 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎


4.10.2021 року Нобелівський комітет у Стокгольмі назвав ім'я лауреатів премії в області медицини та фізіології.

Ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян - за дослідження рецепторів температури і дотику.

Вручення відбулося дистанційно і транслювалося на сайті Нобелівського комітету.

Відкриття Джуліуса і Патапутяна нобелівське журі визнало проривним.

"Лауреати нинішнього року дозволили нам зрозуміти, як температура або механічна сила ініціюють нервові імпульси, які допомагають нам сприймати світ і адаптуватися", - заявили в комітеті.

Ця технологія потенційно може застосовуватися в різних областях - від медицини до віртуальної реальності і робототехніки.

Науковці відкрили рецептори, які реагують на механічні подразники шкіри та внутрішніх органів. 

Зокрема Девід Джуліус використав капсаїцин, гостру сполуку з перцю чилі, яка спричиняє печіння, щоб ідентифікувати рецептори у нервових закінченнях шкіри, які реагують на тепло. Патапутіан для цього дослідження використав чутливі до тиску клітини.

Ці відкриття дали початок інтенсивній науковій діяльності, яка призвела до швидкого розширення розуміння того, як наша нервова система відчуває тепло, холод та механічні подразники.

"Лауреати відкрили нові ланки у нашому розумінні складної взаємодії наших почуттів з навколишнім середовищем", – йдеться на офіційному сайті премії.

Джерела: bbc.com, life.pravda.com.ua.

Молодіжний УАРМ

опубліковано 7 черв. 2021 р., 13:55 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:43 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Шановні колеги!
28 травня 2021 року відбулась секція «Молодіжний УАРМ» у рамках проведення Міжнародного симпозіуму «Теорія та практика репродукції людини»

Організатори: Українська асоціація репродуктивної медицини, Буковинський державний медичний університет.

На секції молоді професіонали та початківці поділитися результатами своїх наукових досліджень, поспілкувалися в режимі відеоконференції.

Модератори секції:
Булик Тетяна Сергіївна -  к. мед. н., доцент БДМУ;
Бабій Наталія Володимирівна- лікар-інтерн акушер-гінеколог, ст. лаб. кафедри акушерства та гінекології БДМУ.

Молодіжний УАРМ


20.05.2021р. відбулась регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Збережемо бажану вагітність"

опубліковано 20 трав. 2021 р., 06:07 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:51 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Програма конференції:
1. Невиношування вагітності. Вибір тактики з позиції доказової медицини.
Макарчук О.М. - д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та
гінекології ННІПО ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний
університет».
2. СПКЯ, прегравідарна підготовка – зменшення перинатальних ризиків.
Булик Т.С. - к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
3. Успіхи перинатального центру щодо збереження бажаної вагітності з
ускладненим перебігом. Албота О.М. - к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
4. Збереження вагітності після ДРТ. Юзько О.М. – д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та гінекології БДМУ.


Регіональна науково-практична конференція "Збережемо бажану вагітність"

Регіональна науково-практична конференція ‎(2021-05-20 at 00_59 GMT-7)‎.mp4


15.04.2021 відбулася регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології БДМУ спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Прикладна УЗ-діагностика в акушерстві, гінекології та мамології"

опубліковано 15 квіт. 2021 р., 10:32 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 09:05 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]


Відеозапис конференції Ви можете переглянути на цій сторінці.

Переривчасті курси ‎(2021-04-14 at 23_57 GMT-7)‎.mp4

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:14 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 09:03 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Рак молочної залози - це найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночому здоров’ю. За статистикою, рак молочної залози займає перше місце по захворюваності серед жінок України. Щороку на цей недуг хворіє 16 тисяч українок, кожні 30 хвилин лікарі діагностують новий випадок захворювання, кожну годину від раку грудей помирає одна жінка. Цифри досить сумні. І мабуть, у кожної представниці прекрасної статі на думку проходило питання: "Як ж діагностувати рак молочної залози на початкових стадіях та яка можлива профілактики?" Це є досить важливе питання і на це питання повинна знати відповідь кожна жінка, щоб зберегти своє здоров'я та життя.

Взагалі, груди - це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Тому, саме зараз хотілося розглянути основні моменти профілактики раку грудей та фактори, які впливають на його розвиток.

Серед відомих факторів розвитку раку молочної залози варто розглянути наступні:

1) Стать. Чому саме стать? Тому, що 99% випадків раку грудей припадає на жінок і тільки 1% на чоловіків. Тому просто бути жінкою означає мати наявність основного фактора ризику раку грудей.

2)Вік. Ризик захворіти раком молочної залози збільшується з віком. У жінок старше 45років ймовірність захворіти раком більша у три рази ніж у молодших жінок.

3) Спадковість. Чиї кровні родичі хворіли раком молочної залози, у тих жінок вищі ризики також захворіти.

4) Вживання алкоголю. Доведено, що ті жінки які регулярно вживають спиртні напої для них ризик захворіти на рак грудей збільшується у 1,5 рази.

5)Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.

6) Малорухливий спосіб життя. Було досліджено, що навіть лише 10 годин прогулянок на тиждень знижує ризик захворіти на 20%.

7) Паління. Вживання тютюнових виробів підвищує ризик розвитку раку грудей.

8) Відмова від годування груддю. Годування груддю знижує ризик захворіти раком молочної залози у два рази.

9) Уміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою жінка повинна вміти боротися зі стресами, повинна бути спокійною як озеро. Жінки які постійно знаходяться в стресі хворіють на рак грудей у 1,5 рази частіше.

Як тоді ж вберегти себе та виявити патологію на ранніх стадіях?

«Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хворобу важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Для того щоб лікування було ефективним необхідно вчасно діагностувати цю патологію. Тому профілактика раку молочної залози включає три основні кроки:

1) Самообстеження. Перші ознаки раку жінка може виявити при самообстеженні. Сюди входять: ущільнення або будь-які інші зміни молочної залози при пальпації грудей, виділення з соска, білючість молочних залоз під час місячних.

2) Обстеження в лікаря. Щорічно жінка повинна проходити обстеження в лікаря, а також УЗД грудей до (40років), та мамографію (старше 40 років). Мамографія - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, які важко промацати, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь взагалі можна відчути під час пальпації. Найкраще обстеження проходити на 7-10 день менструального циклу, коли груди найменш чутливі.

3) Спосіб життя. Правильне збалансоване харчування та рухомий спосіб життя також допоможуть жінці уникнути розвитку раку молочної залози, звичайно це не дає 100% гарантії, але правильний спосіб життя допоможе уникнути важких форм цієї патології.

Рак грудей - це проблема 21ст. Ця патологія потребує вчасного виявлення та ефективного лікування. Вище розглянуто тільки основні моменти які допоможуть уникнути та вчасно виявити цю хворобу. Головне прислухатися до свого тіла і навіть при малих скаргах звертатися до лікаря. Бережіть себе та будьте здорові!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету,

Настя Чаущак, студентка 1 групи ІІ курсу фахового коледжу БДМУ

Гігієна дівчинки

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:10 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 18 жовт. 2021 р., 08:59 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]


Ніхто з нас не народжується зі знаннями про гігієну жінки. Зазвичай ми дізнаємося, як правильно доглядати за собою від наших близьких, чиї поради можуть бути не завжди вірними. Що необхідно знати в той час, коли Ви дорослішаєте та дізнаєтеся більше про своє тіло?

1. Особиста гігієна дівчинки: використовуйте туалетний папір та вологі паперові серветки правильно.
Витирати інтимну зону, починаючи спереду й у напрямку назад – це одне з основних правил гігієни жінки, знайоме багатьом. Але чи пояснили Вам, чому це так важливо? Неправильне використання туалетного паперу, може призвести до потрапляння мікробів в інтимну зону та до розвитку інфекцій. Поділіться цією порадою зі своєю дочкою, як тільки вона почне ходити на горщик. Правильна гігієна дівчинки повинна ввійти в звичку із самого її дитинства.

2. Використовуйте вологий туалетний папір.
Коли наші руки брудні, ми не просто протираємо їх сухим рушником – ми миємо їх із водою та милом. Той же самий принцип працює, коли Ви ходите в туалет. Після сухого туалетного паперу використовуйте вологий туалетний папір, який до того ж можна також легко змити в унітаз. Ви будете відчувати себе чистою та свіжою.

3. Ми – те, що ми їмо!
Вас може це здивувати, але правильне харчування – це ключ до гарної особистої гігієни дівчат. Споживання великої кількості цукру може призвести до інфекції, щоб уникнути цього вживайте натуральні йогурти. Також дуже важливо пити багато води – особливо для профілактики циститу.

4. Менструація – це природньо.
Місячні можуть доставляти дівчатам багато клопоту, але в цьому природному процесі немає нічого брудного або негігієнічного. Тому не варто цього соромитися. Правильна гігієна допоможе вам відчувати себе впевнено. У ці дні носіть з собою пачку вологого туалетного паперу.

5. Виділення – це нормально.
Багато хто з нас почуває себе ніяково, коли помічають виділення, але не варто переживати! Виділення – це ознака того, що ваш організм очищає себе природним чином. Однак якщо з'явився неприємний запах виділень, або Ви помітили зміни в їхньому кольорі або текстурі, обов'язково зверніться за порадою до свого лікаря.

6.Дайте вашим органам можливість «дихати»
Ми всі любимо дихати свіжим повітрям, Ваші інтимні органи – не виняток. Вузька та синтетична білизна сприяє розвитку дріжджових інфекцій. Тому намагайтеся спати у вільних піжамах із бавовни, щоб не заважати нормальній циркуляції повітря вночі.

7.Будьте підготовлені.
Ніяка наука у світі не допоможе передбачити, у який день Ви не зможете одягти білі джинси. Намагайтеся завжди тримати при собі прокладку (або будь-який інший засіб, яким ви користуєтеся). Якщо Ви опинилися в незручній ситуації, завжди можна звернутися за допомогою до подруги. Більшість предметів особистої гігієни жінки необхідно міняти кожні кілька годин, особливо якщо Ваші місячні рясні.

8.Не соромтеся обговорювати питання гігієни дівчат.
Ця порада для читачів будь-якого віку. Знання правильної гігієни передаються нам від наших мам, родичів, друзів та вчителів. Тому не варто боятися питати поради з приводу гігієни дівчат – це абсолютно нормально! Будьте чесні в тому, що Ви знаєте й не знаєте, і поговоріть з Вашими близькими та лікарем, якому Ви довіряєте.

Підводячи підсумок нашої розмови про гігієну дівчинки, хочеться побажати всім дівчаткам, дівчатам і жінкам міцного здоров’я, чистоти не тільки зовнішньої, але й духовної. І пам’ятайте, краса жінки у її здоров’ї! Бережіть себе!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету, Лис Андрея, студентка ІІ курсу фахового коледжу БДМУ

Коронавірус (COVID-19) та вагітність

опубліковано 8 бер. 2021 р., 09:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Коронавірус став непростим викликом для всіх жителів планети, викликаючи у людей значне занепокоєння про своє здоров’я, навіть при ретельному дотриманні всіх карантинних заходів і, здавалося б, відсутності супутніх захворювань. Особливо хвилює небезпека заразитися коронавірусом вагітних жінок, які зараз турбуються не лише про своє здоров’я, але й ще ненародженого малюка.

Через стрімке поширення коронавірусу дедалі більше питань і міфів виникає щодо впливу Covid-19 на вагітних.

Чи мають вагітні жінки більше ризиків захворіти на Covid-19?

Наразі проводяться дослідження щодо впливу Covid-19 на вагітних. Тому немає доказів, що вони піддаються більшому ризику тяжкого захворювання, ніж інше населення. Однак через зміни в організмі та імунній системі вагітні жінки можуть погано переносити деякі респіраторні інфекції. Тому важливо вживати заходів безпеки, щоб захиститися від коронавірусу, та повідомити про можливі симптоми (підвищення температури, кашель або утруднене дихання) своєму лікарю у разі їх появи.

Чи може коронавірус передаватися від матері до її ненародженої дитини або новонародженої?

Наразі немає підтвердження, що вагітна жінка може передавати вірус своєму плоду чи дитині під час вагітності чи пологів. Вірус не знайдений у зразках навколоплідних вод або грудного молока.

Чи потрібно вагітним жінкам з підозрою або підтвердженим Сovid-19 народжувати шляхом кесаревого розтину?

Ні. Порада ВООЗ полягає в тому, що кесарів розтин варто проводити лише за медичної обґрунтованості. Пологи мають відбуватися відповідно до стану жінки, її потреб та з урахуванням акушерських показань.

Чи може жінка торкатися та тримати свою новонароджену дитину, якщо у неї виявили Covid-19?

Так. Тісний контакт і раннє годування грудьми допомагає дитині розвиватися. Ви повинні:

- Годувати грудьми безпечно, з хорошою гігієною дихання.

- Перебувати в одній кімнаті.

- Мити руки до і після дотику до дитини.

Як вагітні можуть захиститися від Covid-19?

Можна захиститись, якщо:

- Часто мити руки з милом та використовувати санітайзери для рук на основі спирту.

- Тримати дистанцію з іншими.

- Не торкатись очей, носа та рота.

- Практикувати дихальну гігієну. Тобто під час чхання чи кашляння закривати рот та ніс зігнутим ліктем або використовувати серветку. Якщо у вас лихоманка, кашель або утруднене дихання, відразу зверніться до лікаря. Вагітні жінки, породіллі, навіть якщо вони стикнулися із коронавірусом, повинні продовжувати виконувати рекомендації своїх акушерів-гінекологів.

Будьте здорові і бережіть своїх рідних і близьких.

Юрій Баранецький

Юлія Цисар

Студентка фахового коледжу БДМУ - серед переможців всеукраїнського конкурсу

опубліковано 23 лют. 2021 р., 00:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎
20 лютого відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Буковинської Малої академії наук, членів наукових товариств, об’єднань.

Вперше в конкурсі-захисті НДР (секція «Медицина») взяла участь студентка ІІІ курсу фахового коледжу Буковинського державного медичного університету Владислава Орлецька, зайнявши почесне ІІ місце.

Владислава представила наукову роботу на тему: «Особливості перебігу вагітності, пологів та стану новонароджених у жінок з генітальними інфекціями» (науковий керівник – Токар Петро Юрійович, викладач фахового коледжу БДМУ, кафедра акушерства та гінекології).

Подальша співпраця між фаховим коледжем БДМУ та Буковинською Малою академією наук стане одним з пріоритетних напрямків щодо реалізації наукового потенціалу серед студентської спільноти.

1-10 of 224