Новини


Передракові захворювання. Що потрібно знати про них?

опубліковано 4 лют. 2020 р., 01:48 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 6 бер. 2020 р., 01:21 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Репродуктивне здоров’я важливе для будь-якої жінки. Існує безліч захворювань статевих органів, які можуть мати складні наслідки. Фонові й передракові хвороби – сигнали про необхідність негайного лікування, тому слід розуміти, що це за хвороби та які їх симптоми.

СИМПТОМИ ФОНОВИХ ХВОРОБ

Найбільш поширені фонові патології цього типу – це захворювання шийки матки. Це доброякісні процеси, що мають запальну, дисгормональну й посттравматичну природу.

Загальна кількість патологічних процесів в шийці матки на 80–85 % складається з фонових (доброякісних) процесів. Ці хвороби передують ракові, але їх латентний період – порівняно довгий, що забезпечує можливість їх своєчасного виявлення та лікування.

ПОШИРЕНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Серед фонових хвороб шийки матки найчастіше зустрічаються наступні:

ерозія – тягнучий біль внизу живота, біль під час статевого акту й кровотечі після нього, свербіж, печіння та білі;

псевдоерозія або ектопія – прозорі або білі слизові виділення, біль під час статевого акту та кровотечі після нього, порушення в менструальному циклі, безпліддя;

ендометріоз – тазовий біль постійного або циклічного характеру, перед менструаціями, біль при статевому акті, посилення й подовження менструальних кровотеч, біль при звільненні кишечника або сечового міхура, безпліддя;

лейкоплакія – наявність світлих виділень, особливо після статевого акту, біль і кров’янисті виділення;

поліп цервікального каналу – проходить, як правило, безсимптомно;

цервіцит – виділення, які мають слизовий, гнійний або змішаний характер, рідше – ниючий біль у нижній частині живота.

Фонові захворювання вульви – це неопластичні (пухлинні) ураження зовнішніх статевих органів. Ця хвороба також називається «дистрофією вульви» й розділяється на три головні підвиди:

крауроз – набряклість і почервоніння статевих губ, печіння, свербіж, атрофія шкіри й слизових оболонок клітора, перианальної області, шкіри промежини, різко звужується вхід у піхву;

лейкоплакія вульви – поява білястих плям невеликого розміру, постійний свербіж і печіння, поколювання й оніміння;

інші дерматози.

До фонових процесів ендометрію відносяться:

залозиста гіперплазія – порушення менструального циклу, виділення та надмірні місячні;

залозисто-кістозна гіперплазія – біль, який виникає відразу після статевого акту, сильні жовто-коричневі слизові виділення, почуття присутності чужорідного тіла внизу живота;

поліпи – серйозні порушення менструального цику і, кров’янисті виділення між місячними, під час та після статевого акту, тривалі місячні, переймоподібний біль внизу живота, безпліддя.

СИМПТОМИ ПЕРЕДРАКОВИХ ХВОРОБ

Передракові захворювання виникають на тлі фонових або без них, відрізняються наявністю вираженої проліферації, атипії, метаплазії клітинних елементів тканин.

До передракових хвороб шийки матки відносяться дисплазія (виділення із статевих шляхів, поява у виділеннях після використання тампонів або статевого акту прожилків крові, відчуття болю під час статевого акту, тягнучий біль унизу живота.

Ерозивна лейкоплакія характеризується появою сукровичних виділень після статевого акту. Проста лейкоплакія може проходити без яскраво виражених симптомів. При розвитку хвороби може спостерігатися поява свербіжу в області промежини, сухість піхви, поява мікротріщин на поверхні статевих губ, неприємні відчуття під час статевого акту. При проліферативній лейкоплакії відчувається печіння й дискомфорт в промежині, поява утворень на статевих губах.

Аденоматоз (проблеми з менструаціями) проявляється затяжними, болючими й дуже сильними виділеннями коричневого кольору за декілька днів до і після менструації. Часто відбуваються маткові кровотечі в період між місячними, починається біль унизу живота, анемія та безпліддя.

Передраковий процес ендометрію – атипова гіперплазія. Симптоми цієї хвороби: сильні жовто-коричневі слизові виділення, біль, який виникає відразу після статевого контакту, відчуття присутності чужорідного тіла в нижній частині живота.

Передраковим станом вульви вважається й епітеліальна дисплазія різної міри. У більшості випадків хвороба не має чітких симптомів, в інших випадках вони можуть бути досить різноманітними. Захворювання можна запідозрити за наявності ознак дистрофії.

СУЧАСНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

На сьогодні існує безліч різних методів діагностики фонових і передракових захворювань жіночих статевих органів. Серед них – цитологічне дослідження мазків з жіночих статевих органів на наявність клітин «атипій» при кожному відвідуванні гінеколога, зокрема, метод рідинної цитології; кольпоскопія – мікроскопічне дослідження шийки матки з метою виявлення мікроскопічних змін на поверхні слизової оболонки; УЗД жіночих статевих органів, особливо тіла матки та яєчників та інші.

Фонові і передракові захворювання жіночих статевих органів мають не лише неприємні симптоми, але й загрожують раком. Своєчасна діагностика та лікування – це запорука профілактики онкологічної хвороби. Турбуйтесь про своє здоров’я та зберігайте його на довгі роки!

Інформацію підготувала викладач кафедри акушерства та гінекології Волошинович Наталія Сергіївна

Попередження небажаної вагітності

опубліковано 16 груд. 2019 р., 23:25 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 груд. 2019 р., 00:08 користувачем Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]


17.12.2019 р.  Упродовж останніх років спостерігається збільшення показників захворюваності та смертності серед дівчат-підлітків, які спричинені ранніми вагітностями, пологами та абортами, як наслідок низької культури міжстатевих відносин. Дослідження показали, що серед дівчат, віком 14-18 років, які живуть статевим життям, 30,8 % були вагітними. У 53,6 % наслідком вагітності став медичний аборт, лише у 25 % - пологи, а у 21,4 % - мимовільний викидень. Ця ситуація є дуже тривожною, тому що дані показники у декілька разів більші від відповідних показників західноєвропейських країн.

Одним з основних аспектів консультування підлітків є забезпечення їх інформацією з питань контрацепції. Слід погодитися з тим, що найкращий засіб контрацепції для більшості підлітків —це відповісти "ні". Молоді люди часто вірять різним міфам про методи контрацепції, і ці міфи повинен розвіяти консультант.

Способи контрацепції для підлітків поділяють на:

• бажані (презервативи, ОК);

• застосовані (діафрагма, губка, сперміциди);

• менш популярні (ПМПС);

• застосовані в крайніх випадках (ВМЗ, посткоїтальна контрацепція).

У випадках правильного використання презервативи є достатньо ефективними (теоретична ефективність 90-95 %, а практична –90 %). Використання презервативів надає підліткам впевненості в собі, оскільки як юнака, так і дівчинку, хвилює вірогідність небажаної вагітності чи ризик зараження ЗПСШ. Це необхідно підкреслювати під час бесіди з підлітками.

ОК стають усе більш популярними серед підлітків, оскільки вони не впливають на сексуальну активність і забезпечують високий контрацептивний ефект. Теоретична ефективність ОК у жінок репродуктивного віку складає 99,5 %, а практична –98 %. Показник неефективності (індекс Перля) у підлітків дещо вищий, що зумовлено помилками (пропусками) в застосуванні ОК в юному віці. Гормональні засоби контрацепції не варто вибирати самостійно чи за порадою подруги. Призначати їх повинен фахівець після гінекологічного і загального обстеження.

Однак існують випадки, за яких ніяких заходів не приймалося або статевий акт супроводжувався таким способом попередження вагітності, який не можна вважати надійним (наприклад застосовувався перерваний статевий акт або розірвався презерватив). Крім того, зґвалтування є також показанням для використання екстреної контрацепції.

Тому кожний метод контрацепції застосовується в залежності від ситуації для попередження небажаної вагітності. А кожна сучасна дівчина-підліток чи молода жінка повинна замислюватися над збереженням свого здоров’я, а особливо репродуктивного.

Інформацію підготувала: Асистент кафедри акушерства та гінекології Дяк К.В.

Нобелівська премія з фізіології та медицини 2019 року

опубліковано 1 груд. 2019 р., 23:50 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 1 груд. 2019 р., 23:51 ]

7.10.2019 р. Нобелівська асамблея Каролінського інституту визначилася з цьогорічним переможцем в галузі медицини. Ним стали одразу троє вчених: Ґреґ Семенза та Вільям Кейлін зі Сполучених Штатів та британець Пітер Реткліфф. Їхні дослідження допомогли визначити, як саме живі клітини реагують на перепади рівня кисню. За словами представників Нобелівського комітету, відкриття трьох науковців можуть допомогти в лікуванні анемії та раку.

До останнього ім’я переможця – і навіть кандидатури ймовірних переможців – не розголошувалися. Вранці 7 жовтня Нобелівський комітет оприлюднив фото свого секретаря Томаса Перлманна, який саме повідомляв комусь про присудження телефоном.

«Хтось отримує хвилюючі новини від Томаса Перлманна, секретаря Нобелівського комітету», – мовиться в коментарі до світлини.

Someone is receiving exciting news from Thomas Perlmann, the Secretary of the Nobel Committee.

Find out who! We’ll be breaking the news right here very soon.

Photo: Yanan Li

Посмотреть изображение в Твиттере
208 человек(а) говорят об этом

На засіданні Перлманн оголосив імена лауреатів. Цьогоріч їх троє – максимальна кількість, між якою можуть розподілити нагороду:

  • Ґреґ Семенза, Університет Джонса Гопкінса, Балтимор, США;
  • сер Пітер Реткліфф, Оксфорд та Інститут Френсіса Кріка в Лондоні, Велика Британія;
  • Вільям Кейлін, Інститут ракових досліджень Дана-Фарбер, Бостон, США.
Зліва направо: Ґреґ Семенза, Пітер Реткліфф та Вільям Кейлін
Зліва направо: Ґреґ Семенза, Пітер Реткліфф та Вільям Кейлін

Як пояснив член Нобелівської асамблеї Рендал Джонсон, дослідження трьох науковців стосувалися реакції живих клітин на зміну рівня кисню. Сукупно їхня робота допомогла визначити процес регулювання того, як тіло реагує на підвищення та падіння рівня кисню навколо. Таким чином вони відкрили «регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає».

Як розповів Джонсон, один із лауреатів, Ґреґ Семенза, ще в 1990-х виділив комплекс протеїнів HIF, який складається з протеїнів HIF-1a та ARNT. І саме HIF-1a є присутнім у клітині, коли рівень кисню знижується, та зникає, коли він росте.

Нагороду отримали троє науковців, які «відкрили регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає», розповів Рендалл Джонсон (праворуч за кафдерою)
Нагороду отримали троє науковців, які «відкрили регулятор, який визначає, як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає», розповів Рендалл Джонсон (праворуч за кафдерою)

«В час, коли Семенза клонував HIF у 1995-му, Вільям Кейлін досліджував ген, пов’язаний з раком, під назвою Von Hippel-Lindau. Його група в співпраці з іншими показала, що клітини, яким бракує VHL, мають підвищене вираження генів, індукованих гіпоксією. Відповідно, група Пітера Реткліффа визначила, що VHL є необхідним для знищення HIF протеасомою. Це визначило, що ключова роль гену VHL полягає в спрямуванні HIF для знищення в умовах підвищеного рівня кисню. Однак ми досі не знали, як кисень регулював цей процес. Реткліфф та Кейлін одночасно показали цей шлях, продемонструвавши, як киснезалежна реакція визначає долю HIF в умовах високого кисню», – сказав він.

За словами члена асамблеї, відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів. Потенційно ліки, які підвищують кількість комплексу HIF, можуть використовуватися для лікування анемії, а ті, які його пригнічують – проти деяких форм раку.

За словами Рендалла Джонсона (праворуч), відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів
За словами Рендалла Джонсона (праворуч), відкриття науковців можуть допомогти в лікуванні анемії, онкологічних захворювань, інсульту, інфекційних захворювань та серцевих нападів

«Ці фундаментальні відкриття значно підвищили наше розуміння того, як тіло адаптується до змін, а їх використання вже впливають на практичну медицину. Троє лауреатів цього року значно розширили наші знання про те, як фізіологічна реакція робить життя можливим», – підсумував Джонсон.

Сума винагороди в 2019 році становить 9 мільйонів шведських крон, що наразі дорівнює понад 900 тисячам доларів США.

Перлманн розповів, що не одразу зміг додзвонитися до Вільяма Кейліна, але, коли це вдалося, науковець був щасливий дізнатися про свій статус Нобелівського лауреата.

«Останнім я подзвонив Вільяму Кейліну, чийого номера в нас не було, тож цього ранку я спершу подзвонив його сестрі, яку розбудив. Вона дала мені два номери. За першим мені сказали, що номер невірний, але другий виявився правильним, тож я зміг поговорити з Вільямом Кейліном. Він був дуже щасливий, майже втратив дар мови. Найбільш бадьорим з них трьох, здається, був Пітер Реткліфф, який був у своєму офісі. Ґреґ Семенза, здається, також спав до дзвінка і був дуже радий. Взагалі вони були щасливі розділити цю нагороду між собою», – сказав секретар Нобелівського комітету.

Довідка

Згідно з заповітом засновника премії Альфреда Нобеля, нагороду отримує «особа, яка зробила найважливіше відкриття в галузі фізіології або медицини». Премію присуджують за конкретне відкриття, а не роботу в галузі протягом життя.

Ця нагорода в галузі медицини – 110-а за історію Нобелівської премії. Всього лауреатами премії стали 219 осіб (разом із лауреатами 2019 року). З них 12 – жінки.

Лише 39 нагород отримав один лауреат. У 33 випадках її ділили між собою двоє вчених. Нагородження 2019 року стало 38-м випадком, коли премію розділили на трьох.

Інформація про номінантів є засекреченою протягом 50 років. Наразі в архіві Нобелівського комітету розкриті дані про номінантів першої половини ХХ століття. В галузі медицини та фізіології їх було 5 110.

Подавати пропозиції щодо майбутнього лауреата Нобелівської премії з медицини можуть:

  • члени Нобелівської асамблеї Каролінського інституту в Стокгольмі;
  • медики та біологи з числа членів Королівської шведської академії наук;
  • лауреати Нобелівської премії з медицини або хімії;
  • члени Нобелівського комітету, які не входять до складу асамблеї;
  • Штатні професори факультетів медицини в навчальних закладах Швеції або працівники на аналогічних посадах в Данії, Фінляндії, Ісландії та Норвегії;
  • штатні професори не менш ніж шести інших факультетів медицини в університетах інших країн світу, яких відбирає Нобелівська асамблея;
  • науковці, чию участь Нобелівська асамблея вважатиме доречною.

Номінувати самого себе на Нобелівську премію не можна.

Із 1974 року Нобелівську премію не можна отримати посмертно, якщо тільки не йдеться про смерть лауреата вже після рішення щодо його перемоги.

Робота над обранням лауреата премії з медицини триває протягом всього року: ще восени Нобелівський комітет розсилає запрошення інституціям та особам, які мають право подавати кандидатури. Прийом заявок завершується 31 січня. Протягом весни та літа Нобелівський комітет оцінює заявки, а на початку вересня звітує перед Нобелівською асамблеєю Каролінського інституту.

У 2018 Нобелівську премію з фізіології і медицини отримали вчені зі США і Японії Джемс Еліссон і Тасуку Хондзьо за відкриття в сфері боротьби з раком. Вони відкрили терапію в лікуванні раку, яка використовує здатність імунної системи людини атакувати клітини ракової пухлини.

Першокурсників БДМУ посвятили в студенти

опубліковано 4 вер. 2019 р., 03:11 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎

30.08.2019 р.
в Палаці «Академічний» відбулися урочистості з нагоди посвяти першокурсників у студенти Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет».

Зазначимо, що 2019 рік – ювілейний для університету, адже у жовтні наш навчальний заклад святкуватиме 75-річчя.

Цьогоріч першокурсниками БДМУ стали 803 особи, з них на державній формі навчатимуться 205 студентів, на контрактній формі – 598 осіб.

З важливою подією першокурсників привітав ректор БДМУ Тарас Бойчук та почесні гості – Віталій Мельничук, заступник голови Чернівецької обласної ради, Оксана Андрієць, директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА, Ірина Ісопенко, в.о. директора Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА та Микола Борець, керуючий справами Чернівецької обласної ради.

Щемливою миттю для кожного студента стало прийняття клятви першокурсника, яку зачитала проректор з науково-педагогічної роботи та виховання Ніна Зорій за участю деканів факультетів та директора коледжу БДМУ.

Після виконання студентського гімну «Гаудеамус» за традицією студенти 6 курсу привітали першокурсників та побажали їм гідно підтверджувати статус студента БДМУ.

Принагідно, від імені ректорату БДМУ здоровимо викладачів та студентів з новим навчальним роком та бажаємо нових звершень та перемог.

Джерело: веб-сайт БДМУ

З Днем Незалежності України!

опубліковано 4 вер. 2019 р., 03:03 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎

24.08.2019 р.
Колектив кафедри вітає співвітчизників з Днем Незалежності! Бажаємо всім українцям миру, добра і щастя. Нашій неньці-Україні бажаємо процвітання, а також швидкого повернення окупованих територій.

Конгрес BIMCO-2019

опубліковано 10 квіт. 2019 р., 14:40 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 10 квіт. 2019 р., 15:00 ]

2-5.04.2019 р. на базі Вищого державного навчального закладу України “Буковинський державний медичний університет” відбувся VI Міжнародний медико-фармацевтичний конгрес студентів і молодих вчених, BIMCO 2019. В роботі секції №2 на кафедрі акушерства та гінекології 3.04.2019 взяли участь 62 студентів. На нашій секції було представлено 30 доповідей, з яких 3 –англійською мовою. Тематика доповідей на секції висвітлювала актуальні проблеми з акушерства та гінекології, дитячої гінекології та репродуктології, зокрема планування сім’ї та підготовка до вагітності в Україні, фактори ризику виникнення порушень менструального циклу у жінок репродуктивного періоду,особливості перебігу ендометріозу тіла і шийки матки у жінок репродуктивного віку, питання безплідності як наслідок інфекційних захворювань малого тазу, питання невиношування, зокрема проблеми спонтанних викиднів, підходи до лікування фіброзно-кістозної мастопатії у пацієнток з міомою матки, вплив інфекційних факторів на перебіг вагітності, доброякісні та фонові стани в гінекології, актуальні питання підліткової гінекології.
Результати

засідання секції №2 “Акушерство та гінекологія ”

Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих

вчених BIMCO 2019

2-5 квітня 2019 року Чернівці, БДМУ


I місце
Дубик Л.В. (науковий керівник д.мед.н., професор Юзько О.М.)
Бешлей Д.Л. (науковий керівник к.мед.н., доц.Бакун О.В.)
II місце
Петроченко Г.П. (науковий керівник к.мед.н., ас.Булик Т.С.)
Коновальчук М.І. (науковий керівник к.мед.н., доц.Бакун О.В.)
Черленюк О.І. (науковий керівник к.мед.н., доц.Семеняк А.В.)
III місце
Павлюк В.Г. (науковий керівник к.мед.н., ас.Волошинович Н.С.)

Костюк Ю.Р. (науковий керівник к.мед.н., доц.Семеняк А.В.)
Гуменна М.В. (науковий керівник к.мед.н., доц.Бербець А.М.)
Чобанюк С.І. (науковий керівник к.мед.н., ас.Боднарюк О.І.)ПОЧЕСНІ ГРАМОТИ:

«За кращу презентацію наукового дослідження»
1. Crisstie Hanna  John
2. Priya Raj.
3. Біньовська А.О.
«За оригінальне наукове дослідження»
1. Кірницька М.М.
2. Кринська С.Є
3. Сковородіна Ю. М.
«За активну участь в науковій дискусії»
1. Каражбей І.С..
2. Генкул Х.М.
3. Родич І.В.

.


04.04.2019 р. проведено майстер-клас з питань лапаро- та гістероскопії, який включав в себе:
1. Діагностична лапароскопія (наживо).
2. Діагностична гістероскопія (наживо).
3.Міні-лекція “Основи лапаро- та гістероскопії в гінекології”
Майстер-клас відвідали 30 студентів.
Майстер-клас проводив: к.мед.н. Андрієць А.В.


.
.
.

Засідання студентського наукового гуртка

опубліковано 10 квіт. 2019 р., 14:02 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 10 квіт. 2019 р., 15:01 ]

27.02.2019 р. відбулось засідання студентського наукового гуртка з акушерства та гінекології «Органозберігаючі операції при акушерських кровотечах», яке провели доценти Андрій Бербець та Оксана Бакун.

Під час засідання викладачі презентували студентам міні-лекцію «Акушерські кровотечі. Геморагічний шок» та продемонстрували відеоматеріал «Масивні акушерські кровотечі». Після чого студенти мали змогу відпрацювати оперативну техніку накладання швів з деваскуляризації матки з використанням фантому-матки.

Слід відзначити, що засідання студентського наукового гуртка з акушерства та гінекології проводиться 1 раз на місяць з обговоренням цікавих та актуальних випадків викладачами разом зі студентами. Також кожне засідання включає вечірній обхід зі студентами гінекологічного або акушерського стаціонару з розбором історій хвороб та пологів. Окремо кожен студент має можливість закріпити теоретичний матеріал, перебуваючи в стаціонарі на чергуваннях , так як на пусковому засіданні гуртка студенти були закріплені за лікарями відділень стаціонару.

Велику увагу на кафедрі приділяють саме опануванню практичних навичок, де чітко можна побачити на останньому засіданні гуртка як студенти вчаться накладати шви на матку (деваскуляризація матки) під час масивних кровотеч під час кесаревого розтину. Також під час кожного засідання ми обговорюємо написання студентських наукових робіт з участю студентів на різноманітних конференціях як в Україні, так і поза її межами. Студенти надзвичайно задоволені методикою проведення засідань.


Джерело: офіційний сайт БДМУ.

Вітаємо зі святами

опубліковано 28 січ. 2019 р., 03:14 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎

01.01.2019 р. Колектив кафедри вітає Вас, шановні відвідувачі сайту, з Новим роком та Різдвом Христовим! Нехай наступний рік буде результативним на роботі та щасливим - у родинному колі!

Конференція "Медичні дні Редеуць"

опубліковано 15 лист. 2018 р., 23:49 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 15 лист. 2018 р., 23:54 ]

25-26.10.2018 р.
викладачі кафедри акушерства та гінекології Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» к.мед.н., доцент Лариса Ринжук, к.мед. н., асистент Тетяна Булик, к.мед.н., доцент Марина Гресько взяли участь як запрошені доповідачі («invited speakers») у конференції «Медичні дні Редеуць» (Conferința «Zilele Medicale radauțene» - Ediția a VI-a, 2018) м. Редеуць, Румунія).

Науковці мали змогу обмінятися досвідом та проблемами, що є невід’ємною складовою професійного росту лікаря і науковця, а також презентували свої напрацювання у доповідях.

Також у програмі конференції було проведено практичний симуляційний майстер-клас з надання серцево-легеневої реанімації. На сучасному муляжі продемонстрували основні алгоритми та навички при проведенні серцево-легеневої реанімації та слухачі мали змогу практично відпрацювати навички на представленому тренажері.

Захоплюючим для наших слухачів була презентація симуляційного центру «Life SIM» Centru de simulare medicala, м. Бухарест. Центр є мультидисциплінарним, багатопрофільним, високотехнологічним закладом з найсучаснішим обладнанням. Моделювання медичної допомоги, симуляційне навчання дозволяє підвищити засвоюваність навчального матеріалу, якість та ефективність навчального процесу, дає можливість не тільки побачити і почути, а й відпрацювати на манекені, сприяє формуванню мотивації студентів до навчання. «Я почув і забув, я побачив і запам’ятав, я зробив і зрозумів» (Конфуцій).

Неабиякий інтерес викликали насичена науковою інформацією програма та румунський колорит конференції.

Підготувала
доцент кафедри акушерства та гінекології
Марина ГреськоДоцент Лариса Ринжук

Доцент Марина Гресько

Асистент Тетяна Булик

Нобелівська премія з фізіології та медицини 2018 року

опубліковано 4 жовт. 2018 р., 23:12 Бербець Андрій Миколайович ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 4 жовт. 2018 р., 23:29 ]01.10.2018 р.

Нобелівську премію з фізіології та медицини у 2018 році вручили за "відкриття терапії при ракових захворюваннях, яке полягає у гальмуванні негативного імунного регулювання".

Це оголосили на прес-конференції Нобелівського комітету у понеділок, 1 жовтня. 

Нагороджені за це спільно Джеймс П. Еллісон та Тасуку Хончо.

BREAKING NEWS
The 2018 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded jointly to James P. Allison and Tasuku Honjo “for their discovery of cancer therapy by inhibition of negative immune regulation.” pic.twitter.com/gk69W1ZLNI

— The Nobel Prize (@NobelPrize) 1 октября 2018 г.

Відкриття, зроблене двома лауреатами медицини, використовує здатність імунної системи атакувати ракові клітини, знімаючи з гальм імунні клітини.

This year’s #NobelPrize constitutes a landmark in our fight against cancer. The discovery made by the two Medicine Laureates takes advantage of the immune system’s ability to attack cancer cells by releasing the brakes on immune cells. pic.twitter.com/2mppP3NT19

— The Nobel Prize (@NobelPrize) 1 октября 2018 г.

Джеймс П. Еллісон вивчав білок і виявив, що він діє як гальмо на імунну систему.

Вчений зрозумів, що цей гальмівний потенціал можна використовувати для того, щоб організм атакував пухлину.

Він втілив цю концепцію у новому підході для лікування пацієнтів.

У свою чергу Тасуку Хонджо, також нагороджений премією, виявив, що імунні клітини також гальмує протеїн, але має інший механізм дії.

Терапія, яку розробили на основі його відкриття, виявилася вражаюче ефективною у боротьбі з раком.

Cancer kills millions of people every year and is one of humanity’s greatest health challenges. By stimulating the ability of our immune system to attack tumour cells, this year’s #NobelPrize laureates have established an entirely new principle for cancer therapy. pic.twitter.com/6HJWsXw4bE

— The Nobel Prize (@NobelPrize) 1 октября 2018 г.

Рак кожен рік вбиває мільйони людей і є однією з найбільших проблем у галузі здоров'я. Стимулюючи здатність нашої імунної системи атакувати пухлинні клітини, цьогорічні лауреати Нобелівської премії "знайшли зовсім новий принцип лікування раку".

До відкриттів, які змогли зробити Еллісон та Хонджо, прогрес у клінічному розвитку був скромним.

"Імунна контрольна топотерапія" зробила революцію в лікуванні раку і кардинально змінила спосіб, у який можна керувати раком", – зазначають у Нобелівському комітеті.

"Імунна контрольна топотерапія" зробила революцію в лікуванні раку

Джеймс П. Еллісон народився у 1948 році в Техасі, США. Він професор MD Anderson Cancer Center Університету штату Техас, а також співпрацює з Інститутом Паркера з онкологічної імунотерапії.

Тасуку Хонджо народився у Японії у 1942 році, з 1984 року він є професором Університету Кіото.

Just in! Nobel Laureate Tasuku Honjo, surrounded by his team at Kyoto University, immediately after hearing the news that he had been awarded the 2018 #NobelPrize in Physiology or Medicine. pic.twitter.com/8TdlnXiSLe

— The Nobel Prize (@NobelPrize) 1 октября 2018 г.

ЧИ МОЖЕ НАША ІМУННА СИСТЕМА ЗАХИЩАТИСЬ ВІД РАКУ?

Рак включає в себе безліч різних захворювань, усіх їх характеризує неконтрольоване розмноження хворих клітин, здатних поширюватися на здорові органи та тканини.

Існує ряд терапевтичних підходів для лікування раку, включаючи операції, радіацію та інші стратегії, деякі з яких отримали попередні Нобелівські премії.

Зокрема, Нобеля давали за лікування гормонами раку передміхурової залози (Хаггінс, 1966), хіміотерапію (Elion and Hitchins, 1988) і трансплантацію кісткового мозку при лейкемії(Thomas 1990).

Однак рак досі залишається надзвичайно важким для лікування.

В кінці 19 ст і початку 20 ст виникла концепція, що активація імунної системи може бути стратегією атаки на клітини пухлин клітин. Тоді спробували інфікувати пацієнтів бактеріями, щоб активувати захист. Ці зусилля мали скромні результати, однак варіант цієї стратегії використовують сьогодні при лікуванні раку сечового міхура.

Зрозуміло, що потрібні були знання. Ряд учених займалися інтенсивним фундаментальним дослідженням та розкрили фундаментальні механізми, що регулюють імунітет, а також показали, як імунна система може розпізнавати ракові клітини.

Незважаючи на значний науковий прогрес, спроби розробити загальні нові стратегії проти раку виявилися складними.

ПРИСКОРЮВАЧІ ТА ГАЛЬМА В НАШІЙ ІМУННІЙ СИСТЕМІ

Фундаментальною властивістю нашої імунної системи є здатність захищатися від бактерій, вірусів та інших небезпек.

Т-клітини, тип білих кров'яних тілець, є ключовими гравцями в цій обороні.

Т-клітини мають рецептори. Саме за допомогою них вони взаємодіють з іншими клітинами, і це спонукає імунну систему зайнятися захистом.

Але додаткові білки, що діють як Т-клітинні прискорювачі, також необхідні для запуску повноцінної імунної відповіді.

Багато вчених сприяли цьому важливому фундаментальному дослідженню та визначили інші білки, які гальмують Т-клітини, пригнічуючи імунну активацію.

Цей складний баланс між прискорювачами та гальмами необхідний для жорсткого контролю. Це гарантує, що імунна система достатньо займатиметься атакою на чужорідні мікроорганізми, уникаючи надмірної активації, яка може призвести до аутоімунного руйнування здорових клітин і тканин.

НОВИЙ ПРИНЦИП ДЛЯ ІМУННОЇ ТЕРАПІЇ

У 1990-х роках у своїй лабораторії в Каліфорнійському університеті Берклі Джеймс П. Елісон вивчав Т-клітинний білок CTLA-4. Він був одним з декількох вчених, які зробили спостереження, що CTLA-4 гальмує Т-клітини.

Еллісон розробив антитіло, яке може зв'язуватися з CTLA-4 і блокувати його функцію (див. малюнок).

Джеймс П. Еллісон вивчав білок, і виявив, що він діє як гальмо на імунну систему

Перший експеримент він та його співробітники провели у 1994 році. Результати були вражаючими: миші з раком виліковувались антитілами, які блокують гальмо і розпалюють протипухлинну Т-клітину.

Незважаючи на незначний інтерес фармацевтичної галузі, Еллісон продовжував активні зусилля по розробці стратегії в терапії для людей. Перспективні результати незабаром з'явилися у кількох груп, а в 2010 році важливе клінічне дослідження показало вражаючі ефекти у пацієнтів з меланомою, типом раку шкіри.

У декількох пацієнтів зникли ознаки залишкового раку. Таких чудових результатів ніколи раніше не було в цій групі пацієнтів.

ВІДКРИТТЯ PD-1 ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ РАКУ

У 1992 році, за кілька років до відкриття Еллісона, Тасуку Хонджо відкрив PD-1, інший білок, який виражений на поверхні Т-клітин.

У своїй лабораторії в Кіотоському університеті він провів багато років і виявив, що PD-1, подібний до CTLA-4, гальмує Т-клітини, але працює за іншим механізмом (див. малюнок).

Тасуку Хонджо, також нагороджений премією, виявив, що гальмує імунні клітини протеїн

В експериментах на тваринах Хонджо також виявив, що блокада PD-1 є перспективною стратегією боротьби з раком.

Клінічні дослідження тривали до 2012 року, коли ключове з них чітко продемонструвало ефективну терапію пацієнтів з різними типами раку.

У деяких хворих це була тривала ремісія, а у декількох пацієнтів з метастатичним раком, стан яких раніше вважали невиліковним, з`явилися перспективи лікування.

ІМУННА КЛІНІЧНА ТЕРАПІЯ ДЛЯ РАКУ СЬОГОДНІ І В МАЙБУТНЬОМУ

Після первинних досліджень, що показали наслідки блокади CTLA-4 та PD-1, науковці почали практикувати лікування, яке часто називають "імунною контрольно-пропускною терапією".

Воно принципово змінило результати для певних груп хворих на рак.


Однак таке лікування має несприятливі побічні ефекти, які можуть бути серйозними та навіть загрожувати життю. Вони зумовлені надмірною реакцією імунної системи, що веде до аутоімунних реакцій.

Інтенсивне продовження досліджень наразі орієнтоване на з'ясування механізмів дії блокади CTLA-4 та PD-1 з метою поліпшення терапії та зменшення побічних ефектів.

З двох стратегій лікування, контрольно-пропускна терапія проти PD-1 виявилася більш ефективною і позитивні результати спостерігаються при таких типах захворювання, як рак легенів, рак нирок, лімфома та меланома.

Нові клінічні дослідження вказують на те, що комбінована терапія, орієнтована як на CTLA-4, так і на PD-1, може бути ще більш ефективною, як це продемонстровано у пацієнтів з меланомою.

Наразі тривають ряд пробних терапевтичних випробувань проти більшості видів раку.


Джерело: life.pravda.com.ua
Č

1-10 of 185