Новини


17.09.2020р. відбулась регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» спільно з асоціацією акушерів гінекологів Чернівецької області на тему: «Актуальні питання акушерства та гінекології»

опубліковано 17 вер. 2020 р., 10:08 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 вер. 2020 р., 10:17 ]

 Чому важливо вживати фолієву кислоту для жінок дітородного віку?

опубліковано 21 трав. 2020 р., 08:40 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:45 ]

Фолієва кислота це життєво необхідний водорозчинний вітамін групи B, також поширеними її назвами є вітамін M і B9, Вс, фолат, фолацин, птероілглютамінова кислота, тетрагідрофолієва кислота, що бере участь в ряді важливих обмінних реакцій в організмі людини. Назва вітаміну походить від латинського folium - «лист». Справа в тому, що вперше вчені виявили фолієву кислоту в продуктах харчування у великій кількості саме в листі зелені: петрушка, базиліці, кропі, салаті і шпинаті.

Фолієва кислота бере активну участь в процесах регуляції функцій органів кровотворення, позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підтримує імунну систему, бере участь в окисно-відновних процесах в організмі, сприяє нормальному утворенню і функціонуванню білих кров’яних тілець. Також вітамін В9 необхідний для біосинтезу білка, позитивно впливає на продуктивну роботу мозку, особливо кісткового, допомагає засвоювати інші вітаміни групи В, сприяє вирівнюванню пігментації.

Фолієва кислота відіграє найважливішу роль особливо при вагітності. За даними ВООЗ, дефіцит фолієвої кислоти зустрічається більш ніж у половини сучасних жінок. В9 є одним з незамінних елементів в процесі формування ДНК, бере участь в фізіологічному, тобто правильному, розвитку плода. Саме цей процес найбільш важливий для ембріона, плоду, а в подальшому - і для дитини. Адже від «якості» ділення клітин залежить правильність закладки і розвитку внутрішніх органів дитини, в тому числі серця і головного мозку.

Процес утворення нервової трубки плода, з якої в подальшому утворюється вся нервова система - від нервових волокон до кори головного мозку, відбувається на перших етапах розвитку вагітності, тобто до 12 тижнів. Тому особливо важливо дотримуватися цільовий рівень фолієвої кислоти в першому триместрі вагітності.   

Цікаво, що у високих дозах фолієва кислота має естрогеноподібну дію, сповільнюючи настання менопаузи і послаблюючи її симптоми, а також дозволяє коректувати у дівчат-підлітків статевий розвиток.

Джерелами фолієвої кислоти є харчові продукти та харчової добавки, що містить натуральний вітамін.

Джерела фолієвої кислоти рослинного походження містяться у бобових, зелених листових овочах, пшеничних проростках і дріжджах, злаках, висівках, гречаній і вівсяній крупах, цитрусових (особливо Памела і грейпфрути). Горіхи, банани, диня, абрикоси, суниця, інжир, аґрус, вишня, капуста (білокачанна), гарбуз, морква, фініки, гриби, буряк, томати, хліб – це все є рослинні джерела фолієвої кислоти.

Джерелом фолієвої кислоти твариного походження є печінка, яловичина, баранина, свинина, домашня птиця, яйця, молоко і молочні продукти, риба.

Оскільки наступає літо, то влітку слід звернути увагу на фрукти, овочі та ягоди, які є безпосереднім джерелом фолієвої кислоти, особливо суниця, вишня і аґрус.

При вагітності брак фолієвої кислоти може стати причиною серйозних порушень і навіть аномалій розвитку плоду. Причому аномалії виникають дуже важкі: мозкові грижі; дефекти нервової трубки, яка є зачатком і основою всієї нервової системи у тварин і людини; гідроцефалія – водянка головного мозку, або аненцефалія – його повна відсутність; різні вроджені розумові патології і затримки розумового розвитку.

 А також передчасні пологи, передчасний розрив навколоплідної оболонки і народження недоношеної дитини – всього цього можна уникнути, якщо жінка під час вагітності отримує достатньо фолієвої кислоти.

Щоб попередити негативні наслідки при нестачі фолієвої кислоти спробуємо розібратися як правильно корегувати та вживати в достатній кількості В9.

Як приймати фолієву кислоту?

Зручні форми випуску :  жувальні таблетки,  рідка форма, капсули,  льодяники, пастилки,  рослинні капсули, таблетки.

Дозування 400 або 800 мкг?

Вітамін В9 випускається в зручній дозуванні: 400 мкг, 800 мкг, 1 мг. Така різноманітність обумовлено різними показаннями з прийому певної дози. Так, початкові етапи профілактики дефіциту В9 часто проводять добавкою, що містить 800 мкг, і лише потім переходять на 400 мкг В9. При цьому, два-три рази на рік рекомендується повторювати курс прийому В9 дозою 800 мкг.

Фолат або фолієва кислота?

У харчових добавках часто зустрічається вітамін В9 у вигляді метілфолата - це одна з форм вітаміну, яка володіє найбільш вираженою активністю. Справа в тому, що сама по собі фолієва кислота не є достатньо активною речовиною. Наприклад, вона не здатна проникнути через гематоенцефалічний бар'єр і потрапити в мозок. Щоб пройти цей бар'єр, В9 повинен перетвориться в більш активну форму фолатів. Фолати - це загальна назва для речовин В9.

Денна норма споживання вітаміну В9

Вагітній жінці необхідно підвищену кількість В9 - до вікової норми додається 200 мкг / добу. Наприклад, вагітній у віці 40 років в першому триместрі необхідно вживати 400 мкг / добу вітаміну В9. Слід звернути увагу, що користь і необхідність прийому фолатів під час вагітності доведена ВОЗ.

Під час лактаційного періоду - годування грудьми, необхідно вживати на 60-100 мкг / добу більше від вікової норми.

Курс прийому харчової добавки з фолієвою кислотою:

·        Людині необхідно вживати певну кількість фолієвої кислоти щодня. Це потрібно для того, щоб рівень фолатів в крові не опускався нижче нормального значення 5-20 мкг / л.

·        Важливість прийому добавки день у день базується на тому, що фолати дуже скоро виводяться з організму - наприклад, в день втрачається 1% фолатів з сечею, крім цього частина витрачається на різні метаболічні процеси.

·        Фолієву кислоту необхідно вживати постійно. В залежність від обраної вами дозування препарату, один або два рази на день.

·        Вітамін В9 бажано вживати разом з їжею, чим раніше - тим краще. Прийом вітаміну В9 у вечірній час може стимулювати нервову систему і тимчасово погіршити якість сну. Денний же прийом навпаки, додасть життєвої енергії і посприяє будь-якої активності.

А безпосередньо у виборі препарату з фолієвою кислотою вам допоможе сімейний лікар або лікар-перинатолог під час вагітності.

Будьте здорові! Бережіть себе!

Матеріал підготувала: к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет»,  Дяк Крістіна Вікторівна.

ГОТУЄМОСЯ ДО ВАГІТНОСТІ

опубліковано 21 трав. 2020 р., 08:35 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:39 ]

Ви вирішили стати батьками? Чудово! А чи відомо вам, що потрібно ретельно готуватися до настання бажаної вагітності? Пара, яка планує дитину, повинна знати, що здоровий малюк може народитися тільки у здорових батьків.

Порадами для майбутніх батьків поділилася Наталія Волошинович - лікар акушер-гінеколог, викладач кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету. Підготовка до вагітності має назву прегравідарна або преконцепційна підготовка (з лат. gravida – «вагітна»). Це комплекс діагностичних і лікувально-профілактичних заходів, що спрямовані на зменшення ризиків виникнення різноманітних ускладнень під час вагітності та пологів, а також народження дітей із вродженими вадами розвитку. Ретельно проведена преконцепційна підготовка дозволяє оцінити стан здоров’я майбутніх тата і мами та підвищити вірогідність настання нормальної вагітності, виношування та народження здорової дитини.

 Одже, про що потрібно подбати заздалегідь, перш ніж приступати до зачаття?

За 3-6 місяців до планованої вагітності сімейній парі необхідно повністю відмовитись від вживання алкоголю та тютюнопаління; обмежити вплив промислових токсинів (розчинники, летючі речовини та ін.), шкідливих фізичних факторів (шум, вібрація, електромагнітні поля, іонізуюча радіація та ін.). Необхідно  звернути увагу на харчування – категорично відмовитись від фаст-фудів, виключити з раціону копченості, напівфабрикати і продукти із значним вмістом стабілізаторів та консервантів. Слід надати перевагу овочам та фруктам. Важливе значення має споживання їжі багатої фолатами й вітамінами групи В. Харчові джерела фолієвої кислоти містяться в злакових і продуктах їхньої переробки (борошно грубого помолу, хлібо-булочні виробу із цього борошна, гречана й вівсяна крупа), а також багатими на їхній вміст є квасоля, соя, цвітна капуста, салат, шпинат, зелена цибуля, гриби, печінка, сир, ікра та яйця. Чим раніше ви перейдете на раціональне і збалансоване харчування – тим краще. Адже здорове та правильне харчування зміцнить імунітет та помітно покращить самопочуття.

Уникайте надмірної інсоляції (впливу сонячної радіації), переохолодження, фізичних та емоційних перенапружень, гарячих ванн та саун. Майбутнім матусям необхідно нормалізувати масу тіла. Жінкам, які важать менше 45 кг – в сторону її збільшення, а жінкам, вага яких 70 кг і більше – зайнятись поступовим схудненням, шляхом регулярних занять спортом та обмеженням вуглеводної їжі. Гарна фізична підготовка – це майже стовідсоткова гарантія легкої вагітності й нормальних пологів. В жодному випадку не вживайте препарати для зменшення апетиту чи «спалювання жирів».

Основним принципом перинатальної медицини сьогодні є демедикація вагітності. Тобто, чим менше лікарі призначають медикаментів, тим краще. Проте, для профілактики вроджених вад нервової трубки плоду рекомендується вживати щоденно 400 мкг фолієвої кислоти як чоловікові, так і жінці мінімум за 3 місяці до зачаття.  Препарати, що містять фолієву кислоту, часто мають у складі й необхідну дозу вітамінів. Але в жодному разі не потрібно обирати їх самостійно, адже доза для лікування і профілактики – різна. Порадьтесь з лікарем, скільки і протягом якого часу слід приймати, щоб не завдати собі шкоди. Трапляються жінки, що мають хронічні захворювання, до прикладу, бронхіальну астму, цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, які самостійно припиняють приймати ліки від цих хвороб, вважаючи, що це зашкодить дитині. Але цим вони можуть погіршити стан свого здоров’я та завдати шкоди плоду.

 І, звичайно, основним моментом у підготовці до вагітності є відвідування медичного закладу, де вас оглянуть, обстежать та проконсультують. Розпочинати слід з огляду лікаря акушер-гінеколога з обов’язковою кольпоскопією і забором мазків на мікрофлору та на онкоцитологічне дослідження. Також необхідно пройти ультразвукове обстеження органів малого тазу для виключення патологічних процесів та для визначення стану репродуктивних органів.

Слід пам’ятати, що деякі інфекційні захворювання дуже небезпечні для вагітної та плода.

Обов’язковим є обстеження на TORCH-інфекції. Адже неможливо точно знати чи хворіли ви краснухою чи ні. Не завжди і батьки володіють даною інформацією, оскільки краснуха часто маскується під банальне ГРВІ, чи навпаки. Більш точну інформацію можна отримати лише з аналізу крові на виявлення антитіл. Проводиться кількісний аналіз з визначенням титру антитіл – антитіла до краснухи, хламідій, герпесу, токсоплазми, цитомегаловірусу. Наявність антитіл IgG означає вироблений імунітет до цих інфекцій і не є перешкодою для вагітності. Наявність IgM означає гостру стадію захворювання, планування вагітності при такому результаті аналізу потрібно відтермінувати до повного одужання. Якщо немає антитіл IgG до краснухи, необхідно зробити щеплення і після цього оберігатися, щоб запобігти випадковій вагітності протягом 3 місяців. Підступність вірусу полягає в тому, що потрапляючи в організм вагітної жінки, він проходить через плацентарний бар’єр і уражає плід, що в подальшому призводить до вроджених вад розвитку.

 

Не менш важливим є обстеження на ВІЛ-інфекцію, сифіліс і деякі види гепатитів (зазвичай В і С).

Лабораторне визначення групи крові і резус-фактора (причому не тільки у майбутньої мами, але і у тата) дає можливість визначити ризик резус-несумісності і несумісності по групі крові.

Також необхідно відвідати терапевта. Дуже добре, якщо ви повністю здорові, і все-таки переконатися у цьому не завадить! Лікар огляне вас, оцінить загальний стан організму й готовність до майбутніх навантажень. При виявлені хронічних захворювань – скерує вас до вузьких спеціалістів. Можливо, порекомендує пройти обстеження в інших фахівців – ендокринолога, невропатолога, генетика та ін.

Не варто відтерміновувати візит до стоматолога для оцінки стану ротової порожнини. Відомо, що під час вагітності стан зубів погіршується. Тому не лінуйтесь відвідати стоматолога, навіть якщо у вас немає скарг. Варто, щоб лікар оглянув ваші зуби і дав певні рекомендації. Якщо буде потрібно – зробіть рентген, адже після настання вагітності всі опромінювання будуть заборонені.

 

Приємної вам вагітності та легких пологів!

COVID-19 та вагітність

опубліковано 14 трав. 2020 р., 01:12 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:35 ]

COVID-19 - це нова хвороба, яка вражає легені та дихання. Симптоми включають підвищення температури, кашель та утруднене дихання, а також нудоту та діарею, втрату нюху чи смаку. Симптоми можуть з’являтися через 2 - 14 днів після того, як вірус потрапив до організму.

Передача. Більшість випадків COVID-19 в усьому світі мають дані про передачу людини від людини. Вагітні жінки мають ймовірності заразитися інфекцією, не більшу ніж у загальній популяції. Вагітність фізіологічно змінює імунну систему жінки,тому реакції на будь які вірусні інфекції можуть перебігати більш тяжко. Це стосується і COVID-19.

Наразі висувають припущення стосовно вертикальної передачі (передача від жінки дитині антенатально або під час пологів). У двох статтях було опубліковано дані про IgM для SARS-COV-2 у сироватці новонароджених. Оскільки IgM не проникає через плаценту, це, ймовірно -  неонатальна імунна відповідь на внутрішньоутробну інфекцію. Попередні повідомлення з Китаю свідчать про відсутність доказів цього: навколоплідні води, пуповина, мазки з горла новонароджених, плаценти та зразки грудного молока від інфікованих COVID-19 жінок та їхніх дітей до цих пір усі давали негативні результати на наявність вірусу.

Вплив на вагітних. Більшість жінок відчувають лише легку або помірну симптоматику застуди / грипу. Більш важкі симптоми, такі як пневмонія та виражена гіпоксія широко описані при наявності COVID-19 у людей групи ризику, до якої можна включити і вагітних.

Існують повідомлення про випадки жінок із тяжким перебігом корона вірусної інфекції на момент народження, які потребували вентиляції та оксигенації. У науковій літературі опубліковано одиночний випадок смерті матері та внутрішньоутробної смерті плода на 30 тижні вагітності. Ці випадки смерті, які сталися в Ірані, були безпосередньо віднесені до COVID-19.

Вплив на плід. Наразі немає даних, які б свідчили про підвищений ризик викидня або ранньої втрати вагітності через COVID-19. В даний час немає доказів того, що вірус тератогенний. Існують випадки передчасних пологів у жінок із COVID-19, але незрозуміло, чи це має безпосереднє відношення до корона вірусної інфекції чи за іншої причини.

Рекомендації. Вагітним, так як і всім людям що входять до групи ризику, та тих, що поза нею рекомендують:

·                   часто мити руки милом та водою не менше 20 секунд;

·                   застосовувати дезінфікуючі засобом для рук, що містить не менше 60% спирту, якщо неможливо їх помити;

·                   уникати дотику очей, носа та рота;

·                   залишатися вдома якомога більше;

·                   триматись не менше 2 метрів від інших людей, якщо вам потрібно вийти на вулицю;

·                   уникати хворих.

Головне завдання – не піддаватись загальній паніці та не забувати, що емоційний стан жінки також чинить значний вплив на стан плода.

Підготувала: студентка 5 курсу 23 групи медичного факультету №2 (спец. «Лікувальна справа») ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» Таранцова Л.О.

Викладач: канд. мед. наук, доцент кафедри акушерства та гінекології Бакун О.В

Харчування під час вагітності

опубліковано 14 трав. 2020 р., 00:59 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 21 трав. 2020 р., 08:31 ]

Вагітність та майбутнє материнство – гарна причина змінити свій звичайний спосіб життя і особливо - харчування. Це допоможе швидше повернутись у форму після пологів та мати достатньо енергії для догляду за малюком.

Протягом наступних 9 місяців виникне потреба в додаткових поживних елементах, таких як кальцій, залізо, фолієва кислота та вітаміни. Принципи харчування вагітних досить прості: їсти краще щонайменше 3 - 5 разів на день невеликими порціями. Щоденний раціон має включати фрукти, овочі, м’ясо чи риба, молочні та зернові продукти. Не забувайте про різноманітність харчування та корисні перекуси. Не вживайте дуже солодкі та дуже солоні продукти. Іноді під час вагітності виникає бажання їсти крейду, глину, лід та інше. Досить часто це пов’язано з нестачею заліза, кальцію в організмі, тому обов’язково скажіть про такі симптоми своєму лікарю.

Заборонених продуктів немає, але краще уникати: сирого, погано термічно обробленого м’яса, риби, морепродуктів та яєць; не пастеризованих та немитих продуктів. Також відмовтесь від алкоголю: не забувайте, якщо п’єте Ви - дитина п’є разом із Вами. Якщо полюбляєте каву – обмежте її споживання до 1 чашки на день, адже інтенсивне споживання кофеїну підвищує ризик викидня, підвищення артеріального тиску і не забувайте, що кофеїн також є у газованих напоях та чаях.

Чим активніший спосіб життя Ви ведете, тим більше калорій Вам потрібно. Не забувайте прислухатись до свого організму. Пам’ятайте, що вагітність – це фізіологічний процес і один з найкращих періодів у Вашому житті. Будьте здорові!

Передракові захворювання. Що потрібно знати про них?

опубліковано 4 лют. 2020 р., 01:48 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 6 бер. 2020 р., 01:21 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Репродуктивне здоров’я важливе для будь-якої жінки. Існує безліч захворювань статевих органів, які можуть мати складні наслідки. Фонові й передракові хвороби – сигнали про необхідність негайного лікування, тому слід розуміти, що це за хвороби та які їх симптоми.

СИМПТОМИ ФОНОВИХ ХВОРОБ

Найбільш поширені фонові патології цього типу – це захворювання шийки матки. Це доброякісні процеси, що мають запальну, дисгормональну й посттравматичну природу.

Загальна кількість патологічних процесів в шийці матки на 80–85 % складається з фонових (доброякісних) процесів. Ці хвороби передують ракові, але їх латентний період – порівняно довгий, що забезпечує можливість їх своєчасного виявлення та лікування.

ПОШИРЕНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Серед фонових хвороб шийки матки найчастіше зустрічаються наступні:

ерозія – тягнучий біль внизу живота, біль під час статевого акту й кровотечі після нього, свербіж, печіння та білі;

псевдоерозія або ектопія – прозорі або білі слизові виділення, біль під час статевого акту та кровотечі після нього, порушення в менструальному циклі, безпліддя;

ендометріоз – тазовий біль постійного або циклічного характеру, перед менструаціями, біль при статевому акті, посилення й подовження менструальних кровотеч, біль при звільненні кишечника або сечового міхура, безпліддя;

лейкоплакія – наявність світлих виділень, особливо після статевого акту, біль і кров’янисті виділення;

поліп цервікального каналу – проходить, як правило, безсимптомно;

цервіцит – виділення, які мають слизовий, гнійний або змішаний характер, рідше – ниючий біль у нижній частині живота.

Фонові захворювання вульви – це неопластичні (пухлинні) ураження зовнішніх статевих органів. Ця хвороба також називається «дистрофією вульви» й розділяється на три головні підвиди:

крауроз – набряклість і почервоніння статевих губ, печіння, свербіж, атрофія шкіри й слизових оболонок клітора, перианальної області, шкіри промежини, різко звужується вхід у піхву;

лейкоплакія вульви – поява білястих плям невеликого розміру, постійний свербіж і печіння, поколювання й оніміння;

інші дерматози.

До фонових процесів ендометрію відносяться:

залозиста гіперплазія – порушення менструального циклу, виділення та надмірні місячні;

залозисто-кістозна гіперплазія – біль, який виникає відразу після статевого акту, сильні жовто-коричневі слизові виділення, почуття присутності чужорідного тіла внизу живота;

поліпи – серйозні порушення менструального цику і, кров’янисті виділення між місячними, під час та після статевого акту, тривалі місячні, переймоподібний біль внизу живота, безпліддя.

СИМПТОМИ ПЕРЕДРАКОВИХ ХВОРОБ

Передракові захворювання виникають на тлі фонових або без них, відрізняються наявністю вираженої проліферації, атипії, метаплазії клітинних елементів тканин.

До передракових хвороб шийки матки відносяться дисплазія (виділення із статевих шляхів, поява у виділеннях після використання тампонів або статевого акту прожилків крові, відчуття болю під час статевого акту, тягнучий біль унизу живота.

Ерозивна лейкоплакія характеризується появою сукровичних виділень після статевого акту. Проста лейкоплакія може проходити без яскраво виражених симптомів. При розвитку хвороби може спостерігатися поява свербіжу в області промежини, сухість піхви, поява мікротріщин на поверхні статевих губ, неприємні відчуття під час статевого акту. При проліферативній лейкоплакії відчувається печіння й дискомфорт в промежині, поява утворень на статевих губах.

Аденоматоз (проблеми з менструаціями) проявляється затяжними, болючими й дуже сильними виділеннями коричневого кольору за декілька днів до і після менструації. Часто відбуваються маткові кровотечі в період між місячними, починається біль унизу живота, анемія та безпліддя.

Передраковий процес ендометрію – атипова гіперплазія. Симптоми цієї хвороби: сильні жовто-коричневі слизові виділення, біль, який виникає відразу після статевого контакту, відчуття присутності чужорідного тіла в нижній частині живота.

Передраковим станом вульви вважається й епітеліальна дисплазія різної міри. У більшості випадків хвороба не має чітких симптомів, в інших випадках вони можуть бути досить різноманітними. Захворювання можна запідозрити за наявності ознак дистрофії.

СУЧАСНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

На сьогодні існує безліч різних методів діагностики фонових і передракових захворювань жіночих статевих органів. Серед них – цитологічне дослідження мазків з жіночих статевих органів на наявність клітин «атипій» при кожному відвідуванні гінеколога, зокрема, метод рідинної цитології; кольпоскопія – мікроскопічне дослідження шийки матки з метою виявлення мікроскопічних змін на поверхні слизової оболонки; УЗД жіночих статевих органів, особливо тіла матки та яєчників та інші.

Фонові і передракові захворювання жіночих статевих органів мають не лише неприємні симптоми, але й загрожують раком. Своєчасна діагностика та лікування – це запорука профілактики онкологічної хвороби. Турбуйтесь про своє здоров’я та зберігайте його на довгі роки!

Інформацію підготувала викладач кафедри акушерства та гінекології Волошинович Наталія Сергіївна

Попередження небажаної вагітності

опубліковано 16 груд. 2019 р., 23:25 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 груд. 2019 р., 00:08 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]


17.12.2019 р.  Упродовж останніх років спостерігається збільшення показників захворюваності та смертності серед дівчат-підлітків, які спричинені ранніми вагітностями, пологами та абортами, як наслідок низької культури міжстатевих відносин. Дослідження показали, що серед дівчат, віком 14-18 років, які живуть статевим життям, 30,8 % були вагітними. У 53,6 % наслідком вагітності став медичний аборт, лише у 25 % - пологи, а у 21,4 % - мимовільний викидень. Ця ситуація є дуже тривожною, тому що дані показники у декілька разів більші від відповідних показників західноєвропейських країн.

Одним з основних аспектів консультування підлітків є забезпечення їх інформацією з питань контрацепції. Слід погодитися з тим, що найкращий засіб контрацепції для більшості підлітків —це відповісти "ні". Молоді люди часто вірять різним міфам про методи контрацепції, і ці міфи повинен розвіяти консультант.

Способи контрацепції для підлітків поділяють на:

• бажані (презервативи, ОК);

• застосовані (діафрагма, губка, сперміциди);

• менш популярні (ПМПС);

• застосовані в крайніх випадках (ВМЗ, посткоїтальна контрацепція).

У випадках правильного використання презервативи є достатньо ефективними (теоретична ефективність 90-95 %, а практична –90 %). Використання презервативів надає підліткам впевненості в собі, оскільки як юнака, так і дівчинку, хвилює вірогідність небажаної вагітності чи ризик зараження ЗПСШ. Це необхідно підкреслювати під час бесіди з підлітками.

ОК стають усе більш популярними серед підлітків, оскільки вони не впливають на сексуальну активність і забезпечують високий контрацептивний ефект. Теоретична ефективність ОК у жінок репродуктивного віку складає 99,5 %, а практична –98 %. Показник неефективності (індекс Перля) у підлітків дещо вищий, що зумовлено помилками (пропусками) в застосуванні ОК в юному віці. Гормональні засоби контрацепції не варто вибирати самостійно чи за порадою подруги. Призначати їх повинен фахівець після гінекологічного і загального обстеження.

Однак існують випадки, за яких ніяких заходів не приймалося або статевий акт супроводжувався таким способом попередження вагітності, який не можна вважати надійним (наприклад застосовувався перерваний статевий акт або розірвався презерватив). Крім того, зґвалтування є також показанням для використання екстреної контрацепції.

Тому кожний метод контрацепції застосовується в залежності від ситуації для попередження небажаної вагітності. А кожна сучасна дівчина-підліток чи молода жінка повинна замислюватися над збереженням свого здоров’я, а особливо репродуктивного.

Інформацію підготувала: Асистент кафедри акушерства та гінекології Дяк К.В.

Нобелівська премія з фізіології та медицини 2019 року

опубліковано 1 груд. 2019 р., 23:50 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 1 груд. 2019 р., 23:51 ]

7.10.2019 р. Нобелівська асамблея Каролінського інституту визначилася з цьогорічним переможцем в галузі медицини. Ним стали одразу троє вчених: Ґреґ Семенза та Вільям Кейлін зі Сполучених Штатів та британець Пітер Реткліфф. Їхні дослідження допомогли визначити, як саме живі клітини реагують на перепади рівня кисню. За словами представників Нобелівського комітету, відкриття трьох науковців можуть допомогти в лікуванні анемії та раку.

До останнього ім’я переможця – і навіть кандидатури ймовірних переможців – не розголошувалися. Вранці 7 жовтня Нобелівський комітет оприлюднив фото свого секретаря Томаса Перлманна, який саме повідомляв комусь про присудження телефоном.

«Хтось отримує хвилюючі новини від Томаса Перлманна, секретаря Нобелівського комітету», – мовиться в коментарі до світлини.

Someone is receiving exciting news from Thomas Perlmann, the Secretary of the Nobel Committee.

Find out who! We’ll be breaking the news right here very soon.

Photo: Yanan Li

Посмотреть изображение в Твиттере
208 человек(а) говорят об этом

На засіданні Перлманн оголосив імена лауреатів. Цьогоріч їх троє – максимальна кількість, між якою можуть розподілити нагороду:

  • Ґреґ Семенза, Університет Джонса Гопкінса, Балтимор, США;
  • сер Пітер Реткліфф, Оксфорд та Інститут Френсіса Кріка в Лондоні, Велика Британія;
  • Вільям Кейлін, Інститут ракових досліджень Дана-Фарбер, Бостон, США.
Зліва направо: Ґреґ Семенза, Пітер Реткліфф та Вільям Кейлін
Зліва направо: Ґреґ Семенза, Пітер Реткліфф та Вільям Кейлін

Як пояснив член Нобелівської асамблеї Рендал Джонсон, дослідження трьох науковців стосувалися реакції живих клітин на зміну рівня кисню. Сукупно їхня робота допомогла визначити процес регулювання того, як тіло реагує на підвищення та падіння рівня кисню навколо. Таким чином вони відкрили «регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає».

Як розповів Джонсон, один із лауреатів, Ґреґ Семенза, ще в 1990-х виділив комплекс протеїнів HIF, який складається з протеїнів HIF-1a та ARNT. І саме HIF-1a є присутнім у клітині, коли рівень кисню знижується, та зникає, коли він росте.

Нагороду отримали троє науковців, які «відкрили регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає», розповів Рендалл Джонсон (праворуч за кафдерою)
Нагороду отримали троє науковців, які «відкрили регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає», розповів Рендалл Джонсон (праворуч за кафдерою)

«В час, коли Семенза клонував HIF у 1995-му, Вільям Кейлін досліджував ген, пов’язаний з раком, під назвою Von Hippel-Lindau. Його група в співпраці з іншими показала, що клітини, яким бракує VHL, мають підвищене вираження генів, індукованих гіпоксією. Відповідно, група Пітера Реткліффа визначила, що VHL є необхідним для знищення HIF протеасомою. Це визначило, що ключова роль гену VHL полягає в спрямуванні HIF для знищення в умовах підвищеного рівня кисню. Однак ми досі не знали, як кисень регулював цей процес. Реткліфф та Кейлін одночасно показали цей шлях, продемонструвавши, як киснезалежна реакція визначає долю HIF в умовах високого кисню», – сказав він.

За словами члена асамблеї, відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів. Потенційно ліки, які підвищують кількість комплексу HIF, можуть використовуватися для лікування анемії, а ті, які його пригнічують – проти деяких форм раку.

За словами Рендалла Джонсона (праворуч), відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів
За словами Рендалла Джонсона (праворуч), відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів

«Ці фундаментальні відкриття значно підвищили наше розуміння того, як тіло адаптується до змін, а їх використання вже впливають на практичну медицину. Троє лауреатів цього року значно розширили наші знання про те, як фізіологічна реакція робить життя можливим», – підсумував Джонсон.

Сума винагороди в 2019 році становить 9 мільйонів шведських крон, що наразі дорівнює понад 900 тисячам доларів США.

Перлманн розповів, що не одразу зміг додзвонитися до Вільяма Кейліна, але, коли це вдалося, науковець був щасливий дізнатися про свій статус Нобелівського лауреата.

«Останнім я подзвонив Вільяму Кейліну, чийого номера в нас не було, тож цього ранку я спершу подзвонив його сестрі, яку розбудив. Вона дала мені два номери. За першим мені сказали, що номер невірний, але другий виявився правильним, тож я зміг поговорити з Вільямом Кейліном. Він був дуже щасливий, майже втратив дар мови. Найбільш бадьорим з них трьох, здається, був Пітер Реткліфф, який був у своєму офісі. Ґреґ Семенза, здається, також спав до дзвінка і був дуже радий. Взагалі вони були щасливі розділити цю нагороду між собою», – сказав секретар Нобелівського комітету.

Довідка

Згідно з заповітом засновника премії Альфреда Нобеля, нагороду отримує «особа, яка зробила найважливіше відкриття в галузі фізіології або медицини». Премію присуджують за конкретне відкриття, а не роботу в галузі протягом життя.

Ця нагорода в галузі медицини – 110-а за історію Нобелівської премії. Всього лауреатами премії стали 219 осіб (разом із лауреатами 2019 року). З них 12 – жінки.

Лише 39 нагород отримав один лауреат. У 33 випадках її ділили між собою двоє вчених. Нагородження 2019 року стало 38-м випадком, коли премію розділили на трьох.

Інформація про номінантів є засекреченою протягом 50 років. Наразі в архіві Нобелівського комітету розкриті дані про номінантів першої половини ХХ століття. В галузі медицини та фізіології їх було 5 110.

Подавати пропозиції щодо майбутнього лауреата Нобелівської премії з медицини можуть:

  • члени Нобелівської асамблеї Каролінського інституту в Стокгольмі;
  • медики та біологи з числа членів Королівської шведської академії наук;
  • лауреати Нобелівської премії з медицини або хімії;
  • члени Нобелівського комітету, які не входять до складу асамблеї;
  • Штатні професори факультетів медицини в навчальних закладах Швеції або працівники на аналогічних посадах в Данії, Фінляндії, Ісландії та Норвегії;
  • штатні професори не менш ніж шести інших факультетів медицини в університетах інших країн світу, яких відбирає Нобелівська асамблея;
  • науковці, чию участь Нобелівська асамблея вважатиме доречною.

Номінувати самого себе на Нобелівську премію не можна.

Із 1974 року Нобелівську премію не можна отримати посмертно, якщо тільки не йдеться про смерть лауреата вже після рішення щодо його перемоги.

Робота над обранням лауреата премії з медицини триває протягом всього року: ще восени Нобелівський комітет розсилає запрошення інституціям та особам, які мають право подавати кандидатури. Прийом заявок завершується 31 січня. Протягом весни та літа Нобелівський комітет оцінює заявки, а на початку вересня звітує перед Нобелівською асамблеєю Каролінського інституту.

У 2018 Нобелівську премію з фізіології і медицини отримали вчені зі США і Японії Джемс Еліссон і Тасуку Хондзьо за відкриття в сфері боротьби з раком. Вони відкрили терапію в лікуванні раку, яка використовує здатність імунної системи людини атакувати клітини ракової пухлини.

Першокурсників БДМУ посвятили в студенти

опубліковано 4 вер. 2019 р., 03:11 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎

30.08.2019 р.
в Палаці «Академічний» відбулися урочистості з нагоди посвяти першокурсників у студенти Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет».

Зазначимо, що 2019 рік – ювілейний для університету, адже у жовтні наш навчальний заклад святкуватиме 75-річчя.

Цьогоріч першокурсниками БДМУ стали 803 особи, з них на державній формі навчатимуться 205 студентів, на контрактній формі – 598 осіб.

З важливою подією першокурсників привітав ректор БДМУ Тарас Бойчук та почесні гості – Віталій Мельничук, заступник голови Чернівецької обласної ради, Оксана Андрієць, директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА, Ірина Ісопенко, в.о. директора Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА та Микола Борець, керуючий справами Чернівецької обласної ради.

Щемливою миттю для кожного студента стало прийняття клятви першокурсника, яку зачитала проректор з науково-педагогічної роботи та виховання Ніна Зорій за участю деканів факультетів та директора коледжу БДМУ.

Після виконання студентського гімну «Гаудеамус» за традицією студенти 6 курсу привітали першокурсників та побажали їм гідно підтверджувати статус студента БДМУ.

Принагідно, від імені ректорату БДМУ здоровимо викладачів та студентів з новим навчальним роком та бажаємо нових звершень та перемог.

Джерело: веб-сайт БДМУ

З Днем Незалежності України!

опубліковано 4 вер. 2019 р., 03:03 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎

24.08.2019 р.
Колектив кафедри вітає співвітчизників з Днем Незалежності! Бажаємо всім українцям миру, добра і щастя. Нашій неньці-Україні бажаємо процвітання, а також швидкого повернення окупованих територій.

1-10 of 190