Новини


Молодіжний УАРМ

опубліковано 7 черв. 2021 р., 13:55 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 7 черв. 2021 р., 13:55 ]

Шановні колеги!
28 травня 2021 року відбулась секція «Молодіжний УАРМ» у рамках проведення Міжнародного симпозіуму «Теорія та практика репродукції людини»

Організатори: Українська асоціація репродуктивної медицини, Буковинський державний медичний університет.

На секції молоді професіонали, початківці поділитися результатами своїх наукових досліджень, поспілкувалися в режимі відеоконференції.

Модератори секції:
Булик Тетяна Сергіївна -  к. мед. н., доцент БДМУ;
Бабій Наталія Володимирівна- лікар-інтерн акушер-гінеколог, ст. лаб. кафедри акушерства та гінекології БДМУ.

Молодіжний УАРМ


20.05.2021р. відбулась регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Збережемо бажану вагітність"

опубліковано 20 трав. 2021 р., 06:07 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 20 трав. 2021 р., 06:27 ]

20.05.2021р. відбулась регіональна науково-практична конференція кафедри акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету спільно з асоціацією акушерів-гінекологів Чернівецької області та Чернівецьким обласним перинатальним центром на тему: "Збережемо бажану вагітність" 

1. Невиношування вагітності. Вибір тактики з позиції доказової медицини.
Макарчук О.М. - д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та
гінекології ННІПО ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний
університет».
2. СПКЯ, прегравідарна підготовка – зменшення перинатальних ризиків.
Булик Т.С. - к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
3. Успіхи перинатального центру щодо збереження бажаної вагітності з
ускладненим перебігом.
Албота О.М. - к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології БДМУ.
4. Збереження вагітності після ДРТ.
Юзько О.М. – д.мед.н., професор, завідувач кафедри акушерства та
гінекології БДМУ.


zoom_0.mp4

Регіональна науково-практична конференція ‎(2021-05-20 at 00_59 GMT-7)‎.mp4


ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:14 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Рак молочної залози - це найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночому здоров’ю. За статистикою, рак молочної залози займає перше місце по захворюваності серед жінок України. Щороку на цей недуг хворіє 16 тисяч українок, кожні 30 хвилин лікарі діагностують новий випадок захворювання, кожну годину від раку грудей помирає одна жінка. Цифри досить сумні. І мабуть, у кожної представниці прекрасної статі на думку проходило питання: "Як ж діагностувати рак молочної залози на початкових стадіях та яка можлива профілактики?" Це є досить важливе питання і на це питання повинна знати відповідь кожна жінка, щоб зберегти своє здоров'я та життя.

Взагалі, груди - це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Тому, саме зараз хотілося розглянути основні моменти профілактики раку грудей та фактори, які впливають на його розвиток.

Серед відомих факторів розвитку раку молочної залози варто розглянути наступні:

1) Стать. Чому саме стать? Тому, що 99% випадків раку грудей припадає на жінок і тільки 1% на чоловіків. Тому просто бути жінкою означає мати наявність основного фактора ризику раку грудей.

2)Вік. Ризик захворіти раком молочної залози збільшується з віком. У жінок старше 45років ймовірність захворіти раком більша у три рази ніж у молодших жінок.

3) Спадковість. Чиї кровні родичі хворіли раком молочної залози, у тих жінок вищі ризики також захворіти.

4) Вживання алкоголю. Доведено, що ті жінки які регулярно вживають спиртні напої для них ризик захворіти на рак грудей збільшується у 1,5 рази.

5)Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.

6) Малорухливий спосіб життя. Було досліджено, що навіть лише 10 годин прогулянок на тиждень знижує ризик захворіти на 20%.

7) Паління. Вживання тютюнових виробів підвищує ризик розвитку раку грудей.

8) Відмова від годування груддю. Годування груддю знижує ризик захворіти раком молочної залози у два рази.

9) Уміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою жінка повинна вміти боротися зі стресами, повинна бути спокійною як озеро. Жінки які постійно знаходяться в стресі хворіють на рак грудей у 1,5 рази частіше.

Як тоді ж вберегти себе та виявити патологію на ранніх стадіях?

«Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хворобу важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Для того щоб лікування було ефективним необхідно вчасно діагностувати цю патологію. Тому профілактика раку молочної залози включає три основні кроки:

1) Самообстеження. Перші ознаки раку жінка може виявити при самообстеженні. Сюди входять: ущільнення або будь-які інші зміни молочної залози при пальпації грудей, виділення з соска, білючість молочних залоз під час місячних.

2) Обстеження в лікаря. Щорічно жінка повинна проходити обстеження в лікаря, а також УЗД грудей до (40років), та мамографію (старше 40 років). Мамографія - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, які важко промацати, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь взагалі можна відчути під час пальпації. Найкраще обстеження проходити на 7-10 день менструального циклу, коли груди найменш чутливі.

3) Спосіб життя. Правильне збалансоване харчування та рухомий спосіб життя також допоможуть жінці уникнути розвитку раку молочної залози, звичайно це не дає 100% гарантії, але правильний спосіб життя допоможе уникнути важких форм цієї патології.

Рак грудей - це проблема 21ст. Ця патологія потребує вчасного виявлення та ефективного лікування. Вище розглянуто тільки основні моменти які допоможуть уникнути та вчасно виявити цю хворобу. Головне прислухатися до свого тіла і навіть при малих скаргах звертатися до лікаря. Бережіть себе та будьте здорові!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету,

Настя Чаущак, студентка 1 групи ІІ курсу фахового коледжу БДМУ

Гігієна дівчинки

опубліковано 8 бер. 2021 р., 11:10 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 8 бер. 2021 р., 11:13 ]

Ніхто з нас не народжується зі знаннями про гігієну жінки. Зазвичай ми дізнаємося, як правильно доглядати за собою від наших близьких, чиї поради можуть бути не завжди вірними. Що необхідно знати в той час, коли Ви дорослішаєте та дізнаєтеся більше про своє тіло?
1. Особиста гігієна дівчинки: використовуйте туалетний папір та вологі паперові серветки правильно.
Витирати інтимну зону, починаючи спереду й у напрямку назад – це одне з основних правил гігієни жінки, знайоме багатьом. Але чи пояснили Вам, чому це так важливо? Неправильне використання туалетного паперу, може призвести до потрапляння мікробів в інтимну зону та до розвитку інфекцій. Поділіться цією порадою зі своєю дочкою, як тільки вона почне ходити на горщик. Правильна гігієна дівчинки повинна ввійти в звичку із самого її дитинства.
2. Використовуйте вологий туалетний папір.
Коли наші руки брудні, ми не просто протираємо їх сухим рушником – ми миємо їх із водою та милом. Той же самий принцип працює, коли Ви ходите в туалет. Після сухого туалетного паперу використовуйте вологий туалетний папір, який до того ж можна також легко змити в унітаз. Ви будете відчувати себе чистою та свіжою.
3. Ми – те, що ми їмо!
Вас може це здивувати, але правильне харчування – це ключ до гарної особистої гігієни дівчат. Споживання великої кількості цукру може призвести до інфекції, щоб уникнути цього вживайте натуральні йогурти. Також дуже важливо пити багато води – особливо для профілактики циститу.
4. Менструація – це природньо.
Місячні можуть доставляти дівчатам багато клопоту, але в цьому природному процесі немає нічого брудного або негігієнічного. Тому не варто цього соромитися. Правильна гігієна допоможе вам відчувати себе впевнено. У ці дні носіть з собою пачку вологого туалетного паперу.
5. Виділення – це нормально.
Багато хто з нас почуває себе ніяково, коли помічають виділення, але не варто переживати! Виділення – це ознака того, що ваш організм очищає себе природним чином. Однак якщо з'явився неприємний запах виділень, або Ви помітили зміни в їхньому кольорі або текстурі, обов'язково зверніться за порадою до свого лікаря.
6.Дайте вашим органам можливість «дихати»
Ми всі любимо дихати свіжим повітрям, Ваші інтимні органи – не виняток. Вузька та синтетична білизна сприяє розвитку дріжджових інфекцій. Тому намагайтеся спати у вільних піжамах із бавовни, щоб не заважати нормальній циркуляції повітря вночі.
7.Будьте підготовлені.
Ніяка наука у світі не допоможе передбачити, у який день Ви не зможете одягти білі джинси. Намагайтеся завжди тримати при собі прокладку (або будь-який інший засіб, яким ви користуєтеся). Якщо Ви опинилися в незручній ситуації, завжди можна звернутися за допомогою до подруги. Більшість предметів особистої гігієни жінки необхідно міняти кожні кілька годин, особливо якщо Ваші місячні рясні.
8.Не соромтеся обговорювати питання гігієни дівчат.
Ця порада для читачів будь-якого віку. Знання правильної гігієни передаються нам від наших мам, родичів, друзів та вчителів. Тому не варто боятися питати поради з приводу гігієни дівчат – це абсолютно нормально! Будьте чесні в тому, що Ви знаєте й не знаєте, і поговоріть з Вашими близькими та лікарем, якому Ви довіряєте.

Підводячи підсумок нашої розмови про гігієну дівчинки, хочеться побажати всім дівчаткам, дівчатам і жінкам міцного здоров’я, чистоти не тільки зовнішньої, але й духовної. І пам’ятайте, краса жінки у її здоров’ї! Бережіть себе!

Наталія Волошинович, к.мед. н., асистент кафедри акушерства і гінекології Буковинського державного медичного університету, Лис Андрея, студентка ІІ курсу фахового коледжу БДМУ

Коронавірус (COVID-19) та вагітність

опубліковано 8 бер. 2021 р., 09:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Коронавірус став непростим викликом для всіх жителів планети, викликаючи у людей значне занепокоєння про своє здоров’я, навіть при ретельному дотриманні всіх карантинних заходів і, здавалося б, відсутності супутніх захворювань. Особливо хвилює небезпека заразитися коронавірусом вагітних жінок, які зараз турбуються не лише про своє здоров’я, але й ще ненародженого малюка.

Через стрімке поширення коронавірусу дедалі більше питань і міфів виникає щодо впливу Covid-19 на вагітних.

Чи мають вагітні жінки більше ризиків захворіти на Covid-19?

Наразі проводяться дослідження щодо впливу Covid-19 на вагітних. Тому немає доказів, що вони піддаються більшому ризику тяжкого захворювання, ніж інше населення. Однак через зміни в організмі та імунній системі вагітні жінки можуть погано переносити деякі респіраторні інфекції. Тому важливо вживати заходів безпеки, щоб захиститися від коронавірусу, та повідомити про можливі симптоми (підвищення температури, кашель або утруднене дихання) своєму лікарю у разі їх появи.

Чи може коронавірус передаватися від матері до її ненародженої дитини або новонародженої?

Наразі немає підтвердження, що вагітна жінка може передавати вірус своєму плоду чи дитині під час вагітності чи пологів. Вірус не знайдений у зразках навколоплідних вод або грудного молока.

Чи потрібно вагітним жінкам з підозрою або підтвердженим Сovid-19 народжувати шляхом кесаревого розтину?

Ні. Порада ВООЗ полягає в тому, що кесарів розтин варто проводити лише за медичної обґрунтованості. Пологи мають відбуватися відповідно до стану жінки, її потреб та з урахуванням акушерських показань.

Чи може жінка торкатися та тримати свою новонароджену дитину, якщо у неї виявили Covid-19?

Так. Тісний контакт і раннє годування грудьми допомагає дитині розвиватися. Ви повинні:

- Годувати грудьми безпечно, з хорошою гігієною дихання.

- Перебувати в одній кімнаті.

- Мити руки до і після дотику до дитини.

Як вагітні можуть захиститися від Covid-19?

Можна захиститись, якщо:

- Часто мити руки з милом та використовувати санітайзери для рук на основі спирту.

- Тримати дистанцію з іншими.

- Не торкатись очей, носа та рота.

- Практикувати дихальну гігієну. Тобто під час чхання чи кашляння закривати рот та ніс зігнутим ліктем або використовувати серветку. Якщо у вас лихоманка, кашель або утруднене дихання, відразу зверніться до лікаря. Вагітні жінки, породіллі, навіть якщо вони стикнулися із коронавірусом, повинні продовжувати виконувати рекомендації своїх акушерів-гінекологів.

Будьте здорові і бережіть своїх рідних і близьких.

Юрій Баранецький

Юлія Цисар

Студентка фахового коледжу БДМУ - серед переможців всеукраїнського конкурсу

опубліковано 23 лют. 2021 р., 00:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎
20 лютого відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Буковинської Малої академії наук, членів наукових товариств, об’єднань.

Вперше в конкурсі-захисті НДР (секція «Медицина») взяла участь студентка ІІІ курсу фахового коледжу Буковинського державного медичного університету Владислава Орлецька, зайнявши почесне ІІ місце.

Владислава представила наукову роботу на тему: «Особливості перебігу вагітності, пологів та стану новонароджених у жінок з генітальними інфекціями» (науковий керівник – Токар Петро Юрійович, викладач фахового коледжу БДМУ, кафедра акушерства та гінекології).

Подальша співпраця між фаховим коледжем БДМУ та Буковинською Малою академією наук стане одним з пріоритетних напрямків щодо реалізації наукового потенціалу серед студентської спільноти.

Патріотичний захід для студентів 1 курсу, 81 групи медичного факультету університету провела асистент кафедри акушерства та гінекології, к.мед.н., Цисар Юлія Василівна

опубліковано 22 лют. 2021 р., 08:35 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 22 лют. 2021 р., 10:24 ]

В Україні сьогодні – День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Революція Гідності стала переломним моментом у новітній історії нашої держави. Її події змінили всіх нас. Уже минуло декілька років, а спогади настільки яскраві, наче це було вчора. У День Героїв Небесної Сотні ми маємо віддати шану тим, хто пожертвував найціннішим заради нашого майбутнього.

   Із метою вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у Буковинському державному медичному університеті відбулася виховна година на тему «Небесна Сотня – герої України».

   Патріотичний захід для студентів 1 курсу, 81 групи медичного факультету університету провела асистент кафедри акушерства та гінекології, к.мед. н. Цисар Юлія Василівна. 

  Головною метою виховної години було познайомити студентів з історичним і суспільним значенням Революції Гідності, розкрити суть подвигу Небесної Сотні, ушанувати героїзм українських захисників.

   Подвиг героїв Небесної Сотні має визначне значення для нашої Батьківщини. Перш за все, вони віддали своє життя за те, щоб кожен наш новий день був сповнений свободи, надії та світла.

   Держава визнала цих людей героями. Усім загиблим під час Євромайдану посмертно присуджено звання Героя України.                          

ГЕСТАЦІЙНИЙ ДІАБЕТ – ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

опубліковано 5 січ. 2021 р., 04:49 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Вагітність - це період гормональної перебудови в організмі матері. З розвитком вагітності змінюється толерантність до глюкози, формується фізіологічна інсулінорезистентність. У разі наростання інсулінорезистентності та неадекватного вживання великої кількості простих вуглеводів , рівень цукру крові зростає та розвивається гестаційний діабет (ГД). Найчастіше захворювання з'являється після двадцятого тижня. Але може бути виявлено і на ранніх термінах. У США провели ряд досліджень, що стосуються розвитку ГД у жінок в період вагітності. Результати показали, що ця проблема стосується 4% з числа жінок, які виношують плід. У Європі дані показники коливаються на рівні 1-14%.

У жінок з погано контрольованим діабетом можливі ускладнення для плоду: плід збільшується у розмірах, а у великого плоду великий ризик травмування під час пологів плечових кісток, ключиць; великий ризик психічних відхилень, дихальних розладів, різних вад розвитку (вади серця чи головного мозку), ожиріння і діабету в майбутньому. Існує також ряд ускладнень, які можуть розвинутися у матері: порушення нормального перебігу вагітності, розвиток гестозу, завмерла вагітність, інфекції статевих шляхів (які також є небезпечними для плоду), захворювання органів зору та нирок.

Скринінг вагітних в лабораторних умовах на сьогоднішній день є єдиним критерієм, що дозволяє точно встановити розвиток ГД. У момент постановки на облік в жіночій консультації лікар призначає усім майбутнім матусям обов'язкове дослідження аналізу крові натще для визначення рівня цукру, а жінкам, що належать до групи ризику з розвитку ГВ і тест толерантності до глюкози. Аналіз проводиться на тлі звичайних фізичних навантажень і повсякденної дієти. Кров для лабораторного дослідження береться з пальця, нормальний рівень глюкози не виходить за межі 3,3 – 5,1 ммоль /л.

Основними принципами профілактики ГД є: правильне харчування, достатня фізична активність, регулярний контроль рівня цукру в крові.

Щодо харчування, то рекомендується перейти на добове харчування 5-6 разів на день, невеликими порціями. Необхідно обмежити вуглеводи, що легко засвоюються: кондитерські вироби, випічку, солодкі фрукти (банани, виноград, інжир). Слід обмежити споживання жирів (вершкове масло, маргарин, майонез, жирна сметана, вершковий сир). Свинину, сосиски, сардельки, копченості, будь-які м’ясні напівфабрикати рекомендується замінити пісними сортами м’яса: яловичиною, куркою, кроликом, а також рибою. Потрібно включити в раціон продукти, багаті на клітковину: складні вуглеводи (крупи, зернові, хліб з цілісних злаків) і зелені овочі (огірки, капуста, кабачки, редис, селера, стручкова квасоля, салат і т.д.). Необхідно відмовитися від страв швидкого приготування, фаст-фуду, газованих напоїв. Вагітній рекомендуються тривалі піші прогулки. У разі діагностування ГД застосовується інсулін.

Отже, ГД є дуже важливою акушерською проблемою через значну поширеність цієї патології та її несприятливий вплив на перебіг вагітності і стан плода. Однак є й інший дуже важливий неакушерський аспект цієї проблеми. ГД є предиктором цукрового діабету, частіше 2 типу. Як мінімум, половина жінок, що перенесли під час вагітності минуще порушення вуглеводного метаболізму, протягом наступних 10-20 років стають хворими на діабет. Саме тому активне виявлення ГД у вагітних відкриває реальний шлях формування групи ризику з діабету серед жіночого населення і дає можливість проведення цілеспрямованих профілактичних заходів, а постійні обстеження, контроль з боку фахівців, аналізи і точне виконання всіх медичних вимог знизять ризик ускладнень і дозволять з'явитися на світ здоровому і міцному малюку.

Булик Т.С. к.мед.н, доцент кафедри акушерства та гінекології Буковинський державний медичний університет


Вагітність в умовах карантину

опубліковано 3 січ. 2021 р., 08:37 Кафедра акушерства і гінекол #1 ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 3 січ. 2021 р., 08:38 ]

Пов'язаний із пандемією COVID-19 карантин вніс зміни у життя вагітних українок, додалось чимало складнощів і переживань, також змінився режим дня та робочий графік.

На думку Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), пандемія може ускладнити надання життєво важливих медичних послуг вагітним жінкам та новонародженим, до того ж створювати для них додаткові ризики.

Тому для адаптування до карантинних умов пов’язаних з пандемією COVID-19 ми виділимо низку важливих моментів, а саме:

 1. Ретельно дотримуватись всіх запобіжних заходів, щоб не заразитися вірусом:

 • Завжди використовувати засоби індивідуального захисту такі як: маски, респіратори, рукавички та антисептики;

 • регулярно та ретельно мити руки з милом – упродовж 20-40 секунд або обробляти дезінфікуючими для рук спиртовмісними (від 60%) засобами;

 • не торкатися брудними руками своїх очей, носа та рота;

 • уникати місць скупчення людей;

 • термічно обробляти продукти;

 • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання. Мінімальна дистанція — 1,5 метра;

 • намагатись уникати контактів з тваринами, після контакту обов’язково потрібно мити руки;

 • якщо є можливість, то перейти на віддалену роботу;

 • відмовилася від відвідування магазинів;

 • звести до мінімуму соціальні контакти;

 • не користуватися громадським транспортом;

 • провітрювати помешкання.

 1. Підтримувати зв'язок із сімейним лікарем та акушер-гінекологом, щоб отримати відповіді на питання, які виникатимуть. Впродовж всієї вагітності акушер-гінеколог стежить за станом матері і розвитком плода, а для цього потрібно здавати аналізи та робити скринінгові обстеження, та регулярно ходити на планові огляди;

 2. Не забувати про збалансоване харчування і здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму;

 3. Прогулянки на свіжому повітрі, де немає скупчення людей;

 4. Важливою є підтримка рідних, щоб вагітна почувала себе у безпеці.

Бережіть себе та своїх рідних.

Інформацію підготували :

лікар-інтерн акушер-гінеколог, старший лаборант кафедри акушерства та гінекології Бабій Н.В.

зав. відділення акушерської патології з ліжками екстрагенітальної патології , к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Албота О.М.

1-10 of 221