Новини


Студентка фахового коледжу БДМУ - серед переможців всеукраїнського конкурсу

опубліковано 23 лют. 2021 р., 00:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎
20 лютого відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Буковинської Малої академії наук, членів наукових товариств, об’єднань.

Вперше в конкурсі-захисті НДР (секція «Медицина») взяла участь студентка ІІІ курсу фахового коледжу Буковинського державного медичного університету Владислава Орлецька, зайнявши почесне ІІ місце.

Владислава представила наукову роботу на тему: «Особливості перебігу вагітності, пологів та стану новонароджених у жінок з генітальними інфекціями» (науковий керівник – Токар Петро Юрійович, викладач фахового коледжу БДМУ, кафедра акушерства та гінекології).

Подальша співпраця між фаховим коледжем БДМУ та Буковинською Малою академією наук стане одним з пріоритетних напрямків щодо реалізації наукового потенціалу серед студентської спільноти.

Патріотичний захід для студентів 1 курсу, 81 групи медичного факультету університету провела асистент кафедри акушерства та гінекології, к.мед.н., Цисар Юлія Василівна

опубліковано 22 лют. 2021 р., 08:35 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 22 лют. 2021 р., 10:24 ]

В Україні сьогодні – День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Революція Гідності стала переломним моментом у новітній історії нашої держави. Її події змінили всіх нас. Уже минуло декілька років, а спогади настільки яскраві, наче це було вчора. У День Героїв Небесної Сотні ми маємо віддати шану тим, хто пожертвував найціннішим заради нашого майбутнього.

   Із метою вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у Буковинському державному медичному університеті відбулася виховна година на тему «Небесна Сотня – герої України».

   Патріотичний захід для студентів 1 курсу, 81 групи медичного факультету університету провела асистент кафедри акушерства та гінекології, к.мед. н. Цисар Юлія Василівна. 

  Головною метою виховної години було познайомити студентів з історичним і суспільним значенням Революції Гідності, розкрити суть подвигу Небесної Сотні, ушанувати героїзм українських захисників.

   Подвиг героїв Небесної Сотні має визначне значення для нашої Батьківщини. Перш за все, вони віддали своє життя за те, щоб кожен наш новий день був сповнений свободи, надії та світла.

   Держава визнала цих людей героями. Усім загиблим під час Євромайдану посмертно присуджено звання Героя України.                          

ГЕСТАЦІЙНИЙ ДІАБЕТ – ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

опубліковано 5 січ. 2021 р., 04:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Вагітність - це період гормональної перебудови в організмі матері. З розвитком вагітності змінюється толерантність до глюкози, формується фізіологічна інсулінорезистентність. У разі наростання інсулінорезистентності та неадекватного вживання великої кількості простих вуглеводів , рівень цукру крові зростає та розвивається гестаційний діабет (ГД). Найчастіше захворювання з'являється після двадцятого тижня. Але може бути виявлено і на ранніх термінах. У США провели ряд досліджень, що стосуються розвитку ГД у жінок в період вагітності. Результати показали, що ця проблема стосується 4% з числа жінок, які виношують плід. У Європі дані показники коливаються на рівні 1-14%.

У жінок з погано контрольованим діабетом можливі ускладнення для плоду: плід збільшується у розмірах, а у великого плоду великий ризик травмування під час пологів плечових кісток, ключиць; великий ризик психічних відхилень, дихальних розладів, різних вад розвитку (вади серця чи головного мозку), ожиріння і діабету в майбутньому. Існує також ряд ускладнень, які можуть розвинутися у матері: порушення нормального перебігу вагітності, розвиток гестозу, завмерла вагітність, інфекції статевих шляхів (які також є небезпечними для плоду), захворювання органів зору та нирок.

Скринінг вагітних в лабораторних умовах на сьогоднішній день є єдиним критерієм, що дозволяє точно встановити розвиток ГД. У момент постановки на облік в жіночій консультації лікар призначає усім майбутнім матусям обов'язкове дослідження аналізу крові натще для визначення рівня цукру, а жінкам, що належать до групи ризику з розвитку ГВ і тест толерантності до глюкози. Аналіз проводиться на тлі звичайних фізичних навантажень і повсякденної дієти. Кров для лабораторного дослідження береться з пальця, нормальний рівень глюкози не виходить за межі 3,3 – 5,1 ммоль /л.

Основними принципами профілактики ГД є: правильне харчування, достатня фізична активність, регулярний контроль рівня цукру в крові.

Щодо харчування, то рекомендується перейти на добове харчування 5-6 разів на день, невеликими порціями. Необхідно обмежити вуглеводи, що легко засвоюються: кондитерські вироби, випічку, солодкі фрукти (банани, виноград, інжир). Слід обмежити споживання жирів (вершкове масло, маргарин, майонез, жирна сметана, вершковий сир). Свинину, сосиски, сардельки, копченості, будь-які м’ясні напівфабрикати рекомендується замінити пісними сортами м’яса: яловичиною, куркою, кроликом, а також рибою. Потрібно включити в раціон продукти, багаті на клітковину: складні вуглеводи (крупи, зернові, хліб з цілісних злаків) і зелені овочі (огірки, капуста, кабачки, редис, селера, стручкова квасоля, салат і т.д.). Необхідно відмовитися від страв швидкого приготування, фаст-фуду, газованих напоїв. Вагітній рекомендуються тривалі піші прогулки. У разі діагностування ГД застосовується інсулін.

Отже, ГД є дуже важливою акушерською проблемою через значну поширеність цієї патології та її несприятливий вплив на перебіг вагітності і стан плода. Однак є й інший дуже важливий неакушерський аспект цієї проблеми. ГД є предиктором цукрового діабету, частіше 2 типу. Як мінімум, половина жінок, що перенесли під час вагітності минуще порушення вуглеводного метаболізму, протягом наступних 10-20 років стають хворими на діабет. Саме тому активне виявлення ГД у вагітних відкриває реальний шлях формування групи ризику з діабету серед жіночого населення і дає можливість проведення цілеспрямованих профілактичних заходів, а постійні обстеження, контроль з боку фахівців, аналізи і точне виконання всіх медичних вимог знизять ризик ускладнень і дозволять з'явитися на світ здоровому і міцному малюку.

Булик Т.С. к.мед.н, доцент кафедри акушерства та гінекології Буковинський державний медичний університет


Вагітність в умовах карантину

опубліковано 3 січ. 2021 р., 08:37 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 3 січ. 2021 р., 08:38 ]

Пов'язаний із пандемією COVID-19 карантин вніс зміни у життя вагітних українок, додалось чимало складнощів і переживань, також змінився режим дня та робочий графік.

На думку Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), пандемія може ускладнити надання життєво важливих медичних послуг вагітним жінкам та новонародженим, до того ж створювати для них додаткові ризики.

Тому для адаптування до карантинних умов пов’язаних з пандемією COVID-19 ми виділимо низку важливих моментів, а саме:

 1. Ретельно дотримуватись всіх запобіжних заходів, щоб не заразитися вірусом:

 • Завжди використовувати засоби індивідуального захисту такі як: маски, респіратори, рукавички та антисептики;

 • регулярно та ретельно мити руки з милом – упродовж 20-40 секунд або обробляти дезінфікуючими для рук спиртовмісними (від 60%) засобами;

 • не торкатися брудними руками своїх очей, носа та рота;

 • уникати місць скупчення людей;

 • термічно обробляти продукти;

 • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання. Мінімальна дистанція — 1,5 метра;

 • намагатись уникати контактів з тваринами, після контакту обов’язково потрібно мити руки;

 • якщо є можливість, то перейти на віддалену роботу;

 • відмовилася від відвідування магазинів;

 • звести до мінімуму соціальні контакти;

 • не користуватися громадським транспортом;

 • провітрювати помешкання.

 1. Підтримувати зв'язок із сімейним лікарем та акушер-гінекологом, щоб отримати відповіді на питання, які виникатимуть. Впродовж всієї вагітності акушер-гінеколог стежить за станом матері і розвитком плода, а для цього потрібно здавати аналізи та робити скринінгові обстеження, та регулярно ходити на планові огляди;

 2. Не забувати про збалансоване харчування і здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму;

 3. Прогулянки на свіжому повітрі, де немає скупчення людей;

 4. Важливою є підтримка рідних, щоб вагітна почувала себе у безпеці.

Бережіть себе та своїх рідних.

Інформацію підготували :

лікар-інтерн акушер-гінеколог, старший лаборант кафедри акушерства та гінекології Бабій Н.В.

зав. відділення акушерської патології з ліжками екстрагенітальної патології , к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Албота О.М.

Тютюнопаління і вагітність: у чому загроза

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:54 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

За статистичними даними, все більше жінок сьогодні палить постійно і пристрасть до тютюну з’являється у зовсім юних дівчаток – нині цигарками бавляться у віці 11 років.

Палити чи ні – вибір кожного, але з настанням вагітності жінка несе відповідальність не лише за своє життя і здоров’я, але й за стан майбутнього малюка.
Чому небезпечно палити вагітним?

Варто пам’ятати, що протягом дев’яти місяців організм матері і плода існує як єдина система, тож коли жінка робить чергові затяжки сигаретою, дитину буквально огортає димом, як завісою.

Як результат, виникає різкий спазм судин і гіпоксія тканин. При цьому на тлі куріння виникають проблеми головного органа вагітності – плаценти. Вона стає більш тонкою, гірше справляється зі своїми основними функціями.

При цьому в жінки можуть виникати відшарування плаценти, що призводить до переривання вагітності, смерті плода або різкого уповільнення його розвитку.
Наслідки куріння можна побачити або відразу після народження дитини, або в ранньому дитячому віці.

Діти, чиї мами курили під час вагітності, приречені на слабке фізичне і психічне здоров’я:

- вони народжуються недоношеними (раніше терміну);

- народжуються зі зниженими фізичними параметрами (масою та довжиною тіла, обводом голови і грудної клітки);

- частіше за інших народжуються мертвими;

- мають вроджені вади серця;

- у них спостерігаються аномалії розвитку внутрішніх органів;

- мають вроджені аномалії нервової системи і серйозні порушення психіки;

- часто відстають у розумовому розвитку;

Пасивне куріння при виношуванні плоду

Систематичне вдихання сигаретного диму також дуже шкідливе. Малюки, що піддаються постійному пасивному курінню, мають всі шанси на виникнення синдрому раптової дитячої смерті.

Із-за такого роду куріння у малюка може розвинутися хронічний бронхіт, серцева астма, запалення легенів.

Чим раніше майбутня мати погодиться кинути палити, тим здоровішою буде вона сама та її довгоочікувана дитина. Найкраще кидати палити до зачаття дитини. Якщо жінка вже перебуває в стані вагітності, то це чудовий привід, щоб позбутися шкідливої звички назавжди.

Деякі дівчата помилково думають, що перехід на "м’які" або "легкі" сигарети убезпечить здоров’я плоду і особисте здоров’я під час вагітності, а інші, наприклад, починають менше палити, ніж зазвичай.

Це все звичайно добре, але кращим рішенням буде категоричне "НІ" курінню. Тільки таке рішення зможе убезпечити здоров’я жінки та її плоду. Цей факт підтверджує статистика вчених, які заявляють, що здоров’я матері і дитини після того, як мати полишає тютюнокуріння помітно поліпшується.

Народження здорового малюка – саме світла подія в житті жінки. І першим кроком на шляху до щасливого материнства стане відмова від шкідливих звичок.

Клавдія САВИЧ

Юлія ЦИСАР

Грудне вигодовування: які проблеми можуть виникнути

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:54 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Запліднення в період лактації може статися, стверджують медики.

Справа в тому, що під час годування грудьми фертильність знижується, але не завмирає повністю, І якщо жінка годує малюка грудьми по графіку, а не на вимогу, або ж чергує грудне вигодовування і штучні дитячі суміші, ймовірність завагітніти досить висока.

“Що робити, годую дитину грудьми і знову вагітна?” Таке питання виникає досить часто в сучасному світі.

Бути вагітною та годувати грудьми – це не привід завершити лактацію.

Якщо немає загрозливих станів з боку вагітної, то вигодовування може успішно продовжуватися до кінця вагітності.

З чим можна стикнутися під час вагітності та гв?

-Втома та сонливість – симптоми, що характерні для першого триместру, за декілька місяців все мине.

-Об’єм молока – в кінці вагітності є тенденція до зменшення його кількості та перебудова складу, тому інколи діти можуть самі перестати прикладатися до грудей.

-Смак молока – під дією гормонів кількість лактози в молоці знижується, а кількість натрію збільшується, що впливає на смакові відчуття,молоко стає менш солодким.

-Завершувати грудне вигодовування необхідно поступово та м’яко, якщо питання стоїть про завершення лактації.

Також необхідно пам’ятати про раціон матері, він повинен бути збалансованим, поживним і необхідно додати 650 ккал\добу.

Можливі ризики: на повне відновлення жіночого організму необхідно більше двох років, так як для майбутньої дитини необхідно достатньо поживних речовин і ресурсів для росту і розвитку.

У майбутньої матері виникає страх спричинити скорочення матки під час вагітності у процесі грудного вигодовування. Але цей страх даремний. Рецептори до окситоцину (гормону, який виробляється у відповідь на смоктання і скорочує матку) у великій кількості з’являються у матці після 26-28 тижня вагітності.

Отже 6 місяців можливо спокійно годувати старшу дитину.

Прогестерон та естрогени також впливають на рівень молока, який фізіологічно зменшується наприкінці вагітності. Для профілактики передчасних пологів грудне вигодовування після шести місяців вагітності краще припинити.

Тому обов’язково необхідно звертатися на консультацію до гінеколога, щоб обговорити усі можливі ризики.

Катерина Єжова

Юлія Цисар

Вагітність у 16: причини та можливі ускладнення

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:52 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

На сьогодні ми досить часто можемо зустріти на теренах телебачення програми про вагітність у ранньому віці. За даними статистики, в більшості випадків незапланована вагітність спостерігається серед підлітків, які проживають в поганих соціально-економічних умовах, тому що вони:

– не мають коштів на придбання надійних методів контрацепції,

– мають низький рівень освіти,

– мають більший шанс бути зґвалтованими,

– частіше переживають насильне спонукання до статевих відносин.

Як розпізнати перші симптоми вагітності у підлітків, адже більшість дівчат виявляє вагітність, коли перервати її за бажанням вже пізно?
Необхідно в першу чергу звернути увагу на:

– затримки менструацій – досить розповсюджене явище у підлітків, тому ця обставина може не сприйматися за вагітність;

– через неправильне харчування багато дівчат відчуває нудоту та страждає блювотою і поза вагітністю;

– загальна слабість, запаморочення, зміна настрою зустрічаються у підлітків в повсякденному житті доволі часто.

Коли необхідно бити на сполох і бігти до лікаря?

– Коли на фоні регулярних менструальних циклів і наявності статевого життя (навіть нерегулярного) виникає затримка менструації більше 7 днів;

– Коли тести на вагітність позитивні;

– Коли є сумнів щодо наявності вагітності за умови застосування ненадійних засобів контрацепції.

Які ж ускладнення можуть виникнути під-час ранньої вагітності:

– передчасні пологи;

– внутрішньоутробна затримка росту плода;

– низька вага новонароджених.

Також, чимало підлітків вагітніє внаслідок випадкових зв’язків від невідомих або маловідомих партнерів, тому мають вищий рівень розвитку інфекцій, які передаються статевим шляхом, частіше зловживають алкоголем, курять, приймають наркотики, що є небезпечним для майбутньої дитини.

Тому звертаючись до батьків, щоб проблеми, які пов’язані з ранньою вагітністю, не торкнулися вашої дитини, слід налагодити з нею довірчі відносини, частіше розповідати про наслідки, які можуть виникнути при неусвідомлених статевих зв’язках.

Дуже важливо зуміти пояснити підліткові, що рання вагітність, крім емоційного розладу і душевного болю, може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям не тільки майбутньої мами, але і малюка.

Оксана Фочук

Юлія Цисар

Фолієва кислота для вагітних: правда чи міф

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:50 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Фолієва кислота, або вітамін В9 - це життєво необхідний водорозчинний вітамін, що бере участь в ряді важливих обмінних реакцій в організмі людини. Особливу увагу на вміст фолієвої кислоти в організмі варто звернути в першому триместрі вагітності, адже цей вітамін бере участь у побудові клітин нервової системи плоду, а також у процесах кровотворення, та формуванні всіх органів і тканин. Тому так необхідний для правильного розвитку дитини.
У випадку нестачі фолієвої кислоти цей процес порушується, що може стати причиною передчасного переривання вагітності. А передчасні пологи, вроджені вади розвитку, порушення фізичного і психічного здоров'я новонароджених - ціна, яку можна заплатити за дефіцит в організмі фолієвої кислоти під час вагітності.
Особливо актуальний прийом фолієвой кислоти під час планування вагітності, якщо довгий період жінка приймала оральні контрацептиви, оскільки на тлі їх прийому дефіцит даного вітаміну більш вірогідний. Також, нестача фолієвої кислоти негативно позначається не тільки на формуванні плоду, але і на стані майбутньої мами (анемія вагітних).
Перші симптоми дефіциту В9 у вагітних помітні вже через тиждень:
блідість шкірних покривів
емоційна лабільність (постійні перепади настрою від радості до роздратування)
забудькуватість
знижується здатність зосередиться
можлива поява висипу на шкірі у вигляді вугрів або пігментних плям
Така симптоматика часто помилково списується на перевтому, погану погоду і інші чинники. Але, причина поганого стану банальна - дефіцит фолієвої кислоти.
То як вберегтися від нестачі такого важливого вітаміну?
При виборі аптечних форм вітаміну варто дотримуватися рекомендованого ВООЗ дозування:
вагітним жінкам - 600 мкг, годуючим 500 мкг, а всім іншим 400 мкг фолієвого еквівалента на добу. В середньому потреба людини у фолієвій кислоті становить 200300 мкг. Фолієву кислоту необхідно вживати постійно. Прийом вітаміну В9 у вечірній час може стимулювати нервову систему і тимчасово погіршити якість сну,а ранішній прийом навпаки додасть життєвої енергії.
Також цю необхідну для організму речовину можна отримати із їжею. Вибираючи продукт для вживання, головне, не піддавати його термічній обробці:
1. Свіжа зелень. Щоденне меню повинне включати як можна більше кропу, петрушки, свіжого цибулі, шпинату, руколи і листя салату.
2. Не обділені вітаміном В9 яловича, куряча і бараняча печінка, а також яйця, сир, риба, ікра.
3. Брокколі, морква, огірки, спаржа, капуста і буряк також потрапляють у список продуктів, що містять фолієву кислоту.
4. Не варто нехтувати фруктами, ягодами і цитрусовими.
5. Багато вітаміну В9 міститься в насінні, горіхах, бобових і злакових.

Важливо! Вітамін В9 повноцінно засвоюється лише в тандемі з вітаміном В12 (що міститься в їжі тваринного походження, передусім в червоному мясі, печінці та рибі) або в комплексі з іншими вітамінами групи В.
Тож можемо зробити висновок, що фолієва кислота сприяє нормальному розвитку плода,підтримує здоров'я майбутньої матусі,а також сприяє успішній лактації. Легкої вам вагітності!

Кубрак В.І студентка 5 курсу, Бакун О.В. доцент кафедри акушерства та гінекології Вищого державного навчального закладу України Буковинський державний медичний університет

Вагітність яскравий та відповідальний етап життя для кожної жінки.

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:47 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Бути вагітною щастя та справжнє диво. Проте для багатьох майбутніх матусь перший місяць вагітності найнервовіший та найтяжчий. Що ж потрібно знати про початок вагітності, аби не нервувати і подолати можливі складнощі.
Усі знають, що вагітність це фізіологічний процес, який триває 9 місяців. Лікарі рахують вагітність по тижням вона становить 40 тижнів або 280 днів. Перший місяць вагітності це 4 тижні.
Запліднення це процес злиття сперматозоїда з жіночою яйцеклітиною, що утворює зиготу, яка і започатковує новий організм. Деякі жінки запевняють, що відчували свою вагітність майже від самого зачаття запліднення яйцеклітини та імплантації зародка в матку.
Розвиток вашого малюка у перший місяць вагітності
Запліднене яйце просувається фаллопієвою трубою до матки. На 5-6-й день відбувається імплантація нового організму до шарів матки. Під час цього руху він отримує живлення та активно ділиться на велику кількість клітин. На 6-7 день яйце закріплюється у слизистій оболонці матки.
На 3-4 тижні формується майбутня плацента, зародки кровоносних судин та статевих клітин. Це період зародження органів майбутньої дитинки. З моменту зачаття і впродовж 8-ми тижнів вагітності запліднену клітинку називають зародком або ембріоном.
До 23 дня зявляються перші скорочення маленького серденька. Ембріон нагадує квасолинку з відростком. Він плаває в амніотичній порожнині та звязаний з зовнішньою частиною яйця зародковим канатиком, який тільки формується. На початку вагітності ембріон такий маленький, що його порівнюють спочатку з піщинкою, потім з рисовим зернятком. Під кінець 1-го місяця довжина зародка сягає до 5 міліметрів.
Коли майбутній матусі хворіти найнебезпечніше.
Існує правило: будь-яка хвороба стає менш небезпечною із продовженням терміну вагітності. Відтак, найнебезпечніше якщо жінка захворіла на інфекційне захворювання у першому триместрі, коли відбувається закладення органів і систем у плода, і хвороба протікає із високою температурою і ускладненнями.
Результатом перенесеної хвороби можуть стати викидень, різні патології плода. Звісно, плацента надійно оберігає малюка від зовнішніх негараздів, проте, на жаль, існують інфекції, здатні проникати і через неї. Такий спосіб зараження називають - трансплацентарним.
До інфекційних захворювань, здатних долати захист плаценти, належать: вітряна віспа, краснуха, вірус герпеса, грип. Проте, навіть у разі інфікування будь-якою із цих хвороб, трагічний фінал вагітності не стовідсотковий, хоча і високо ймовірний. Якщо захворюваність, наприклад, на краснуху підтвердилась, жінці, скоріше за все, радитимуть перервати вагітність.
У другому триместрі інфекційні захворювання можуть спровокувати передчасні пологи. А в третьому триместрі, а особливо безпосередньо перед пологами, захворювання можуть через родові шляхи передатись малюкові. Це характерно для краснухи, кору, герпеса. Небезпека у тому, що новонароджені вкрай важко переносять інфекційні хвороби, якими заразились внутрішньоутробно.
В такому випадку вагітній не варто займатись самолікуванням. Вона має невідкладно звернутись до лікарів, і до самих пологів більш ретельно обстежуватись.
1-й місяць вагітності. Що слід робити вагітній
Ведіть звичайне життя, ви не хворі. Дотримуйтесь здорового способу життя. Вдоскональте своє харчування. При наявності токсикозу снідайте в ліжку, уникайте жирної, солоної, копченої та гострої їжі.
Збільшення ваги. Багатьох жінок у цікавому стані хвилює питання, скільки потрібно набирати кілограмів кожного місяця. Через ранній токсикоз більшість вагітних у перший місяць взагалі не набирає ваги, а дехто навіть втрачає кілька кілограмів. Одне можна сказати точно ви не маєте їсти з подвійною силою. За перші три місяці нормально набрати 1-1,5 кг це 10% від загального збільшення ваги, що очікується до кінця вагітності.
Потрібно відмовитися від вживання шкідливих речовин (тютюну, алкоголю), які через кров потрапляють в організм майбутньої дитини.
Під час вагітності жінка повинна ставитися до себе дбайливо. Ніякого екстремального спорту, краще займіться плаванням, катайтеся на велосипеді, ходіть пішки, почніть ходити на йогу для майбутніх матусь.
Намагайтеся частіше гуляти на свіжому повітрі, більше відпочивати та раніше лягати спати.
З приводу лікарських засобів, які приймаєте, варто проконсультуватися з лікарем.
Гінекологи радять стати на облік у жіночій консультації одразу після підтвердження свого поважного стану. В першому триместрі необхідно пройти профілактичний огляд, здати аналізи та пройти обстеження.
Вагітність це найкраща пора у житті будь-якої жінки, тому відносьтесь до неї з серйозністю. Нехай думка про майбутнього малюка підбадьорює вас та допомагає пережити фізичні нездужання та тривоги першого місяця.
Легкого вам початку вагітності!!!


Підготували:

Андрій Гулівець та Марина Гресько
ВДНЗ України
Буковинський державний
медичний університет
Кафедра акушерства та гінекології

Гінекологічний огляд. Готуємося разом

опубліковано 3 січ. 2021 р., 06:46 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Безліч жінок під час відвідування гінеколога відчувають дискомфорт. Якщо підготуватися заздалегідь цього не буде відбуватися. І так на що ж варто звернути увагу перед візитом до гінеколога?
Крок 1. Психологічна підготовка до консультації гінеколога
Звернутися до гінеколога страшно, а часом і соромно. Дана думка є дефектом виховання, самовиховання і особливістю національних забобонів і не гідна сучасної дівчини / жінки. Себе і своє тіло потрібно поважати і любити!
Ви не зобовязані розяснювати оточуючим мету Вашого відвідування гінеколога.
Інформація про Ваше відвідування та стан є лікарською таємницею і не підлягає розголошенню та обговорення без Вашої згоди з родичами (матірю, чоловіком, тіткою і т.д.).
Крок 2. Гігієнічна підготовка до огляду гінеколога
Необхідно прийняти душ або ванну і надіти свіжу білизну. Але особливих зусиль під час підмивання прикладати не варто, це може порушити нормальну мікрофлору в піхву. Також заборонено спринцювання, бо ні огляд, ні мазок НЕ будуть нести повну інформацію про мікрофлору. Небажано використання інтимних дезодорантів і парфумів.
Не потрібно спеціально виконувати епіляцію або голити волосся в області статевих органів.
Перед походом до гінеколога потрібно спорожнити сечовий міхур і кишечник. Це обумовлено тим, що при пальпації (коли вручну обстежують внутрішні органи через шкіру) у доктора можуть виникнути труднощі, а Ви швидше за все відчуєте больові відчуття.
Крок 3. Час консультації гінеколога
Перші дні після закінчення менструації найоптимальніший час для відвідування лікаря. Під час менструації огляди не проводяться, крім невідкладних випадків різкого болю або сильних кровотеч.
Похід до гінеколога після прийому антибіотиків і антибактеріальних засобів з метою лікування соматичних (негінекологічних) захворювань при відсутності скарг бажано планувати через 10-14 днів після закінчення антибактеріального лікування.
При наявності скарг консультація гінеколога необхідна і можлива в період проведеного лікування!
Не бажано вступати в статеву близькість (навіть з презервативом) протягом 24 годин до планованого огляду гінеколога, якщо лікарем не вказано інакше.
Крок 4. Зазделегідь сплануйте список питань
Більшість пацієнток ніяковіють на прийомі, і часто забувають спитати в лікаря про моменти, що хвилюють їх. Це може статися навіть у тому випадку, коли жінка повністю довіряє гінекологу та на прийомі їм комфортно спілкуватися. Тому бажано записати важливі питання в блокнот, телефон чи планшет, і під час консультації задати їх спеціалісту.
Окрім скарг можна уточнити інформацію з питань контрацепції, підготовки до вагітності та інших аспектів статевого життя.
Якщо жінку турбують якісь симптоми , повязані зі станом молочних залоз, про це також треба сказати лікарю. Він проведе первинний огляд, і за необхідності порекомендує зробити УЗД або рентген та звернутися до мамолога.
Крок 5. Систематизуйте інформацію про менструальний цикл перед візитом до лікаря
Одне з перших питань, що задає гінеколог на прийомі це дата останніх місячних і середня тривалість циклу. Інколи жінкам буває складно одразу відповісти на це питання. Якщо згадати цю інформацію заздалегідь і занотувати її, можна зекономити час на прийомі і не хвилюватися з цього приводу.
Окрім цього, лікарю може знадобитися інформація про наявність в анамнезі гінекологічних патологій, тому бажано приносити на прийом результати попередніх УЗД та аналізів.
Якщо Ви приймаєте антибіотики чи гормони, обовязково попередьте про це лікаря, тому що ці медикаменти можуть впливати на результати деяких діагностичних досліджень. Важливо нічого не приховувати від лікаря, бо його задача обєктивно оцінити стан Вашого здоровя та допомогти Вам.
Підготуватися до прийому у гінеколога досить нескладно, ці прості кроки не віднімуть багато Вашого часу. Але заздалегідь сплановані дії допоможуть Вам зробити візит більш продуктивним та уникнути хвилювання, яке є природнім і періодично зявляється у всіх жінок.

ПІДГОТУВАЛИ:
ГРЕСЬКО М. Д., доцент кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету.
ЛУЦИК М.О.,Студентка 6 курсу Буковинського державного медичного університету.

1-10 of 215